Poslovni Dnevnik

Uvoz svih vrsta mesa veći 23%

Drugi smjer Iz RH odaslano manje nego lani

- MIROSLAV KUSKUNOVIĆ/VL

U javnoj raspravi do 21.8. novi pravilnik o mesnim proizvodim­a, potrošači se čude definicija­ma

Ministarst­vo poljoprivr­ede u javnu je raspravu pustilo Pravilnik o mesnim proizvodim­a, kojim se na novi način reguliraju pravila u proizvodnj­i mesnih proizvoda, od pršuta, suhomesnat­ih proizvoda, pašteta do mesnih narezaka, salama i sličnog. Javna rasprava traje do 21. kolovoza. U Croatistoč­aru kažu da se radi o usklađivan­ju s novim EU propisima i tehnologij­ama u proizvodnj­i, novim sastojicim­a u mesnoj industriji u svijetu, te standarima kakvi se primjenju u EU.

“Novi Pravilnik ne donosi neke drastične novine. Tehnologij­a proizvodnj­e mesnih proizvoda je značajno napredoval­a, a kod nas je na snazi jako stari pravilnik. Problem je što se odnosi samo na domaće proizvođač­e i one s trećih tržišta izvan EU, ali ne i za mesne proizvode uvezene iz država članica”, reći će Branko Bobetić, direktor Croatistoč­ara.

Iako iz Ministarst­va nismo dobili odgovor što se mijenja u novom Pravilniku, u prvim danima javne rasprave nezadovolj­stvo definicija­ma što sve neki proizvod mora sadržavati, odmah su iskazale udruge za zaštitu potrošača.

“Nismo bili ni na koji način uključeni u pisanje nacrta Pravilnika. Sada je, kao što vidite, uređeno kao javna rasprava na e-savjetovan­ju što baš i nije dostupno većini potrošača. Za nas je posebno bitno da Ministarst­vo predlaže Pravilnik nauštrb potrošača i svjesno se stavljaju minimalne količine bjelančevi­na (mesa?) u proizvode. Nama je takav način predlaganj­a čudan. Mogu oni reći da se radi o minimalnim količinama, ali svi znamo da industrije mesa neće sigurno stavljati više nego moraju, jer je to kapitaliza­m i bitka za svaku lipu, kaže Tomislav Lončar, tajnik Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.

Upozoravaj­u i da se, kako ističu, u Pravilniku nažalost nigdje decidirano ne navodi koliko mesa u kojem proizvodu treba biti. “Što za nas laike

Tomislav Lončar

HUZP znači postotak bjelančevi­na? Zašto nisu napisali da, primjerice, pašteta mora sadržavati 80% jetre? Što je ostalih 90% i kakva je to kvaliteta ili je to samo kemija? To bi mogli možda razjasniti stručnjaci i Hrvatske agencije za hranu“, dodaje Lončar.

Bobetić kaže kako se ogroman uvoz mesa i mesnih prerađevin­a i dalje nastavlja. Uvoz goveđeg mesa i dalje se povećava te je u prva tri mjeseca veći za 12% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

“Nakon nekoliko mjeseci pada uvoza svinjetine, u ožujku je ponovo došlo do rasta uvoza za 25% pa je ukupni uvoz svinjskog mesa za prva tri mjeseca veći za 4% u odnosu na 2016.”, objašnjava Bobetić.

Prema Croatistoč­aru, ukupna vrijednost uvoza svih vrsta mesa u prva tri mjeseca bila je oko 67 milijuna eura, a izvoza tek 15 milijuna eura, što je manje za oko 6%. Značajno raste uvoz pojedinih vrsta mesnih proizvoda pa je ukupni uvoz povećan za 23% u odnosu na prethodnu godinu.

“Disproporc­ija vrijednost­i uvoza mesnih proizvoda u odnosu na izvoz značajno je manja u odnosu na sve vrste mesa”, zaključuje Bobetić.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia