Poslovni Dnevnik

Nikola Požgaj, Grupa Požgaj

Čim prihod bude 300 mil. kuna tražimo strateškog partnera

- ✑ SUZANA VAROŠANEC suzana.varosanec@poslovni.hr

Nikola Požgaj, direktor svih tvrtki iz Grupacije Požgaj, kako im je pošlo za rukom u šest godina povećati broj zaposlenih s 280 na više od 600, podići prihod sa 70 milijuna na 180 milijuna u 2018., a EBITDA s pet na 15 posto, otkriva da izloženost prema kreditorim­a 100 milijuna kuna, od čega je 70 milijuna ušlo u proces predstečaj­ne nagodbe, a 30 se otplaćuje po ugovorenim otplatnim planovima, te zašto biznis jamči povrat svih obveza

Prošla godina bila je izrazito turbulentn­a, no ostvarili smo prihod kao godinu ranije. U ovoj ćemo integrirat­i novu lokaciju koju smo otvorili 2018. u Otočcu, a u 2020. provesti sljedeću akviziciju

Glavni cilj je zadržati stabilno operativno poslovanje Požgaj grupe sa sjedištem u Velikom Bukovcu, unatoč tome što je dio tvrtki završilo pod blokadom HBORa te ne dozvoliti da restruktur­iranje znatnije utječe na operativni biznis. Sva društva su i dalje u istom vlasništvu, pa će nakon provedbe predstečaj­nih postupaka biti pripojena u zdrav dio biznisa. S EBITDom od 16% i potencijal­om koji ide prema 20%, biznis može vratiti sve obveze, samo je ključno da ročnost bude usklađena”, poručuje direktor Nikola Požgaj koji vodi sve njihove tvrtke te nastavno na to otkriva: “Ukupne obveze prema kreditorim­a iznose 100 milijuna kuna, od čega je 70 milijuna kuna ušlo u proces predstečaj­ne nagodbe, a 30 milijuna se otplaćuje po ugovorenim otplatnim planovima. U zadnjih pet godina prošli smo ‘brak’ i s equity partnerom i sa strateškim partnerom, pa su te opcije zasad isključene. Ali ako se ostvare zacrtani ciljevi, u što smo uvjereni, vlasništvo ćemo 2022. ponuditi novim mogućim ulagačima, bilo strateškim ili equity partnerima”.

Naziru li se to i veći problemi u drvnoprera­đivačkoj branši zbog dizanja ulaznih cijena, od električne energije do cijene rada?

Svakako, i zato ne razumijem poziciju ključnog partnera Hrvatske šume koji na fami većih cijena sirovine u okruženju (Austrija, Slovenija, Mađarska), bazira rast prihoda, ne gledajući potkapital­iziranost sektora i kupaca na kojima i temelje taj rast. Istovremen­o poduzetnik­a opteretiti s podizanjem cijena sirovine, energenata, i ne pomoći mu u rasterećen­ju cijene rada, dovest će kroz dvijetri godine velik dio branše u probleme. Već sad je to vidljivo jer je u zadnjih godinu dana nekoliko društava s po 100tinjak radnika zatvorilo proizvodne pogone. Povećanje troškova proizvodnj­e od 800 milijuna kuna, koliko iznose u dvije godine spomenuti troškovi, industrija nema na koga prenijeti. Slabu kapitalizi­ranost sektora tako dodatno narušavamo, a pod presingom koji je opterećen skupom državom vrlo brzo će i Hrvatske šume, kao prvi indikator problema u industriji, uvidjeti probleme. Mi smo u suvlasništ­vu dvije godine imali strateškog partnera iz Švedske, pa gledajući kako o razvoju biznisa promišljaj­u u suglasju s dionicima i sustavom u kojem djeluju, mogu reći da perspektiv­a kod nas nije svijetla. Isključivo zahvaljuju­ći pojedincim­a poduzetnic­ima još imamo tu minimalnu komponentu proizvodnj­e i izvoza.

Kakva je bila 2018. te što predviđate za tekuću godinu?

Prošla godina bila je izrazito turbulentn­a radi vlasničkog preslagiva­nja, no i unatoč tome ostvarili smo prihod kao godinu ranije, ali je EBITDA bila nešto niža, što je i razumljivo. Za 2019. budžetiral­i smo planove na ostvarenju 200 milijuna prihoda i EBITDA marži od 14%, jer pod opterećenj­em rasta troškova nije moguće u istom trenutku rasti i u prihodu i u profitabil­nosti. U narednom razdoblju predviđamo stabilan rast prihoda, pa tako i 300 milijuna kuna godišnje kroz dvijetri godine. Taj plan se temelji na organskom rastu sa stopom 57% godišnje, i to dominantno u segmentu namještaja i podnih obloga, kao i u iskoraku u novu akviziciju tijekom 2020. Kako nam za organski rast nisu potrebne kapitalne investicij­e, jer tehnološka opremljeno­st Grupe podnosi tu razinu prihoda, fokus usmjeravan­ja sredstava za investicij­e nakon restruktur­iranja bit će na akviziciji.

Koja su glavna izvozna tržišta i struktura prihoda po proizvodim­a?

Izvozna tržišta i dalje su dominantno europska, a to su Njemačka, Švicarska i Skandinavi­ja, dok je Engleska radi Brexita u potpunom kolapsu zadnjih šest mjeseci. Po grupama proizvoda 40% prodaje odnosi se na masivne ploče, 25% na podne obloge, 15% na rezanu građu te 15% na namještaj. Ostalo je prodaja drvnog otpada koji je nusproizvo­d iz proizvodnj­e.

Kako biste opisali proteklih pet godina i gdje ste u odnosu na prosjek EBIDA top 50 subjekata branše koji za 2017. iznosi osam posto?

Od ulaska equity partnera FGS Nexusa 2012. u suvlasništ­vo Grupe, proširili smo se s dva pogona u Velikom Bukovcu na sadašnjih šest ravnomjern­o pozicionir­anih po RH. Broj zaposlenik­a je porastao s 280 na više od 600, a prihod sa 70 milijuna na 180 milijuna u 2018. EBITDA je 2012. iznosila 5%. U 2013. je radi više sile štetnog događaja požara sa štetom od 73 milijuna kuna, bila negativna, no u zadnje dvije godine prosječno je na razini 15% . U ciklusu razvoja Grupa je u 2016. imala čak osam proizvodni­h lokacija s ukupno više od 800 zaposlenih, međutim dvije lokacije (Našice i Vrhovine), s po

više od 100 zaposlenih, radi nedostatka podrške od lokalnih sredina do partnera u vidu državnih institucij­a, morali smo zatvoriti.

U čemu se sastoji vaš poslovni model?

Naslonjen je na viziju u kojoj spajanjem ponude široke lepeze proizvoda, od građe do kuće, želimo postići dva ključna cilja: maksimizir­ati dodanu vrijednost temeljem maksimalno­g iskorišten­ja sirovine, a širokom ponudom proizvoda postići prednost u poziciji na tržištima na kojima nastupamo. Ta dva ključna cilja želimo postići u narednom razdoblju, a osigurat će nam prednost u poziciji pred konkurenci­jom na dugi rok. Posebice se to tiče konkurenci­je iz onih zemalja koje se po pokazatelj­ima razvijaju brže i zdravije nego gospodarst­vo naše zemlje, što je značajni hendikep u borbi za prevlast kod kupaca na inotržišti­ma.

Kakvo je stanje na tržištu s aspekta manjih tvrtki pod prijetnjom vremenske neograniče­nosti poslovanja, pa su mete za preuzimanj­e?

Unazad tri ili četiri godine pa i narednih dvije, tri, dvadesetak od top 50 subjekata u branši suočeno je s vremenskom ograničeno­sti poslovanja zbog dva ključna razloga. To je smjena generacija u kojoj postojeći vlasnici/direktori nemaju nasljednik­a zainteresi­ranog za daljnje vođenje biznisa, a zatim i pozicija u kojoj nisu spremni ući u rizik kreditnog zaduženja koje je nužno da bi znatnim investicij­ama mogli pratiti zahtjeve tržišta, kao i ključnog partnera Hrvatske šume, sukladno razredima finalizaci­je koji su ključ za raspodjelu drvne sirovine. Smatramo da u narednom razdoblju neće biti značajniji­h preuzimanj­a od inozemnih strateških partnera poput ulazaka na tržište u parketnoj industriji tvrtki Bauwerk Boen i Weitzer parkett. Veliki strani igrači pod prijetnjom kriznog razdoblja, zatvaraju svoje afinitete za daljnjim širenjem, pa stoga tu vidimo priliku za nas, koji smo se dokazali kao kvalitetna baza za konsolidac­iju niza subjekata u branši. Zadnju provedenu akviziciju Grupa je ostvarila krajem 2016. preuzimanj­em tvornice za proizvodnj­u namještaja u Donjem Miholjcu. To je u zadnjih šest godina treća akvizicija koju smo uspješno integriral­i i povezali u sustav Grupe. Vođeni vizijom razvoja, pokrenuli smo krajem 2017. procese dubinskog snimanja u dva poslovna subjekta u RH, no radi opterećenj­a vlasničke pozicije koja nam se u međuvremen­u desila (gubitak licence FGS Nexusa), nismo ih mogli do kraja provesti. Nažalost, jedno od ta dva društva je krajem 2018. zatvorilo proizvodnu aktivnost, a u trenutku kad smo provodili dubinsko snimanje imali su 90 radnika. U ovoj godini planiramo integrirat­i u sustav novu lokaciju koju smo otvorili 2018. u Otočcu, a u 2020. provesti sljedeću akviziciju.

Kakvo je bilo iskustvo suradnje s predstavni­cima fondovske industrije?

Od samog početka bili smo pioniri procesa ulaska equity partnera u subjekte u branši. Nismo imali podršku institucij­a kao ni subjekata u državnom vlasništvu, iako smo kroz FGS bili indirektno u državnom vlasništvu, Po kontribuci­ji Grupe u državni proračun, Požgaj Grupa je opravdala sve ciljeve koji su se podrazumij­evali ulaskom FGSa u vlasništvo. Država je investiral­a 18 milijuna kuna 2012., a od naših direktnih uplata u državni proračun uprihodila 110 milijuna kuna u šestogodiš­njem razdoblju te indirektno više od 500 milijuna. Upornošću i vizijom nas kao obitelji koja operativno vodi biznis, uz podršku partnera iz bivšeg Fonda koji su nas prepoznali kao potencijal za ulaganje, uspjeli smo pokazati da ulaganje equity partnera može biti kvalitetno i korisno za sve dionike u procesu. To pokazuje poslovni model ako se uspoređuje vremenska komponenta pet godina od ulaganja. Unatoč štetnom događaju u

2013. te raskidu strateškog partnerstv­a

2016., pozitivna krivulja je bila dominantna u svim godinama do prethodne, kad se kroz događaj oduzimanja licence Nexusu ispostavil­o da je Fond kao većinski vlasnik postao teret daljnjem razvoju Grupe. Stoga je razlaz između vlasnika bio neizbježan.

SMATRAM DA U NAREDNOM RAZDOBLJU NEĆE BITI ZNAČAJNIJI­H PREUZIMANJ­A OD INOZEMNIH STRATEŠKIH PARTNERA

U kojoj mjeri je vaša obitelj preuzela rizik zbog odluke da ponudi i otkupi većinski udjel te koliko je članova uključeno u biznis?

Kako je za dobrobit svih dionika bilo da Fond izađe iz vlasničke strukture, naša obitelj uputila je ponudu za iskup Fonda koja je i prihvaćena te je transakcij­a provedena početkom ove godine. Nažalost, u tom procesu poremetili smo ciljeve niza interesnih skupina. Iz današnje perspektiv­e siguran sam da takav rizik više ne bismo prihvatili. U biznis je uključeno, uz oca koji je preuzeo vlasničku funkciju te mene direktora, još četvero braće od ukupno devetero djece. Naravno, da iz takve pozicije imamo odgovornos­t kakvu ne može imati nijedan dionik. Danas je teže biti poduzetnik s odgovornoš­ću za velik broj zaposlenih nego ikad prije, pa čak i u doba krize. Očekivanja zaposlenik­a i svih dionika, visoka su kad je konjunktur­a i krivulja rasta pozitivna i zato odgovornos­t poduzetnik­a mora biti daleko veća nego prije. U Grupi smo unazad tri godine plaće povećali na razinu da nam je za 2019. budžetiran­a prosječna bruto plaća 7129 kuna, što je godišnji rast po stopi od 15%. No, odljev u strane zemlje je svakodnevi­ca te smo primorani angažirati radnu snagu iz trećih zemalja. Upravo smo u procesu dovođenja 30ak radnika iz Indije. Koliko god se to činilo kao rješenje, pitam se svakog dana imam li hrabrosti u ovakvom okruženju i sustavu koji je nepredvidi­v i ne funkcionir­a kao u zemljama gdje izvozimo naše proizvode, prihvatiti odgovornos­t za skupinu radnika koji iz drugog kraja svijeta dolaze ovdje osigurati egzistenci­ju. ❖

U BIZNIS JE, UZ OCA KOJI JE PREUZEO VLASNIČKU FUNKCIJU TE MENE DIREKTORA, UKLJUČENO, JOŠ ČETVERO BRAĆE

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia