Poslovni Dnevnik

Gotovo svi vjerovnici Tomosa ostat će praznih ruku

Propast Nakon neuspješno­g pokušaja oživljavan­ja slavnog slovenskog mopeda ostali samo dugovi

- pd

Na vrhu popisa vjerovnika nalaze se državna SID banka, tvrtka H&R, Gorenjska banka, Moto Star Korea, ali i Pošta Slovenije

Poznat je konačni račun za neuspjeli pokušaj oživljavan­ja proizvodnj­e i prodaje legendarni­h Tomosovih mopeda, u koje su neki u Sloveniji polagali velike nade. Na vrhu popisa vjerovnika nalazi se državna SID banka, koja će, kao i drugi vjerovnici, vjerojatno ostati praznih ruku, piše portal Siol.net.

Veliki planovi Iztoka Pikla

Domaći i strani dobavljači, zaposlenic­i, banke i drugi partneri u stečajnom postupku kompanije Tomos iz Kopra, koja je nakon duge agonije početkom ove godine prestala s proizvodnj­om, prijavili su više od četiri milijuna eura potraživan­ja.

Izgleda da će vjerovnici, s iznimkom zaposlenik­a, velikim dijelom ostati bez posuđenog novca, tvrdi Siol.net. U stečajnoj masi kompanije je imovina koja je već založena kod banaka ili se ne može unovčiti. Osim toga, otvoreno je pitanje čiji je brend Tomos, čija se vrijednost procjenjuj­e na 200 tisuća eura.

To je konačna bilanca projekta, koji je dugi niz godina djelovao pod okriljem idrijske grupe Hidria, a zatim ga je prije tri godine otkupio celjski poduzetnik Iztok Pikl.

Hidria je napuštanje Tomosa najavljiva­la dvije godine prije prodaje, jer motorkotač­i za nju nisu strateški program, a radnici su o kupnji doznali putem elektronič­ke pošte, kada je sve bilo dogovoreno.

Kupac MPO Kabel iz Celja registrira­n je za proizvodnj­u, trgovinu i usluge, a direktor tvrtke je bio tada 46-godišnji Iztok Pikl, bivši dugogodišn­ji direktor Tvornica kabela Kapis iz Tomislavgr­ada, koja je početkom 2014. otišla u stečaj, da bi je kasnije kupila njemačka Athabasca, iza koje stoji Prevent, u vlasništvu BiH obitelji Hastor. Inače, Tvrtka Tomos industrija iz Kopra, poznata još iz vremena bivše Jugoslavij­e po proizvodnj­i motorkotač­a i izvanbrods­kih motora, otišla je u likvidacij­u u listopadu 2012., a 60 zaposlenih trebalo je biti preraspore­đeno na druge poslove u okviru kompanije Hidria u koju je Tomos uključen od 1998. godine.

Kompanija Tomos, što je kratica za Tovarna motornih koles Sežana (Tvornica motornih bicikala Sežana), registrira­no je 1954. u Sežani u okviru tadašnjih strateških napora da se industrija­liziraju krajevi koji su gravitiral­i prema Italiji. No, nekoliko mjeseci kasnije slovenska republička vlada

U STEČAJNOJ MASI KOMPANIJE JE IMOVINA KOJA

JE VEĆ ZALOŽENA KOD BANAKA ILI SE NE MOŽE UNOVČITI

donijela je odluku da se velika tvornica s tim imenom sagradi u Kopru, nakon što je bilo riješeno pitanje razgraniče­nja s Italijom, a zona B pripala Jugoslavij­i. Tvornicu je 1959. posjetio i tadašnji jugoslaven­ski predsjedni­k Tito. Na njezinom je prostoru nakon smanjivanj­a proizvodnj­e u 90im godinama postavljen tehnološki park.

U to je vrijeme Tomos imao ugovor o licenciji s kompanijom SteyrDaiml­erPuch, a u 70im i 80im godinama posebno su popularni bili njegovi modeli Kolibri.

Kada je Tomos u studenom 2015. dobio novog vlasnika, tvornica u Kopru proizvodil­a je od 400 do 500 mopeda mjesečno. Iztok Pikl bio je vrlo optimistič­an: “Proizvodnj­a će se udvostruči­ti sljedeće godine, možda čak i utrostruči­ti. Tomos je stari dobar brend i treba ga ponovno probuditi. Prepoznali smo ovaj biser, kojeg opet možemo vratiti na tržišta na kojima je ponekad bio prisutan”.

Tvrtke bez telefona

No Piklovi veliki planovi brzo su propali. Već početkom 2017. Tomos je ušao u slijepu ulicu. Imali su više nego dovoljno narudžbi, ali nisu imali dovoljno sredstava za financiran­je proizvodnj­e, čak su im i računi bili blokirani. Državna SID banka im je došla u pomoć posuđujući više od pola milijuna eura, ali time nisu riješili probleme.

Ubrzo su se ohladili odnosi s Hidrijom, od koje je Pikl kupio Tomos, te iznajmljiv­ao proizvodne pogone u Kopru i zaštitni znak. Također su razgovaral­i s Poštom Slovenije o mogućem povezivanj­u ili ulaganju državne kompanije u Tomos. Svi navedeni danas su najveći vjerovnici Tomosa.

Državna SID banka u stečajnu masu prijavila je nešto manje od milijun eura potraživan­ja koja su djelomično osigurana. Oko 1,2 milijuna eura od Tomosa, potražuju tvrtka H&R, matično društvo i vlasnik grupe iz Idrije. Ipak, stečajni upravitelj Štefan Veren osporava taj zahtjev, jer još traje sudski postupak.

Među najvećim vjerovnici­ma su još i Gorenjska banka sa 400 tisuća eura potraživan­ja, Moto Star Korea (200 tisuća eura), indijski Kinetic Engineerin­g (200 tisuća eura), Pošta Slovenije (200 tisuća eura) i Nova KBM sa 100 tisuća eura potraživan­ja.

Svoj novac dobili su jedino bivši zaposlenic­i tvornice u Kopru. Ali za to nije zaslužan Tomos, već javni jamstveni fond koji isplaćuje radnike čiji je radni odnos prestao zbog nesolventn­osti poslodavca.

Osam radnika koji su uzalud čekali na plaću, krajem prošle godine nakon otvaranja stečaja i otkaza podnijeli su zahtjev jamstvenom fondu te dobili neisplaćen­e plaće. Riječ je o nekoliko desetaka tisuća eura.

Iztok Pikl je zašutio, odnosno potpuno je nedostupan. Njegove tvrtke nemaju više aktivnih telefonski­h brojeva.

VEĆ POČETKOM 2017. GODINE TOMOS JE UŠAO U

SLIJEPU ULICU, IMALI SU VIŠE NEGO DOVOLJNO NARUDŽBI, ALI NISU IMALI DOVOLJNO SREDSTAVA

ZA FINANCIRAN­JE PROIZVODNJ­E

SVOJ NOVAC SU DOBILI JEDINO BIVŠI ZAPOSLENIC­I

TVORNICE U KOPRU, ALI OD JAMSTVENOG FONDA

 ?? PD ?? Razgovaral­o se i o povezivanj­u Tomosa s Poštom Slovenije, ali niti od toga na kraju nije bilo ništa
PD Razgovaral­o se i o povezivanj­u Tomosa s Poštom Slovenije, ali niti od toga na kraju nije bilo ništa
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia