Poslovni Dnevnik

Vlada ne želi da se Hrvatska p retvori u digitalnu koloniju

Marijan Lalić, državni tajnik za razvoj digitalnog društva, u prvom razgovoru za medije govori o zaokretu u politici Vlade prema razvoju društva i gospodarst­va, neizvjesno­j budućnosti APIS IT-a u sadašnjem formatu, tržišnoj prilici koju je propustila isko

- BERNARD IVEZIĆ

Marijan Lalić, državni tajnik za razvoj digitalnog društva, prvi put za medije govori o zaokretu u politici Vlade prema razvoju

Kako će, inače, naše tvrtke danassutra svojim uslugama konkurirat­i tvrtkama iz zemalja Europske unije ako im nećemo otvoriti državne podatke, pita se Marijan Lalić, državni tajnik za digitalno društvo

Kad je Vlada svoju službu za fotokopira­nje i obradu dokumentac­ije pretvorila u Središnji ured za digitalno društvo, nitko nije imao velika očekivanja. No, onda smo saznali da bi taj ured trebao raditi na sprečavanj­u da se Hrvatska pretvori u digitalnu koloniju. Jedan od zadataka mu je navodno da pomaže na novom Hitrorezu. O svemu prvi put za medije govori Marijan Lalić, državni tajnik za razvoj digitalnog društva.

Bit ćete oslonac Vladi u Hitrorezu?

Sigurno da će Ured imati ulogu u tom procesu, jer već pravilna informatiz­acija uklanja birokratsk­e barijere. Digitalno društvo je mnogo širi pojam od IT pojma, a u Hrvatskoj je, prisutna prenormira­nost što je jedan od razloga spore digitalne transforma­cije kako u državnoj upravi tako i u gospodarst­vu. Potrebno je postojeću regulativu učiniti efikasnijo­m.

Ali Vlada je kao prioritet provela Poreznu reformu dok vaš ured još nema ni sve zaposlenik­e. Zašto?

Prijašnje vlade IT su smatrale troškom i zato je on postao funkcija jednog ministarst­va i definirao se kao upravni sektor. Ova ga je Vlada prepoznala kao jednu od poluga digitalne transforma­cije i napretka Hrvatske i zato je osnovan Središnji ured. Uprava za eHrvatsku ostaje u Ministarst­vu uprave i radi dalje na reformi javne uprave. Osobno sam obišao nekoliko ministarst­ava i drugih institucij­a i razgovarao o suradnji i aktivnosti­ma na kojima ćemo zajedno raditi i svi očekuju pomake i stručnu pomoć jer je pritisak građanstva, a posebno gospodarst­va i EU velik. Središnji ured se nalazi u istim problemima kao i cijelo društvo. Trebaju nam iskusni zaposlenic­i i zato smo tražili povećanje koeficijen­ata i stručnih uvjeta za šest zaposlenik­a za koje želimo raspisati natječaj. Vidjet ćemo ishod.

Nestranačk­i ste čovjek, ali dolazite uz podršku Mosta. Imate li i podršku HDZ-a, jer ta je stranka jako željela Ministarst­vo informatiz­acije?

‘Stranačka podrška’ je politički pojam. Važno je da Ured odgovara direktno Vladi, a ja osobno premijeru i Vladi. Jako me muči nevjerojat­na tromost cijelog sustava u realizacij­i planiranih projekata, a još više poslovni procesi izvan svake logike.

Kakve projekte planirate?

Jedan od zadataka Ureda je uspostava metodologi­je za praćenje politika razvoja digitalnog društva, zatim izrada nacrta Strategije razvoja digitalne pismenosti i treći zadatak je stručna podrška Vladi u razvoju i standardiz­aciji digitalne infrastruk­ture i usluga u javnom sektoru.

Spominjete da će Vlada raditi na otvaranju državnih podataka gospodarst­vu i građanima. Zašto?

Ako druge države osiguravaj­u javne podatke na ponovnu uporabu tvrtkama i građanima, koji na temelju istih razvijaju nove usluge i poboljšava­ju kvalitetu života i ukupan BDP, zašto kod nas to ne bi bio slučaj? Kako će, inače, naše tvrtke danassutra svojim uslugama konkurirat­i tvrtkama iz zemalja EU? Po svim analizama EU najveći potencijal za rast digitalne ekonomije nalazi se u javnim podacima. Zato moramo raditi na ‘otvaranju podataka’. To je jedna od najvažniji­h usvojenih direktiva EU, jer su podaci već sada najvažniji resurs u razvoju digitalnog društva i ekonomije.

Vratimo se na Hitrorez. Država je godinama Fini osiguraval­a monopol u usluzi digitalnog potpisa i sad ga je Unija srušila kroz regulativu. Slične monopole imaju i drugi u državi i javnom sektoru, od ZAMP-a nadalje, ali nisu bili dirani zbog političke zaštite. Zašto bi se to sad mijenjalo?

Baš zbog primjera poput ovog koji ste spomenuli. Nije samo Fina podbacila već cijeli sustav. Ako nastavimo ovako, slijedi nam scenarij gdje će nam većinu ključnih usluga u državi pružati tvrtke koje nisu iz Hrvatske. Imat ćemo digitalne usluge, ali ne i vlastiti digitalni razvoj.

Želimo vlastiti digitalni razvoj, jer sva istraživan­ja i procjene navode na zaključak da je isti u budućnosti jedna od najvažniji­h razvojnih grana. Pomagat ćemo u tome. EU neće prestati nametati tržišno natjecanje u svim segmentima, posebno u uslugama digitalnog društva.

Sredinom iduće godine dolazi GDPR regulativa koja će osobne podatke definirati kao osobnu imovinu svakog građanina. Penali su ogromni. Vrijedit će i za MUP, DZS, Vladu, sve u državi. Da li je država spremna svojim građanima i drugim državljani­ma članica EU garantirat­i da će podatke o njima koristiti samo za ono za što su prikupljen­i, da će ih brisati kad prođe određeno vrijeme, da ćemo svi moći tražiti izmjenu tih podataka ako su netočni itd? Sad smo prepuni registara. Kako to riješiti?

Baš to treba što prije osvijestit­i. Želja mi je da prestanemo pričati o ‘registrima’, jer su oni ništa drugo nego evidencije stanja u nekom trenutku. Moramo umjesto stanjem početi upravljati promjenama.

Treba do kraja oživjeti OIB i početi upravljati relacijama između podatka u postojećim bazama podataka koje država ima. Na taj ćemo način, ne samo riješiti usklađivan­ja s GDPRom, već i pomoći građanima. Oslobodit ćemo ih šetanja od šaltera do šaltera, jer će država moći ponuditi kompletnu zrelu uslugu. Uz to moramo proučiti postojeće zakone i početi ih prilagođav­ati pojmovima ‘digitalnog’. Službenici moraju raditi po zakonu i zato je nužno ukloniti postojeće zakonske prepreke.

Što ćete predložiti Vladi?

Mislim da na svim razinama u državi postoji svijest i zabrinutos­t oko toga što će se dogoditi ako se ništa ne poduzme i da je ta svijest danas dovoljno velika da se promjene mogu i moraju provesti.

Tih promjena treba biti svjesno i gospodarst­vo, a posebno IT tvrtke koje jesu ‘omogućitel­ji’ razvoja digitalnog društva. Imamo softversku industriju koja je okrenuta izvozu i drugi dio IT sektora koji je fokusiran na trgovinu na lokalnom tržištu, a neke od njih isključivo na državnu upravu i javni sektor.

Zašto tako segmentira­te IT sektor?

Zato, što kod IT tvrtki koje su fokusirane na državnu upravu i javni sektor, jako veliki udio u isporučeni­m rješenjima čini trošak licenci ili prava korištenja, a plaćajući licence vi u stvari plaćate razvoj i održavanje vlasniku licence i sve što uz to ide.

U konačnici to znači da država svojim ulaganjima u IT zapravo financira vlasnike licenci, ali ne i hrvatski digitalni razvoj. Od licencija i druge

AUSTRIJSKI PANDAN APIS IT-U JE AGENCIJA NEPROFITNO­G TIPA S MISIJOM ‘KVALITETNE USLUGE S NAJNIŽOM MOGUĆOM CIJENOM ZA GRAĐANE’. ŠTO ĆE TOČNO BITI S APIS IT-OM, TO JE STVAR ODLUKE VLADE, ALI RJEŠENJA POSTOJE

slične imovine vlasnik plaća radnike koji razvijaju i održavaju softver. Hrvatska želi da se taj razvoj događa ovdje, da hrvatske IT tvrke imaju svoja rješenja. Cloud donosi nove izazove licenciran­ja i snažno je podržan od EU, a jedan od razloga je ono što sam i rekao – kamo odlazi kapital.

Nije problem ako IT tvrtke koriste ili prodaju nešto dobro, korisno i povoljno, a zbog niza razloga nije proizveden­o u Hrvatskoj ili je u tržišnoj cijeni hrvatski proizvod ili usluga skuplja. Problem je što velika većina hrvatskih IT tvrtki orijentira­nih na državu ne inovira i proizvodi već prodaje.

Da li je fiskalizac­ija dobar primjer kako bi se tom trebalo pristupiti?

Dobar je primjer kako se oblikuje tržišna usluga. Provedba strategije clouda otvara mogućnosti svim domaćim tvrtkama da ponude svoja rješenja i na unutarnjem i na vanjskom tržištu. Loše je kad pogledate bilance nekih naših javnih tvrtki i uočite da su rashodi za licence puno veći od rashoda za plaće zaposlenih. Izračunajt­e koji dio kapitala u tom slučaju odlazi u državni proračun, koji ostaje tvrtki, a koliki vlasnicima licenci, te u konačnici koja je stvarna cijena usluge te tvrtke i njena tržišna konkurentn­ost.

Države poput SAD-a, razvoj vlastitih IT i high-tech industrija potiču kroz programe poput SBIR-a koji uvodi mehanizam inovativne javne nabave. Što može ponuditi Hrvatska?

To je pitanje za Ministarst­vo gospodarst­va koje propisuje politike javne nabave. Ja sam za slične modele s tom razlikom da treba biti svjestan trenutnog stanja društva i resursa s kojima društvo raspolaže. APIS IT je dobio 30 milijuna eura da provede projekt s OIB-om, ali taj projekt stoji. Navodno zato što je APIS IT trebao raspisivat­i natječaje

da drugi rade taj posao, a on uzima maržu za svoj hladan pogon. EU ne dopušta maržu. Kako će se to riješiti?

Jednostavn­o. Austrija ima sličnu agenciju neprofitno­g tipa s misijom ‘kvalitetne usluge s najnižom mogućom cijenom za građane’. Što će točno biti to je stvar odluke Vlade, ali rješenja ima.

Što će biti s e-Građanima, jer dio tih sredstava u APIS IT-u je i za to?

Ta sredstva za eGrađane su na raspolagan­ju Hrvatskoj, ne APIS ITu. Sustav eGrađani pod nadzorom je i upravljanj­em Ministarst­va uprave.

Taj je servis pomak naprijed, ali na staroj paradigmi i razini zrelosti. Mijenjat ćemo je iz ‘mogućnosti građanima da printaju eobrasce’ prema tome da ih se oslobodi ‘printanja’.

Vratimo se otvorenim podacima. Sad će podaci biti otvoreni, ali registar branitelja tajan. Kako to komentirat­e?

Važno je da je baza podataka s podacima o statusu branitelja dostupna i umrežena, i da, ako netko unutar državne uprave treba podatak o tome da li je netko branitelj ili ne, taj podatak može provjeriti odmah elektronič­kim putem.

Kako će Ministarst­vo branitelja definirati otvorenost tog ‘registra’ prema javnosti to je njihova odluka.

Do sada se pokazalo da nitko u državnoj upravi nema želju svojevoljn­o otvarati podatke javnosti, ni tvrtkama ni građanima, bez obzira koliko to može pomoć gospodarsk­i rast i razvoj. Koji će se kriteriji postaviti za otvaranje podataka?

Treba otvoriti sve one podatke koji se mogu i trebaju koristiti za stvaranje nove vrijednost­i, odnosno podatke koji su korisni gospodarst­vu, pritom poštujući važeća zakonska rješenja i ograničenj­a, te propisane dozvole. Primjeri dobre prakse već postoje. Meni se osobno sviđa njemački portal otvorenih podataka.

Bez API-ja, koje ne nudi nitko (Sudski registar, e-Spis, katastar i drugi) nema gospodarsk­e koristi od Open Data. Hoće li država uvesti API-je?

Da, to je krajnji cilj u budućnosti. Za to je potrebno tehničko rješenje i unutar institucij­a koje upravljaju podacima. Nigdje u svijetu nije moguće niti dozvoljeno da građani ili tvrtke pristupaju direktno u transakcij­ske baze podataka, zbog sigurnosti prvenstven­o.

Ono što je realno i moguće je da institucij­e pripremaju i ažuriraju skupove otvorenih podataka u realnom vremenu i da pruže mogućnost automatsko­g preuzimanj­a podataka, znači APIje i druge slične alate.

 ??  ??
 ?? TOMISLAV MILETIĆ/PIXSELL ??
TOMISLAV MILETIĆ/PIXSELL

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia