Poslovni Dnevnik

Eurozona i dalje bez plana osiguranja štednje u bankama

Korak naprijed, nazad dva Europski lideri bez dogovora o ključnim problemima

-

Sjeverne članice strahuju da će morati otplaćivat­i štednju pohranjenu u ranjivim bankama južnih članica

Čelnici članica Europske unije napravili su u petak korak unaprijed prema većoj integracij­i u eurozoni kako bi spriječili buduće krize, no međutim, duboka neslaganja ostavila su ključne probleme neriješene, poput proračuna eurozone ili plana osiguranja depozita. Lideri zemalja članica EUa osim Velike Britanije, pohvalili su dogovor postignut prije od njihovih ministara financija kako bi dodijelili nove ovlasti fondu za spašavanje članica eurozone Europskom Mehanizmu za Stabilnost (ESM).

Ministri su ujedno tražili smjernice za veoma spornu ideju proračuna eurozone, njegovu veličinu, svrhu, finan- ciranje i trajanje, te plan jamstvo depozita za eurozonu koji bi spriječio navalu na banke i stabilizir­ao bankovni sustav. Duboko podijeljen­i, čelnici zemalja rekli su kako će dogovoriti veličinu proračuna kasnije, no naglasili su kako mora biti dio šireg proračuna EUa koji predstavlj­a jedan posto bruto nacionalno­g dohotka Unije. Ovo nije ni blizu prvotne ideje francuskog predsjedni­ka Emmanuela Macrona koji je predložio da bi proračun trebao biti nekoliko posto BDPa Unije. “Ovo je kompromis s elementima francuskog prijedloga i ostalih. Da, oni bi voljeli da smo otišli i dalje”, rekao je nizozemski premijer Mark Rutte, jedan od čvršćih protivnika ideje proračuna za eurozonu.

Čelnici su također bili oprezni u izbjegavan­ju bilo kakve direktne povezanost­i s kontroverz­nom temom integracij­skog plana eurozone, Europskog plana za osiguranje depozita (EDIS). To je posljednji element koji nedostaje bankarskoj uniji eurozone, a koji već sadrži samostalno­g nadzornika za sve banke i jedinstven plan rješavanja za institucij­e koje propadnu. Njemačka, Nizozemska i ostale sjeverne zemlje strahuju da bi prihvaćanj­em EDISa na njih pala otplata depozita uzemljama poput Italije Grčke ili Portugalu, gdje su banke često ranjive.

 ?? REUTERS ?? Predsjedni­k Euroskupin­e Mario Centeno
REUTERS Predsjedni­k Euroskupin­e Mario Centeno

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia