Glas Slavonije

Učenje plivanja u osnovnim školama - zakonska obveza

Utapanje je drugi uzrok smrti u Hrvatskoj. Čak šezdeset posto djece i mladih ne zna plivati

- Vladimir GRGURIĆ

UCentru za edukaciju ‘’Merkur’’ Orahovica u organizaci­ji Hrvatskog saveza sportske rekreacije ‘’Sport za sve’’ i Hrvatskog Crvenog križa preko Gradskog društva CK-A Osijek održano je 16. Hrvatsko savjetovan­je o obuci neplivača. Cilj savjetovan­je bio je utjecati na obuku što većeg broja neplivača, a posebno da se u osnovne škole uvede obvezna škola plivanja s obzirom na to da je utapanje drugi uzrok smrtnosti u Hrvatskoj. Voditelj savjetovan­ja bio je dr. sc. Vladimir Findak, a nazočili su ravnatelj Uprave za sport Ministarst­va turizma i sporta Krešimir Šamija, u ime Hrvatskog Crvenog križa, izaslanica predsjedni­ka Roberta Markta, Silvana Radovanovi­ć, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanj­e i demografij­u VPŽ-A Martina Bunić, gradonačel­nik Orahovice Saša Rister, predsjedni­k Hrvatskog kineziološ­kog saveza prof. dr. sc. Goran Leko, dekan Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo prof. dr. Aleksandar Včev, v.d. ravnatelja GDCK-A Osijek Martina Hećimović i mnogi drugi te sudionici seminara iz cijele Hrvatske predvođeni članicom Organizaci­jskog odbora, hrvatskom paraolimpi­jkom i dopredsjed­nicom Hrvatskog paraolimpi­jskog odbora Anom Sršen.

– Moram prije svega reći da su znanost i struka učinili svoje, sva vitalna pitanja riješena su i sada se okrećemo našoj državi da nakon ovog savjetovan­ja bude zakonska obveza obuka neplivača u osnovnim školama, odnosno da ni jedno dijete ne može završiti školu dok ne nauči plivati. To je i najveći zaključak ovog savjetovan­ja, a druga važna stvar je da obuka neplivača bude i programska obveza. Trenutačno imamo godišnje 90 utopljenih u Hrvatskoj, što je, nažalost, drugi uzrok smrti u našoj zemlji nakon prometnih nesreća. U ovom trenutku u Hrvatskoj imamo više od 60 posto djece i mladih koji ne znaju plivati, što je vrlo zabrinjava­juće - da se u 21. stoljeću gubi život zbog neznanja plivanja. Zato ustrajemo na ovome i vjerujemo kako ćemo i uspjeti – rekao je prof. Findak.

Ravnatelj Uprave za sport Ministarst­va turizma i sporta Krešimir Šamija naglasio je kako je poanta savjetovan­ja upravo njegov radni naziv ‘’Znanje plivanja – civilizaci­jska potreba suvremenog čovjeka’’.

– Na nama je, Vladi i Ministarst­vu, da učinimo sve što možemo kako bismo pridonijel­i rješavanju ovog problema. Mi kao ministarst­vo već radimo u tom području našom akcijom ‘’Hrvatska pliva’’ koju provodimo već dvije godine u suradnji s Hrvatskim plivačkim savezom i dajemo sve od sebe kako bismo kroz projekte svim sredinama omogućili obuku plivanja, ali jedino je pravo rješenje sustavan način i obveza škole plivanja u osnovnim školama – rekao je Šamija.

Dekan Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo, prof. prim. dr. sc. Aleksandar Včev, naglasio je kako je Fakultet aktivan suradnik ove priče te da je plivanje odličan način čuvanja zdravlja.

– Plivanje je važno, posebno kod bolesnika s problemima sa skeletnim i mišićnim sustavom. Plivanje za njih čini iznimno važne vježbe, a da pri tome ne opterećuju zglobove koji su im oštećeni. To je zapravo jedini način fizičke aktivnosti koju oni mogu u cijelosti odraditi – zaključio je Včev. n

U Hrvatskoj je 90 smrtnih slučajeva godišnje zbog utapanja, više ih je samo u prometnim nesrećama

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia