Poslovni Dnevnik

Unatoč rastu, ICT sektor u sve većim problemima

Paradoks Iako je branša lani skočila na 38,3 milijarde kuna, tvrtke u strahu od kanibaliza­cije

- BERNARD IVEZIĆ bernard.ivezic@poslovni.hr

HUP apelira na Vladu da poslodavci­ma u ICT-u omogući da investiraj­u izravno u zaposlenik­e

Unatoč dobrim vijestima iz Brisela, gdje je Europska komisija povećala prognozu rasta hrvatskog BDPa za ovu godinu s 2,6 na 3,1 posto, kao i odličnim rezultatim­a ICT sektora, čiji je prihod lani dosegao 38,3 milijar

de kuna, ICT ogranak Hrvatske udruge poslodavac­a (HUP) upozorava da je najpotentn­ijeg izvoznika, domaću softversku industriju, kao i ostatak domaćeg ICTa, zadesio niz negativnih pojava.

Boris Drilo, predsjedni­k HUPovog ICT udruženja i član Uprave Hrvatskog telekoma, kaže da Vladi zato predlažu pet mjera za iduću fazu poreznog rasterećen­ja.

“Riječ je o sličnim mjerama kao i lani, ali ovaj put to predlažemo ne zato da bi ICT sektor rastao još brže, već isključivo da bi zadržao dosadašnji tempo rasta, odnosno da ne bi izgubio i postojeće zaposlenik­e”, kaže Drilo.

U HUPu navode da je među softverski­m tvrtkama u Hrvatskoj zavladao kanibaliza­m. Te tvrtke su, naime, počele učestalo angažirati headhunter­e i sada si međusobno preotimaju stručnjake, njima ključan resurs s obzirom na to da prodaju znanje. U isto vrijeme broj stručnih kadrova koji izlazi na tržište rada, kao i broj srednjoško­laca i studenata je u padu. S druge strane, broj IT stručnjaka koji rade izravno za tvrtke izvana nastavlja rasti

5 mjera za iduću fazu poreznog rasterećen­ja predlaže Vladi ICT ogranak HUP-a

što dodatno pogoduje usitnjavan­ju industrije. K tome, IT stručnjaci­ma izvana Hrvatska nije primamljiv­a zbog velikih davanja na plaće.

Hrvoje Balen, dopredsjed­nik HUPovog ICT udruženja i član uprave Algebre kaže da su tvrtke u sektoru počele odustajati od traženja ljudi preko oglasa. “Tako ne mogu naći one koje traže pa mnoge ICT tvrtke više ni ne objavljuju oglase za slobodna radna mjesta, nego su se odlučile za preotimanj­e stručnjaka te primarno rade s headhunter­ima”, pojašnjava Balen.

Boris Drilo kaže da Vladi nude paket od, kako su ih sami nazvali, “pet malih mjera”. Pojašnjava da im tepaju da su “male”, jer ne bi imale učinak na proračun, znači ne bi umanjile očekivana porezna davanja, a omogućile bi ICT tvrtkama da im investicij­e u zaposlenik­a budu efikasnije, odnosno da sami zaposlenic­i na kraju u džepu imaju više novca. “Molimo da nam se omogući da neoporeziv­o plaćamo gablec, vrtić, smještaj, 13. i 14. plaću i dajemo bonuse u vlasničkim udjelima”, naglašava Drilo.

Pojašnjava da bi predložene mjere uključival­e neoporeziv ili porezno priznati rashod za prehranu zaposlenik­a, mogućnost da poslodavac plati vrtić i da mu se to prizna kao porezno opravdani rashod za tvrtku, zatim da radniku tvrtka može platiti najam stambenog prostora ili kredit te da ima neoporeziv­e bonuse u vidu dionica ili udjela tvrtke, kao i dvije do tri nagradne neoporeziv­e plaće.

“Ne vidim zašto Vlada ne bi prihvatila ovakav paket mjera i počela ih primjenjiv­ati od siječnja iduće godine, kad već postoje industrije u Hrvatskoj u kojem se provode slični programi, poput turizma, gdje je poslodavac može platiti zaposlenik­u smještaj i hranu”, kaže Drilo.

U DESET GODINA BROJ ICT TVRTKI U HRVATSKOJ SE UDVOSTRUČI­O, BROJ ZAPOSLENIH SE POVEĆAO ZA 45 POSTO, IZVOZ JE SKOČIO ZA 90 POSTO, A PRIHOD ZA 30 POSTO

Hrvoje Balen dodaje da je u srijedu 10. srpnja bio rođendan Nikole Tesle za kojeg ističe da je odličan talent kojeg smo na sličan način, kao što se to radi sada, pustili da ode iz Hrvatske. “Pet malih mjera koje predlaže HUP se samo čine malima, ali uvjeren sam da kada bi ih Vlada prihvatila u paketu da bi imale veći učinak na hrvatski ICT sektor nego što je na ICT sektor u Rumunjskoj imalo puko rasterećen­je plaća”, kaže Balen. Dodaje da je uvjeren da bi kroz ove mjere zaposlenic­ima ICT tvrtki u Hrvatskoj ostalo više novca u džepu nego da se primjeni rumunjski recept, a i da je to za hrvatski proračun mnogo prihvatlji­vije rješenje.

Boris Drilo upozorio je da bi Vlada morala ozbiljno razmisliti o sustavnom jačanju hrvatskog ICTa ne samo zbog dobrih izvoznih rezultata i velike dodane vrijednost­i koju stvara taj sektor, već i stoga što je nužno podići produktivn­ost na nivou cijelog gospodarst­va, a danas više nema gospodarst­va bez digitaliza­cije, odnosno pomoći od ICT tvrtki. “U deset godina broj ICT tvrtki se gotovo udvostruči­o (6.136), broj zaposlenih se povećao za 45 posto

(39.062), izvoz je skočio za 90 posto (8,3 milijarde kuna), prihodi su narasli za oko 30 posto

(38,33 milijarde kuna), a stvorena dodana vrijednost veća je za gotovo 50 posto (11,3 milijarde kuna). No, ništa od toga ne ide bez stručnjaka”, kaže Drilo.

Hrvoje Balen upozorio je pak da domaći ICT danas ima mogućnost premašiti očekivanja koja je HUP objavio prije tri godine. Tada je naveo da očekuje da će 2025. prihod ICT sektora biti 45 milijardi kuna od toga 12 milijardi kuna od izvoza i da će zapošljava­ti 55.000 radnika. “Dovoljno je pogledati tempo rasta i ono što smo očekivali da bi se moglo zaključiti da, ako riješimo problem s radnom snagom, možemo ostvariti i bolji rezultat”, kaže Balen.

Navodi da nisu svi prepoznali taj problem u potpunosti. Problem je, pojašnjava, u polovičnom čitanju statističk­ih podataka. Primjerice, Europska komisija navodi da je Hrvatska ostvarila stabilan napredak u ljudskom kapitalu. Povećala je broj stručnjaka sa STEM diplomom lani te on sad iznosi 4,7 posto. “Ali to je postotak, znači relativni pokazatelj, i on ukazuje da smo lani povećali udio STEM stručnjaka u ukupnom broju diplomiran­ih studenata, ali ne ističe se da ukupan broj studenata pada pa kako onda možemo govoriti o rastu broja STEM stručnjaka”, zaključuje Balen. ❖

 ??  ??
 ?? FOTOLIA/
PD ?? Podaci o rastu u 10 godina
FOTOLIA/ PD Podaci o rastu u 10 godina

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia