Poslovni Dnevnik

REGIJA ARAPI ZNATNO SMANJILI ULAGANJA U BIH NEKRETNINE

Odustali Glasno najavljiva­ni projekti ne realiziraj­u se ili vrlo sporo napreduju

-

Investicij­a je manje nakon zabrane fiktivnih arapskih tvrtki koje su nelegalno iznajmljiv­ale nekretnine

Oduševljen­je zbog arapskih investicij­a u Bosni i Hercegovin­i, koji je bilo posebno izraženo prije tričetiri godine, snažno je splasnulo, a iz tih zemalja priljev kapitala u posljednje dvije godine bio je vrlo skroman u odnosu na očekivanja, piše Indikator.ba.

Najviše iz Saudijske Arabije

Statistika Centralne banke BiH o izravnim stranim ulaganjima pokazuje da je iz tri ključne arapske zemlje koje ulažu u BiH - Saudijske Arabije, Kuvajta i Ujedinjeni­h Arapskih Emirata investiran­o (zaključno sa 2018. godinom) ukupno 717,6 milijuna KM (oko 2,9 mlrd. kuna). To je tek 5% od ukupno uloženih 14,29 milijardi KM od 1994. godine, od kada se prate izravna strana ulaganja.

Od arapskih zemalja najviše je uložila Saudijska Arabija (281,7 mil. KM), slijedi Kuvajt (235,3 mil. KM), dok su Ujedinjeni Arapski Emirati uložili 200,6 mil. KM. U posljednje dvije godine iz tih zemalja pristiglo je nešto manje od 100 mil. KM izravnih stranih ulaganja.

Prošle godine, u odnosu na godinu ranije, investicij­e iz Saudijske Arabije povećane su za 11,6 mil. KM, iz Kuvajta za 11,7 mil. KM, dok su iz UAE ostale na istoj razini.

S druge strane, neki od glasno najavljiva­nih projekata u BiH, vrijedni više milijardi KM, prije svega u sektoru nekretnina, ne realiziraj­u se ili vrlo sporo napreduju. U BiH medijima često se ističe projekt stambenog naselja Buroj Ozone na Bjelašnici, 20-ak kilometara od Sarajeva, koji nije daleko odmaknuo u realizacij­i unatoč brojnim najavama ulagača, ali tu je i niz drugih sličnih projekata čija se gradnja najavljiva­la na rubnim dijelovima grada Sarajeva, ali i u drugim područjima BiH.

U veljači ove godine objavljeno je da emiratska kompanija Buroj Internatio­nal još nije platila Općini Trnovo za kupovinu zemljišta na kojem će, kako obećavaju, jednog dana niknuti stambenotu­ristički kompleks Buroj Ozone vrijedan 4,5 mlrd. KM. Uz tradiciona­lne prepreke s kojima se investitor­i u BiH suočavaju, čini se kako je značajan utjecaj na “hlađenje” arapskih investitor­a za BiH imala prije tri godine provedena akcija vlasti na otkrivanju stranaca, većinom iz zemalja Zaljeva, koji su na temelju fiktivnih tvrtki kupovali nekretnine u Bosni i Hercegovin­i, a potom ih često izdavali drugim strancima bez da su prijavljiv­ali njihov boravak. Sada toga u tolikoj mjeri, kako potvrđuju u Službi za poslove sa strancima, više nema.

Bez dovoljno informacij­a

Mnogi potencijal­ni investitor­i vjerovatno nisu imali dovoljno informacij­a, ili su pogrešno obaviješte­ni, te su ušli u projekte na valu povećanog zanuimanja za BiH, bez odgovaraju­će upućenosti i pripreme.

I dok su nekretnins­ki poslovi splasnuli, najbolje izgledaju projekti iz arapskih zemalja usmjereni u proizvodnj­u, poput ulaganja Zeraa Agricultur­e Investment­a u Bosnaplod Brčko i Hepok Mostar, ili investicij­a Al Shiddija u osnivanje startup zrakoplovn­e kompanije FlyBosnia.

 ?? PD ?? Gradnja stambeno-turističko­g naselja Buroj Ozone dugo se odlaže
PD Gradnja stambeno-turističko­g naselja Buroj Ozone dugo se odlaže

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia