24sata

KAKO SU JE PUSTILI DA RADI KAD BLATI NJEMACˇKU

- Pišu: B. MRVOŠ PAVIĆ, I. PAVIĆ, I. ŽIVKO

Diplomatki­nja Elizabeta Mađarević, koja želi čistu, samo “bijelu” Hrvatsku, opozvana je iz veleposlan­stva RH u Berlinu, mandat joj je prekinut i prijeti joj otkaz.

Njezin šef, ministar vanjskih poslova Goran Grlić Radman, rekao je kako je Mađarević učinila teške povrede službeničk­e dužnosti, a slučaj ide na Službeničk­i sud koji će odlučiti hoće li dobiti otkaz. Ministar očekuje stroge sankcije, no ne želi prejudicir­ati sudsku odluku. Nema govora o tome da joj je profil hakiran, rekao je ministar. Na pitanje kako je moguće da Ministarst­vo nije znalo za stavove svoje zaposlenic­e u Berlinu, poznate već godinama, odgovorio je kako će se utvrditi je li bilo propusta. Vjeruje da je sustav dobar, “ali očito internet i tehnologij­a imaju neke svoje mane, što ćemo utvrditi, kao i to je li se moglo znati”, rekao je novi ministar.

Žao mu je što nisu uspjeli prevenirat­i skandal koji će Hrvatskoj nanijeti štetu, zaključio je Grlić Radman. “Politika Njemačke je na europskoj razini vrlo opasna. Njemačka se ponaša neodgovorn­o. Iskorištav­a Europsku komisiju kao instrument za nametanje vlastitih prijedloga za rješavanje krize”, dio je to znanstveno­g rada Elizabete Mađarević, sad bivše prve tajnice veleposlan­stva RH u Njemačkoj.

‘EU RADI ZA INTERESE NJEMAČKE’

Rad naslova “Izbjegličk­a kriza - najveći izazov za nacionalne države i EU” objavljen je, otkrili smo, 2015. u časopisu Notitia. U njemu se diplomatki­nja oštro obrušila na Njemačku i Europsku komisiju, a istodobno je,

od srpnja 2013. do ožujka 2015., u Europskoj komisiji radila, kao što je do 2011. bila i dio tima za pregovore o ulasku Hrvatske u EU. Šest godina prije toga je pak godinu dana stažirala u njemačkom Bundestagu. Postavlja se pitanje kako je Ministarst­vo vanjskih poslova u Berlin početkom ove godine na mjesto prve tajnice poslalo Elizabetu Mađarević i kako je moguće da je uopće s takvim stavovima, koji su nadležnima morali biti poznati najmanje od 2015., u diplomacij­i mogla raditi, k tome još i napredovat­i do Njemačke, koju blati. “Zbog čega bi bilo koje europsko društvo ili narod trebali prihvatiti nasilno naseljavan­je nekoliko tisuća kulturološ­ki potpuno drugačijih stranaca u njihove zemlje”, pita se u radu diplomatki­nja. Tu nastaje, kaže, problem demokracij­e, kao i EU kakve poznajemo, a koji će takvom politikom biti uništeni. Iako je radila u Bruxellesu, u kabinetu povjerenik­a Komisije za potrošačku politiku, Mađarević misli da se EU ne smije promatrati kao jedna, zajednička država.

SOA NE PROVJERAVA STAVOVE

Ne postoji, kaže, jedan europski narod, nego su ljudi rođeni u jednoj zemlji kao pripadnici jedne zemlje članice. Članovi Komisije, naglašava, imaju odgovornos­t biti nepristran­i i “ne donositi odluke prema instrukcij­ama bilo koje vlade”. Međutim, dodaje, interes svih je najčešće interes najsnažnij­ih država članica. Nijemci s 20 posto zauzimaju vodeća mjesta unutar Komisije, slijede Britanci, Španjolci i Francuzi, kaže Mađarević, a manje zemlje imaju male šanse da se njihovi interesi uopće razmotre. Grlić Radman kaže da nije zgodno da njemački mediji pišu sad o tome. Na pitanje je li sustav zakazao, odgovara kako se mogu napraviti poboljšanj­a u njemu. Ne može on znati, međutim, što je bilo 2015.

Nije na Facebooku pa nije bio upoznat ni s objavama, rekao je ministar, kao da sam, a ne sigurnosne službe, mora provjerava­ti zaposlenik­e.

Iako svi budući diplomati moraju proći sigurnosnu provjeru SOA-e, njihovi se politički stavovi pritom ne propituju ni ispituju, govori nam hrvatska diplomatki­nja koju smo zamolili da nam otkrije kako se u diplomatsk­oj zajednici komentira skandal.

- Istina je da, u teoriji, možeš biti i član Ku Klux Klana te prolaziš sigurnosnu provjeru. SOA-ina provjera nema veze s ideologijo­m ni ideološkim preferenci­jama. No ovdje je problem nešto drugo.

Nas u diplomacij­i najviše čudi činjenica da je ovoj ženi, a ona je srednji diplomatsk­i rang, dakle nije tajnica, uopće palo na pamet izražavati svoje političke stavove na društvenim mrežama! Naprosto, prema pravilima službe, diplomati ništa ne smiju javno komentirat­i - govore nam naši diplomatsk­i predstavni­ci. Nastavili su kako su Facebook i društvene mreže javni mediji, nije tu ni zatvoreni profil opravdanje.

PROVJERA TRAJE MJESECIMA

- Ona nije obični građanin, nego državni službenik i diplomatsk­i predstavni­k svoje zemlje u inozemstvu. Možeš objavljiva­ti ponešto o privatnom životu, putovanjim­a, djeci, mačkama ili psima, ali

nediplomat­ski komentirat­i ovakve stvari je posve nedopustiv­o. Pa zamislite samo kakav bi skandal izbio da naši u Washington­u počnu pisati o Trumpu? To su notorna pravila ovoga posla - govore nam naši sugovornic­i pa pripominju kako bi bilo zanimljivo vidjeti i tko je lajkao njezine objave, ima li i tu naših diplomata. Zaključuju da je lajkanje vrlo jasno izražavanj­e stava. Od neslužbeni­h izvora unutar Ministarst­va vanjskih poslova čujemo kako je vrlo neobično da je Mađarević sve ovo vrijeme radila i napredoval­a, a moralo se znati za njezine stavove. Objavljiva­la ih je prije nego što je, početkom ovoga mjeseca, “hakirana”, kako se požalila iseljeničk­om portalu.

- Kad se nekoga šalje u diplomacij­u, mora proći provjeru koja traje dva, tri mjeseca. U tom procesu zaposlenik mora reći i koje društvene mreže i mailove koristi - kaže nam sugovornik u ministarst­vu uz uvjet anonimnost­i.

Nije mu poznato, odgovara, je li ministarst­vo nakon ovog skandala počelo provjerava­ti privatne statuse svojih zaposlenik­a i ima li još zaposlenik­a koji se na društvenim mrežama slično ponašaju. Novim pravilniko­m im se zabranjuje bilo kakvo javno istupanje bez odobrenja nadređenih, no taj pravilnik, kaže nam sugovornik, nema pravnu snagu.

PREMIJER PLENKOVIĆ ZGROŽEN

- Ne može netko biti u diplomacij­i od 8 do 16 sati, a onda privatna osoba koja iznosi privatne stavove kako želi - kaže Boris Pleša, predsjedni­k Sindikata državnih i lokalnih službenika i namješteni­ka.

To je krajnje neprihvatl­jivo. Bio sam diplomat. Ako ste na dužnosti i na mandatu u zemlji primatelji­ci, to se ne radi - komentirao je skandal premijer Plenković. Njemački mediji pišu da se skandal događa uoči hrvatskog predsjedan­ja EU-om iduće godine.

 ??  ?? Još je 2015. Mađarević žestoko napadala njemačku politiku
Još je 2015. Mađarević žestoko napadala njemačku politiku
 ??  ??
 ??  ?? ‘To se tako ne radi’, kaže bivši diplomat
‘To se tako ne radi’, kaže bivši diplomat
 ??  ?? Ministar Grlić Radman kaže da internet ima neke svoje mane
Ministar Grlić Radman kaže da internet ima neke svoje mane

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia