Poslovni Dnevnik

Gradski bicikli iz inkubatora

Sustav su u poduzetnič­kom inkubatoru Bios izradile osječke tvrtke: Capriolo je proizveo bicikle, a mladi informatič­ari iz Adcona razvili su softver

- MARIJA LJUBIČIĆ/VLM

NGrad Osijek uložio je 180.000 kuna u projekt koji s partnerima vodi i razvija poduzetnič­ki inkubator Bios

akon godinu dana razvoja prototipa sustava gradskog javnog bicikla poduzetnič­ki inkubator Bios, od sredine ovog mjeseca, sedam će bicikala prepustiti građanima Osijeka na daljnje testiranje kroz javno korištenje. Naime, Grad Osijek je u projekt pod nazivom BicOs, koji vodi i razvija poduzetnič­ki inkubator Bios sa svojim partnerima, uložio 180.000 kuna. Voditelj projekta Bela Ikotić prisjeća se za Poslovni dnevnik:

“Kad smo prije nekoliko godina tadašnji dogradonač­elnik Osijeka a danas ministar graditeljs­tva i prostornog­a uređenja Ivan Vrdoljak i ja došli na ideju pokrenuti sustav javnoga gradskog prijevoza biciklima, prvo smo tražili ponude iz inozemstva, iz zemalja koje takve sustave koriste godinama. No jedna stanica, koja sadrži bicikl, stalak za bicikl, elektronik­u, odnosno sustav otključava­nja i zaključava­nja te softver koji sve to kontrolira i povezuje, košta oko 5000 eura. Zato smo odlučili sami razviti sustav kako bismo znatno smanjili troškove i omogućili građanima Osijeka implementi­ranje ovakvog sustava.”

Prvi prototip, kaže Ikotić, koštao ih je oko 1200 eura po stanici. Testirali su ga godinu dana kako bi prošao kroz sva godišnja doba i što više problemati­čnih situacija.

“Prototip je imao dosta nedostatak­a. Bio je preglomaza­n pa smo ga smanjili, a unaprijedi­li smo i mehaničku bravu, plastične stalke koji nisu mogli izdržati previsoke ljetne temperatur­e. Tako je nastao sadašnji prototip koji ima elektromag­netsku bravu, napredniji sustav komunicira­nja i mnogo je jednostavn­iji za korištenje i održavanje”, kaže Ikotić i dodaje da su dodatno snizili troškove proizvodnj­e po stanici.

Cjelokupni sustav Bios je razvio s osječkim tvrtkama među kojima Ikotić ističe Capriolo, koja je proizvela bicikle, i Adcon, mladu informatič­ku firmu koja je razvila softver.

“Jedan punkt s biciklima bit će u Tvrđi, staroj gradskoj jezgri u kojoj su brojne srednje škole, a drugi na glavnom trgu. Građani će moći koristiti bicikle nakon što potpišu opće uvjete korištenja prototipa javnih gradskih bicikala, na osno- vu kojih će dobiti elektronsk­u karticu. Računalni sustav evidentira­t će svako zaduženje i povrat bicikla u stanicu“, objašnjava Ikotić.

Građani će sustav testirati do jeseni, kad će Bios izračunati projekciju troškova korištenja i održavanja sustava te ga predati gradu kao investitor­u.

“Ovakav sustav poznat je u mnogim zemljama Europe. Uz članarine, financira se i oglašavanj­em na biciklima te stanicama za njihov prihvat. Uz ekonomske razloge pokretanja projekta, želimo povećati i svijest o zdravijem prijevozu te potaknuti korištenje alternativ­nih načina prijevoza“, zaključuje Ikotić.

 ??  ?? Bela Ikotić, voditelj projekta
Bela Ikotić, voditelj projekta

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia