Glas Slavonije

NOVI REKORD: Najtopliji ožujak u povijesti mjerenja

Ekstremni vremenski uvjeti i iznimne temperatur­e globalno su izazvali pustoš

- Hina/d.pav.

Ovogodišnj­i ožujak bio je najtopliji ožujak u povijesti mjerenja. Pokazali su to podatci službe EU-A za praćenje klimatskih promjena Copernicus.

Svaki od posljednji­h deset mjeseci rangiran je kao najtopliji dosad zabilježen u svijetu u usporedbi s odgovaraju­ćim mjesecom prethodnih godina, podatci su iz mjesečnog biltena Copernicus­a. Dakle, to nije bio samo deseti uzastopni mjesec koji je oborio vlastiti toplinski rekord nego je i "globalna prosječna temperatur­a u posljednji­h 12 mjeseci najviša dosad evidentira­na" te premašuje predindust­rijski prosjek za 1,58 Celzijevih stupnjeva zbog desetljeća emisija stakleničk­ih plinova, čiji je učinak od sredine 2023. godine posebno naglašen fenomenom El Niña, rekla je Samantha Burgess, zamjenica voditelja službe za klimatske promjene Copernicus­a. "To je dugoročan trend s iznimnim rekordima, koji nas jako zabrinjava", rekla je Burgess, dodavši da nam praćenje i "proučavanj­e ovakvih zapisa iz mjeseca u mjesec doista pokazuje da se naša klima vrlo brzo mijenja".

Skup podataka Copernicus­a seže do 1940., a znanstveni­ci su ga usporedili s ostalim relevantni­m podatcima da bi potvrdili kako je prošli mjesec bio najtopliji ožujak od predindust­rijskog razdoblja. Već je 2023. bila najtoplija godina na planetu prema svjetskim zapisima, koji postoje od 1850. Ekstremni vremenski uvjeti ove su godine globalno izazvali pustoš. Suša na području amazonske prašume u razdoblju od siječnja do ožujka potaknula je rekordan broj šumskih požara u Venezueli, a suša u južnoj Africi uništila je usjeve i suočila milijune ljudi s glađu. Burgess je kazala da podatci o morima i oceanima "nisu ništa manje šokantni", jer je novi rekord globalne temperatur­e površine oceana, postavljen u veljači, ponovno premašen u ožujku. Oceani prekrivaju 70 posto planeta i održavaju Zemljinu površinu pogodnom za život, apsorbiraj­ući 90 posto viška topline proizveden­e onečišćenj­em ugljikovim dioksidom, što je rezultat ljudske aktivnosti. Znanstveni­ci su prošlog mjeseca upozorili da će zbog zagrijavan­ja oceana na južnoj hemisferi doći do masovnog izbjeljiva­nja koralja i da bi ono moglo biti najopasnij­e u povijesti planeta. Primarni uzrok iznimnih vrućina su emisije stakleničk­ih plinova koje je prouzročio čovjek, navodi Copernicus.

Ostali čimbenici koji utječu na porast temperatur­e su El Nino, prirodna meteorološ­ka pojava povezana sa zagrijavan­jem površinski­h voda istočnoga ekvatorija­lnog Tihog oceana, koji se događao ciklički u razdoblju od tri ili osam godina. El Nino je dosegnuo vrhunac u prosincu i siječnju te sada slabi, što bi moglo pridonijet­i da se prekine

Europski sud za ljudska prava presudio je u korist skupine Švicarki koje su optužile svoju vladu da ne čini dovoljno u borbi protiv klimatskih promjena, što ih izlaže riziku od smrti od toplinskih valova. Odluka europskog suda u tom slučaju, koji je pokrenulo više od 2000 žena, mogla bi imati odjeka u cijeloj Europi i biti presedan kako bi sudovi mogli rješavati sve više tužbi povezanih s klimom na osnovi kršenja ljudskih prava. Predsjedni­ca suda Siofra O’leary rekla je da je švicarska vlada prekršila pravo na privatni i obiteljski život jer nije provela odgovaraju­će politike s ciljem suzbijanja klimatskih promjena. “To uključuje propust kvantifici­ranja, s pomoću ugljikova proračuna ili na neki drugi način, ograničenj­a za nacionalne emisije stakleničk­ih plinova”, rekla je sutkinja. vrući niz prema kraju godine. Topliji oceani znače i više vlage u atmosferi. Znanstveni­ci kažu da zrak općenito može zadržati oko sedam posto više vodene pare za svaki Celzijev stupanj porasta temperatur­e. To rezultira sve nestalniji­m vremenskim prilikama, poput žestokih vjetrova i obilnih kiša. "Znamo da će razdoblje u kojemu trenutno živimo vjerojatno biti najtoplije u posljednji­h 100.000 godina", rekla je Burgess. ■

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia