24sata

Kuhana šunka u komadu i jaja u ljusci potrajat će u hladnjaku do tjedan dana

ČUVANJE OSTATAKA Narezanu šunku i očišćena jaja čuvajte u hladnjaku do pet dana. Najbolje mjerilo svježine je miris

- Piše: DANIELA PISKAĆ

Sve ostatke s blagdansko­g stola možete ponovno iskoristit­i, pretvoriti primjerice u složenac netom nakon blagdana, no takvo jelo treba odmah pojesti i ne smije se ponovno vraćati u hladnjak niti podgrijava­ti, upozorava Vlatka Babenko, mag. ing. upravljanj­a sigurnošću hranom. Od uskrsnih ostataka, tvrdo kuhana jaja u hladnjaku možete čuvati do tjedan dana ako imaju ljusku, a ona očišćena najviše pet dana, smjernice su stručne literature. - Na sobnoj temperatur­i možete ih držati samo dok su svježe kuhana, svega nekoliko sati. Tvrdo kuhana jaja najmanje su opasna i mogu najviše potrajati – to su ona koja su kuhana barem deset minuta - kaže mag. ing. Babenko. Kuhana šunka u hladnjaku može potrajati i do tjedan dana ako je u komadu, a narezane kriške do pet dana. - Kad je šunka u komadu, ona je ‘kompaktna’ i bakterije ili plijesni se stvaraju površinski, a spore plijesni teže prodiru u samu namirnicu. Kad je šunka narezana, puno je veća površina pogodna za razvoj nepoželjni­h mikroorgan­izama - upozorava Babenko. Dimljena šunka i ostali naresci mogu se čuvati u hladnjaku do pet dana. Pečeno meso (piletina, svinjetina, janjetina...) može stajati u hladnjaku do četiri dana. - Meso je svakako poželjno ponovno termički obraditi, odnosno dobro podgrijati prije uporabe kako bi se uništile potencijal­ne bakterije jer visoka temepratur­a ubija patogene mikroorgan­izme - kaže Babenko. Objašnjava da ne postoji točno vrijeme čuvanja namirnica, postoje samo preporuke i smjernice. Sve navedeno nije isključivo. Naime, vrijeme čuvanja pojedinih namirnica ovisi o puno uvjeta. Općenito, lako kvarljive namirnice su one koje u sastavu imaju više vode

pa su podložniji medij za razvoj bakterija i plijesni. Uz to, u različitim dijelovima hladnjaka može biti različita temperatur­a i neće se moći jednako dugo čuvati ista vrsta namirnica. Na trajanje utječe i pH, kao i kozistenci­ja namirnice - nije isto je li nešto tekuće ili kompaktno. - Namirnicu treba prije upotrebe pomirisati i popipati prstima. Ako se osjeti sluzavost, promijenje­n je miris ili boja, došlo je do kvarenja i takva se ne proručuje jesti - upozorava mag. ing. Babenko. Dodaje da je obavezno odvajati sirovu od termički obrađene hrane, kao i pribor za njihovu pripremu (noževe, daske).

 ??  ?? OSTACI SE ČUVAJU NA GORNJOJ POLICI
NAJHLADNIJ­I DIO Sve ostatke koje spremate u hladnjaku najbolje je staviti na gornju policu, gdje je ujedno u hladnjaku najhladnij­e.
OSTACI SE ČUVAJU NA GORNJOJ POLICI NAJHLADNIJ­I DIO Sve ostatke koje spremate u hladnjaku najbolje je staviti na gornju policu, gdje je ujedno u hladnjaku najhladnij­e.

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia