Poslovni Dnevnik

Računalna propaganda opasan alat za ‘bildanje’ utjecaja

DRŽAVA I POLITIČKE STRANKE SVE VIŠE SLIJEDE POSLOVNI SVIJET U NAČINU PRIDOBIVAN­JA ‘KORISNIKA’, OTKRIVA OXFORD INTERNET INSTITUTE. GDJE SMO TU MI?

- BERNARD IVEZIĆ bernard.ivezic@poslovni.hr

Gdje smo tu mi? Država i političke stranke sve više slijede poslovni svijet za pridobivan­je ‘korisnika’

Najjednost­avnije bi bilo kad onome što pročitate na internetu ne biste vjerovali po defaultu. Kada biste provjerili tko stoji iza web stranice, Facebook stranice, Twitter accounta i drugih izvora informacij­a kojima vam se dnevno bombardira. Kad biste znali tko vam i po kojim principima besplatno daje određenu informacij­u te na temelju toga kritički prosudili vjerovati li toj informacij­i ili ne. Ali svijet je prestao tako funkcionir­ati, bilo to dobro ili loše. To je postala činjenica.

Istraživan­je Pew Research Centera ukazuje da je 67 posto odraslih Amerikanac­a u 2017. vijesti dobivalo od Facebooka, Twittera i Snapchata. Godinu prije bilo ih je 62 posto. U istraživan­ju se navodi da iako je riječ o malom rastu, ali koji potiču Amerikanci koji su stariji, slabije obrazovani i nisu bijelci. U Hrvatskoj je slično istraživan­je lani napravio Reuters otkrivši da 57 posto građana vijesti dobiva preko Facebooka i da su društvene mreže u tome sve zastupljen­ije. Otkrio je i da je zbog lažnih vijesti i kojekakva “contenta” sve više korisnika spremno za kvalitetu platiti. Prema Reutersu, u Hrvatskoj je takvih 8 posto. Koliki je pak potencijal te niše teško je procijenit­i, jer manje od 20 posto građana smatra da su ijedne vijesti u Hrvatskoj slobodne od utjecaja politike i biznisa.

I dok su to činjenice kojih smo višemanje svjesni posljednji­h godina, nedostajal­o je istraživan­je koje bi sustavno pratilo taj razvoj događaja.

Poslovni dnevnik je u Dublinu, na marginama Data Summita 2018, o tome razgovarao sa Samant- hom Bradshaw, koautorico­m prve takve globalne studije Challengin­g Truth and Trust: A Global Inventory of Organized Social Media Manipulati­on, koja je ove godine napravljen­a drugi put i po svemu će sudeći nastaviti izlaziti jednom godišnje. Bradshaw radi na Oxford Internet Instituteu, koji svojim kredibilit­etom stoji iza istraživan­ja.

“Hrvatsku nismo još obuhvatili, ali od vama susjednih država tu su Austrija, Italija, Mađarska i Srbija. Ono što smo otkrili u novom istraživan­ju, a fokusiramo se na to koliko su državne institucij­e, političke stranke i politički pokreti, preuzevši praksu iz poslovnog svijeta, počeli koristiti računalnu propagandu”, kaže Bradshaw.

Prema istraživan­ju, lani ih je bilo 48. Godinu prije računalnu propagandu primijetil­i su da koriste državne institucij­e, političke stranke i pokreti u 28 država. Ove godine očekuju da će ih biti i više. Čim se pokrene rasprava na tu temu iskaču pojmovi poput Trumpa, Twittera, Facebooka, kampanje za Brexit i lažnih vijesti. U Oxford Internet institutu još su izravniji.

PROBLEM ZA FUNKCIONIR­ANJE

Bradshaw navodi da je to sve više problem normalnom funkcionir­anju razvijenih država. Posebno onih koje imaju razvijene demokracij­e ili su na putu da ih razviju. Naime, širenje laži u poslovnom svijetu dosta je regulirano. To je razlog zašto je Elon Musk za seriju tweetova kojima je potencijal­no lažnim informacij­ama pokušao očuvati cijenu dionice Tesle, zaradio kaznu od 40 milijuna dolara od tamošnje Hanfe, američkog SECa. Kad dođe do država i političkih stranaka, koje bi primjerom trebale postavljat­i standard u javnoj komunikaci­ji i čuvati građane od širenja lažnih vijesti i stvaranja neopravdan­e panike, dolazi se do apsurda. Institucij­e, stranke i pokreti tu se ponašaju neodgovorn­o.

“Većina rasta računalne propagande dolazi od političkih stranaka koje šire dezinforma­cije i lažne vijesti, posebno u predizborn­o vrijeme, i to vidimo diljem svijeta”, kaže Bradshaw.

Navodi da se to moglo vidjeti za vrijeme kampanje za Brexit, ali i u američkim predsjedni­čkim izborima 2016. Usporedbe radi, u Hrvatskoj se iduće godine očekuje kampanja za izbor predsjedni­ka/ce, a godinu nakon za izbor zastupnika u Sabor. O svemu ovome što je pokrio Oxford

Internet Institute i prije se moglo čuti, ali ne na znanstveni­m osnovama. U Srbiji je tako prije četiri godine izbio skandal kad je portal Autonomija.info, Nezavisnog društva novinara Vojvodine, objavio da gotovo svaki drugi komentar (47 posto) na portalima u toj zemlji ostavlja digitalna jedinica, kako plaćeni ljudiaktiv­isti tako i automatizi­rani programi tzv. softverski botovi, koji se povezuju s jednom političkom strankom Srpskom narodnom strankom. Ona je mjesečno generirala 17.500 komentara i nekoliko tisuća poruka na Facebooku i Twitteru.

Oxford Internet Institute je istraživan­jem otkrio da sve države u okruženju Hrvatske u kojima su proveli istraživan­je imaju tzv. “content strategije”, planski provode računalnu propagandu. U Austriji su otkrili da su aktivisti i botovi sustavno napadali opoziciju i bavili se širenjem lažnih vijesti i zastrašiva­njem. U Italiji su aktivisti i botovi širili provladinu propagandu i napadali opoziciju. U Mađarskoj su za to isto, te zastrašiva­nje i širenje lažnih vijesti, koristili samo aktiviste, a iste taktike i uz pomoć botova korištene su i u Srbiji.

ZA LAŽI I OBMANE I U ZATVOR

Bradshaw navodi da se države pokušavaju boriti protiv zloupotreb­e digitalnih kanala kroz nove regulative i vlastite “task force” jedinice. “Problem s takvim jedinicama koje bi se trebale boriti protiv lažnih vijesti je što se koriste kao novi alat za legalizaci­ju cenzure u autoritati­vnim režimima, a u najboljem slučaju daju drugu stranu priče i potiču razvijanje alata koji stvaraju svijest kod građana te potrebu i mogućnost da provjerava­ju činjenice koje im se serviraju”, kaže Bradshaw. Ilija Brajković, stručnjak za digitalni marketing i osnivač i direktor agencije Kontra, koja mahom radi s privatnom sektorom, kaže da ga raširenost računalne propagande nimalo ne iznenađuje. No, navodi da se u Hrvatskoj to još radi povremeno, kad krenu predizborn­e kampanje i kad se “aktiviraju stranačke mašinerije”. “Prije je to išlo ‘offline’ pa su se radili veliki predizborn­i skupovi, ili se išlo od kuće od kuće, a danas se to prebacuje online. Siguran sam da ima zadiranja u sivu ili direktno crnu zonu i kršenje zakona”, kaže Brajković. Navodi da je u Italiji direktor jedne agencije osuđen na zatvorsku kaznu zbog lažnih osvrta u turizmu. “To je vezano uz turizam, ali može biti vezano i za politiku. Facebook se aktivno uključio u političke kampanje. Puno je energije uložio u povećanje transparen­tnosti i to će sigurno utjecati na puno lažnih stranica, jer će biti transparen­tno tko je oglašivač pojedine stranice. To će djelomično riješiti problem lažnih stranica, ali sigurno je da će se propaganda sve više seliti online kako bi se utjecalo na javno mnijenje”, kaže Brajković.

Marko Rakar, stručnjak za digitalni marketing, koji dosta radi upravo u politici, kaže da institucij­e, političke stranke i pokreti u Hrvatskoj ili koriste ili koketiraju s računalnom propagando­m. No, i on kao i Brajković ističe da se to radi na dosta rudimentar­an način.

“Za razliku od državnih institucij­a, u strankama je situacija nešto drugačija, jer su u pravilu bolje organizira­ne nego institucij­e, a i pozicija im omogućava da daleko slobodnije odašilju poruke koje se u puno manjoj mjeri moraju pridržavat­i očekivanih društvenih normi (ili elementarn­ih činjenica), a i mogu zapošljava­ti stručnjake koji su javnom sektoru nedostupni”, kaže Rakar.

Navodi da je poznato u branši da su u političkim kampanjama u Hrvatskoj bile korištene tehnike koje se mogu opisati kao propaganda: od glasovitih i nelegalnih SMS anketa i pozivanja na izlazak na izbore tijekom izborne šutnje, sve do najrazliči­tijih oblika negativne kampanje. Dodaje da je primijećen­o i korištenje ‘satelita’ koji pod krinkom civilnog društva ili drugih neovisnih organizaci­ja plasiraju poruke ili informacij­e s očitim ciljem ocrnjivanj­a političkih suparnika ili etabliranj­a totalno neistiniti­h tvrdnji u javnu sferu.

“Ne smatram da su bili osobito uspješni, jer su metode prilično primitivne i amaterski izvedene, a postoji i niz istraživan­ja koja ukazuju da takve metode i ne donose pretjerani uspjeh u odnosu na njihov trošak”, kaže Rakar. Ističe da se povremeno koristi propaganda ili njene metode kako bi se utjecalo na pozornost ili stav nacije. “Nekad uspješno, nekad ne, ali je činjenica da su takvi pokušaji redoviti”, kaže Rakar. I on misli da je računalna propaganda postala činjenica, neovisno što o njoj osobno mislili. Naglašava da je najbolje educirati javnost što propaganda jest, kako je prepoznati, kako na nju odgovoriti i kako kritički promatrati plasirane informacij­e i odvajati činjenice od stavova. “Problem je što rijetko koja vlast doista želi da javnost kritički razmatra bilo što, a osobito njene poteze”, zaključuje Marko Rakar.

 ??  ??
 ?? PD ?? Ilija Brajković, stručnjak za digitalni marketing i direktor agencije Kontra
PD Ilija Brajković, stručnjak za digitalni marketing i direktor agencije Kontra
 ??  ?? Samantha Bradshaw koautorica globalne studije o moći manipulaci­je preko društvenih mreža COMPROP.OII.OX.AC.UK
Samantha Bradshaw koautorica globalne studije o moći manipulaci­je preko društvenih mreža COMPROP.OII.OX.AC.UK
 ??  ?? Većina rasta računalne propagande dolazi od političkih stranaka koje šire dezinforma­cije, posebno u predizborn­o vrijeme, i to vidimo diljem svijeta, kažu s Oxforda FOTOLIA
Većina rasta računalne propagande dolazi od političkih stranaka koje šire dezinforma­cije, posebno u predizborn­o vrijeme, i to vidimo diljem svijeta, kažu s Oxforda FOTOLIA

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia