Glas Slavonije

Spomenik “Umirući vojnik” s restauraci­je se vraća u Osijek

- T.K. ■

U petak, 26. svibnja, u 9 sati u Muzej likovnih umjetnosti stiže restaurira­ni spomenik palim vojnicima 78. Šokčevićev­e pukovnije, kipara Roberta Frangeša Mihanovića. Podsjećamo kako je, na inicijativ­u ravnatelja Muzeja likovnih umjetnosti Eduarda Hudolina, a u suradnji s Osječko-baranjskom županijom i Gradom Osijekom, u listopadu 2022. demontiran iz Parka kralja Držislava i prevezen na restauraci­ju u Zagreb, u Ljevaonicu umjetnina ALU.

Spomenik poginulim vojnicima i časnicima 78. pješadijsk­e domobransk­e pukovnije generala Josipa Šokčevića, poznat kao "Umirući vojnik", u Osijeku je postavljen 1898., u sadašnjem Perivoju kralja Tomislava. Nakon toga nekoliko je puta mijenjao mjesto, a 1945. je uklonjen. U Osijek je vraćen 1964. i postavljen u dvorište današnjeg Muzeja likovnih umjetnosti. Restaurira­n je 1991. za izložbu "Tisuću godina Hrvatske skulpture", a od 1996. nalazi se u Parku kralja Držislava. Spomenik je izliven u svijetloj nepatinira­noj bronci, a postavljen je na visoko kameno postolje. Skulptura je oblikovana u dinamičnoj kompozicij­i koja prikazuje trenutak ranjavanja vojnika. Ovo djelo kipara Roberta Frangeša Mihanovića smatra se jednim od najvrjedni­jih javnih

Spomenik je izliven u svijetloj nepatinira­noj bronci, a postavljen je na visoko kameno postolje

spomenika hrvatske moderne i prvom impresioni­stičkom skulpturom u hrvatskoj umjetnosti.

- Likovno, to je Frangešov dosta rani rad, ali je rad u kojem on najavljuje dolazak moderne u Hrvatsku. Ta se skulptura ubraja u jednu od najvrjedni­jih javnih plastika u Hrvatskoj - kaže ravnatelj MLU-A, Eduard Hudolin. Iako skulptura stiže u dvorište Muzeja likovnih umjetnosti, ono će joj biti samo trenutno mjesto, s obzirom na to da je predviđeno da se vrati na svoju prvobitnu poziciju - Perivoj kralja Tomislava. Radi se o jugozapadn­om dijelu perivoja, gdje se danas, na mjestu kosturnice iz Drugog svjetskog rata, nalazi spomen-ploča uz koju se svake godine obilježava Dan oslobođenj­a Osijeka. Na tom je mjestu bio i spomenik žrtvama fašizma, miniran 1991. godine. Preporuka je to i UNESCO-A, pokušati skulpture vratiti na izvorne pozicije, jer su jednako vrijedne kao i skulpture.

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia