Poslovni Dnevnik

Mercedes odlazi iz Irana unatoč uvođenju zaštite kompanija iz EU

Prva žrtva Daimler odlučio poštivati sankcije

- TOMISLAV PILI

Iako zakonom o blokadi tvrtke iz EU-a nemaju obvezu poštivanja sankcija, stručnjaci tvrde da je ta zaštita samo simbolična

Iako je ponovnim uvođenjem američkih ekonomskih sankcija Iranu Europska komisija objavila kako je na snagu stupila i klauzula prema kojoj kompanije iz EUa nemaju obvezu poštivanja odluke iz Washington­a, njemački proizvođač automobila Daimler ipak je najavio zaustavlja­nje planova širenja na tom tržištu. Proizvođač Mercedesa priopćio je u utorak kako je “zaustavio svoje već otprije ograničene aktivnosti u skladu s uvedenim režimom sankcija”, prenosi Reuters. Početkom 2016. godine Daimler je osnovao zajedničku tvrtku s iranskim proizvođač­em vozi- la Khodro radi proizvodnj­e i prodaje Mercedesov­ih kamiona u toj zemlji. U Teheranu je planirano i otvaranje Daimlerova predstavni­štva. No, ti su planovi sada stavljeni “na čekanje” iako iz Bruxellesa tvrde kako europska poduzeća mogu nastaviti poslovanje bez problema.

Usvojen prije 22 godine

Naime, jučer u 6 sati ujutro po srednjoeur­opskom vremenu stupio je na snagu zakon o blokadi, usvojen još prije 22 godine. Zakon je sada prvi puta aktiviran radi zaštite europskih tvrtki prisutnih u Islamskoj Republici u koju je Europska unija lani izvezla robe za 10,8 milijardi eura. “Duboko žalimo zbog ponovnog uvođenja američkih sankcija, zbog povlačenja SADa iz Zajedničko­g sveobuhvat­nog plana djelovanja ( JCPOA)”, izjavili su ministri vanjskih poslova Francuske, Njemačke i Velike Britanije tri zemlje EUa uključene u sklapanje sporazuma iz 2015. u zajedničko­m priopćenju sa šeficom diplomacij­e EUa Federicom Mogherini.

Zakon o blokadi EU je usvojila 1996. kako bi zaobišla američke sankcije protiv Kube, Libije i Irana, ali nikada nije bio korišten. EU se tada želio suprotstav­iti američkim prijetnjam­a europskim poduzećima, nakon čega je tadašnja američka administra­cija popustila. Aktualizac­iju zakona o blokadi odobrili su ministri vanjskih poslova EUa 16. srpnja. Taj zakon zabranjuje europskim poduzećima da postupaju prema američkim sankcijama i to pod prijetnjom penala utvrđenih za svaku pojedinu državu članicu.

Zakon o blokadi također daje pravo na odštetu za svaku štetu koja bi proizašla iz američkih sankcija za fizičku ili pravnu osobu. Konačno, taj zakon poništava u Europskoj

EUROPSKI ZAKON ZABRANJUJE KOMPANIJAM­A POSTUPANJE PO AMERIČKIM SANKCIJAMA I TO POD PRIJETNJOM PENALA UTVRĐENIH ZA SVAKU POJEDINU ČLANICU

uniji učinke svake odluke inozemnog suda koja bi bila donesena na temelju američkih sankcija. Međutim, zaštita konjim ju pruža taj zakon mogla bi biti više simbolična, ocjenjuju stručnjaci. Ocjenjuje se da će zakon služiti više malim i sred- poduzećima koja su manje izložena SADu nego velikim grupama.

Maksimalni pritisak

Istovremen­o SAD definira svoj potez kao “maksimalni ekonomski pritisak na iranski režim”. Washington pritom tvrdi da mu cilj nije promjena režima već promjena njegovog ponašanja. Meta je prvog paketa sankcija iranski financijsk­i sektor, uključujuć­i vladine kupnje dolara, trgovinu zlatom i prodaju državnih obveznica. Sankcije će obuhvatiti i automobils­ki sektor i izvoz tepiha i hrane, te iranski uvoz grafita, aluminija, čelika, ugljena i pojedinih vrsta softvera. Iranu će biti zabranjena i kupnja određenih tipova zrakoplova. Sljedeći paket bit će uveden za tri mjeseca, a primarno će ciljati energetski sektor.

Washington se sve više fokusira na ulogu Teherana u bliskoisto­čnoj regiji iako ona nije bila dio multilater­alnog sporazuma o iranskom nuklearnom programu. Dokaza da ga je Teheran prekršio nema, napominje njemačka novinska agencija dpa. U međuvremen­u Washington nastoji pridobiti zemlje širom svijeta da u cijelosti obustave uvoz iranske nafte. Američki predsjedni­k Donald Trump najavio je da će osigurati “potpuno poštivanje” sankcija.

Kaznene mjere koje je prethodni američki predsjedni­k Barack Obama uveo Iranu prije sklapanja sporazuma 2015. uživale su široku međunarodn­u podršku kako bi se Teheranu onemogućil­o da se domogne nuklearnog oružja. Sadašnji američki predsjedni­k ima teškoća s formiranje­m globalne koalicije koja bi poduprla njegove najnovije pokušaje pritiska na Iran budući da mnogi američki partneri, uključujuć­i europske saveznike, i dalje podupiru JCPOA sporazum.

 ?? REUTERS ?? I dalje nema dokaza da je Iran prekršio odredbe sporazuma JCPOA iz 2015. godine
REUTERS I dalje nema dokaza da je Iran prekršio odredbe sporazuma JCPOA iz 2015. godine
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia