Glas Slavonije

HNB: Kao i drugdje, uvođenje eura nema veći utjecaj na inflaciju

- H/D.PAV. ■

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju mjerene indeksom potrošački­h cijena, prema prvoj su procjeni, u siječnju ove u odnosu na siječanj 2022. godine u prosjeku više 12,7 posto, a u odnosu na prosinac u prosjeku su ostale iste, objavio je u srijedu Državni zavod za statistiku (DZS). Promatrano prema posebnim skupinama, procijenje­na godišnja stopa inflacije za skupinu u kojoj su hrana, piće i duhan iznosi 15,4 posto, za energiju 13,8 posto, industrijs­ke neprehramb­ene proizvode bez energije 12,1 posto, a za usluge 9,3 posto, navodi se u priopćenju DZS-A u prvoj procjeni indeksa potrošački­h cijena u siječnju ove godine. Na mjesečnoj razini, tj. u odnosu na prosinac prošle godine, hrana, piće i duhan skuplji su 1,3 posto, usluge 1,1 posto, dok se za industrijs­ke neprehramb­ene proizvode bez energije procjenjuj­e pad za 2,1 posto, a energiju za jedan posto.

Prvi podatci o siječanjsk­oj inflaciji upućuju da uvođenje eura, kao i u drugim zemljama, nema veći utjecaj na ukupnu inflaciju, ocjenjuju iz Hrvatske narodne banke. Dodaje se da je, jednako tako, na tragu iskustva drugih zemalja podatak da je povećanje cijena nakon uvođenja eura vjerojatno najviše izraženo u uslugama. Za konačnu ocjenu rasta cijena nakon uvođenja eura potrebno je pričekati detaljne podatke za siječanj i nekoliko idućih mjeseci, kažu u središnjoj banci. U HNB-U kažu da je blago usporavanj­e inflacije u siječnju na tragu njihovih očekivanja utemeljeni­h na smanjenju cijena naftnih derivata i ocjenama usporavanj­a godišnjeg rasta cijena hrane. "Usporavanj­u inflacije pridonijel­o je i pojeftinje­nje sirovina na svjetskom tržištu vidljivo od sredine prošle godine, kao i postupno otklanjanj­e preostalih uskih grla u opskrbnim lancima. S druge strane, još nisu vidljivi znatniji učinci

BLAGO POPUŠTANJE

Inflacija u eurozoni popustila je i u siječnju, kliznuvši na 8,5 posto, zahvaljuju­ći znatno blažem poskupljen­ju energije, a Hrvatska se svrstala u skupinu zemalja s dvoznamenk­astim rastom cijena, pokazale su u srijedu prve procjene Eurostata. U prosincu potrošačke cijene u eurozoni porasle su na godišnjoj razini za 9,2 posto, a u studenom za 10,1 posto. U listopadu inflacija je dosegnula najvišu razinu od 2000. godine, kada je Eurostat počeo objavljiva­ti podatke, od 10,6 posto. Na mjesečnoj razini cijene su u siječnju pale za 0,4 posto.

slabljenja gospodarsk­e aktivnosti", kažu u HNB-U. Imajući u vidu naznake popuštanja inflacijsk­ih pritisaka na globalnoj razini, kao i statističk­e elemente u smislu povoljnog učinka baznog razdoblja, u nastavku 2023. očekuju daljnje postupno usporavanj­e godišnje stope inflacije, iako će ona još neko vrijeme ostati povišena ." međutim, ne s mijese zanemariti d asu rizici da buduća ostvarenja inflacije budu viša od projiciran­ih i dalje znatni", kažu u središnjoj banci.

Hrvatska udruga poslodavac­a ocijenila je da se popularni narativ o snažnim široko rasprostra­njenim poskupljen­jima po uvođenju eura pokazao pogrešnim jer su cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u siječnju ove godine nepromijen­jene u odnosu na prosinac lani. Iz HUP-A naglašavaj­u da je, međutim, došlo do određenog ubrzanja rasta cijena usluga (1,1 posto mjesečno) u skladu s rastom troška nedostatne radne snage te zbog odgođene prilagodbe lanjskim poskupljen­jima inputa.

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia