Express

Financial Times, WSJ, CNN Business... Ne znaš tko gore fulava

- SAVJET NE TRAŽIM NITI BIH GA DAO

Žao mi je što posljednji­h godina nisam svaki mjesec neki sitniš ulagao u S&P. Jer, kako kaže Voltaire, papirnati se novac na kraju uvijek vraća na intrinzičn­u vrijednost - ništa

Jedan od investicij­skih savjetnika s kojim smo prijatelj i ja prije koji mjesec popili kavu kako bismo se primakli odgovoru na pitanje kad početi ulagati u S&P, zlato, poneki fond i dionicu, a rekao nam je da je najbolje početi - danas, nazvao je prijatelja i pitao jesmo li odlučili u što ćemo uložiti. Prijatelj ga je podsjetio da smo mu poslali mail da ćemo pričekati, na što ovaj nije imao druge nego priznati da je to bila dobra odluka. Da odmah raščistimo, nismo mi bolji od njega u toj igri, ali ispalo je, eto, da je naša odluka bila bolja od njegova savjeta.

Pa, kad smo kod autoriteta, da krhkost znanja oslikam prognozama daleko jačih igrača od našeg savjetnika. Savjet ne tražim niti bih ga dao, evo nekoliko otrežnjuju­ćih citata koje mi je poslala prijatelji­ca iz firme za trgovinu na veliko metalima i rudama, Valores.

Članak u Financial Timesu, naslovljen “Smrt zlata”, iz azijske financijsk­e krize 1997. Cijena tad oko 300 dolara. U trenutku pisanja teksta 1656. Ha, smrt. Financial Times! Da mi barem sve investicij­e tako umru.

New York Times, “Tko treba zlato kad imamo Greenspana?”, 1999. Greenspan je bio šef Feda, institucij­e koja naštampani novac “baca iz helikopter­a”. Tekst je objavljen na vrhuncu tehnološko­g balona. U iduće tri godine cijene dionica su se strmoglavi­le, a započeo je desetogodi­šnji trend rasta cijene zlata.

Tekst financijsk­og portala CNN Business, “Pripremite se za pad zlata na 350 dolara”, 2015. Opet promašaj.

I, ove godine, Wall Street Journal, “Zlato gubi status sigurnog utočišta”. Tekst napisan u vrijeme kad se mnogo ljudi boji krize usporedive s velikom depresijom 1929. godine, a najveći paranoici i scena iz “Velog mista”, to jest da će se fizičko zlato mijenjati za kokoš. No možda pogode. Dogovaramo idući sastanak s investicij­skom bankarom s početka teksta, da vidimo što predlaže nakon što smo i on i mi nekoliko mjeseci stariji, a možda i pametniji. Frendica ima kafić. Kaže da po cijele mjesece radi za - struju. Toliko su računi skočili. Cijeli svijet radi za plin i struju. No što god na sastanku čuli, što god prijatelj i ja nakon svega odlučili - savjet ne tražim niti bih ga dao - žao mi je što posljednji­h deset ili petnaest godina nisam svaki mjesec neki sitniš ulagao u S&P. Jer nekako se - savjet ne tražim niti bih ga dao - slažem s Voltaireom, koji je rekao da se papirnati novac na kraju uvijek vraća na intrinzičn­u vrijednost - ništa.

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia