Poslovni Dnevnik

SVIJET BALTIK OPET DOKAZAO DA JE OBEĆANA ZEMLJA ZA ‘JEDNOROGE’

Nova zvijezda Litavski trgovac rabljenom odjećom Vinted vredniji od milijardu eura

- ✑ TOMISLAV PILI tomislav.pili@poslovni.hr

Baltičke države nisu razvijale kapitalno intenzivne industrije već tehnološke inovacije, a danas se vide rezultati

Na valu trenda održive mode internetsk­i trgovac rabljenom odjećom Vinted postao je prvi litavski “jednorog” kompanija vrednija od milijardu dolara dodatno učvrstivši status baltičke regije kao rasadnika tako vrijednih startupa. Vinted je krajem prošlog tjedna objavio da je u najnovijoj rundi dokapitali­zacije prikupio 128 milijuna eura čime je kompanija vrednovana na više od milijardu eura.

Širenje u Europi

Kako prenosi Reuters, ova dokapitali­zacija bila je značajno viša od 50 milijuna eura prikupljen­ih u kolovozu prošle godine. Dokapitali­zaciju je predvodio američki fond rizičnog kapitala Lightspeed Venture Partners, a sudjeloval­i su i dosadašnji investitor­i, Sprints Capital, Insight Venture Partners, Accela i Burda Principal Investment­s. Kako je najavila kompanija, novac će biti iskorišten za daljnje širenje na europskom tržištu, kao i dodatno zapošljava­nje. Vinted sada broji 25 milijuna korisnika u 11 europskih država, poput Francuske, Njemačke, Španjolske i Nizozemske, a prisutni su i u SADu. Ove će godine na toj platformi koja nudi preko 180 milijuna komada odjeće vlasnika promijenit­i roba vrijedna 1,3 milijarde eura.

“Nalazimo se blizu točke preokreta na tržištu rabljenom odjećom. Potrošači širom svijeta postaju sve više svjesni svojih kupovnih izbora”, ističe za Reuters izvršni direktor kompanije Thomas Plantenga. Zanimljiva je povijest Vinteda koji je nastao gotovo slučajno, tijekom jedne selidbe. Kompaniju su 2008. osnovali Milda Mitkute i njezin prijatelj Justas Janauskas. Mitkute je prilikom selidbe u novu kuću shvatila kako ima previše garderobe za preseliti, pa je Janauskas došao na ideju izrade internetsk­e stranice na kojoj bi njezinu odjeću preuzeli poznanici.

Međutim, stranica je vrlo brzo prerasla okvire zamjene i kupovine među prijatelji­ma te postala poznata u cijeloj Litvi kao mjesto za internetsk­u kupnju rabljene odjeće. Već 2009. kompanija počinje poslovati u Njemačkoj. Vinted je isprva rastao organski, bez investicij­a, ali 2011. u tu tvrtku odlučuje uložiti litavski poslovni anđeo Mantas Mikuckas. Iako mu je prvotna ideja bila da bude samo investitor, vrlo brzo je odlučio izravno se uključiti u vođenje kompanije, pa preuzima dužnost operativno­g direktora. Kompaniji se kasnije pridružuje i nizozemski poduzetnik Thomas Plantenga, sadašnji izvršni direktor.

Sjedište Vinteda i dalje je u Vilniusu, ali kompanija ima urede u Berlinu, Pragu i Varšavi. Ulaskom Vinteda u elitno društvo “jednoroga” tri baltičke države (Litva, Latvija i Estonija) učvrstile su status regije u kojoj je nastala čak trećina startupa iz srednje i istočne Europe vrednijih od milijardu eura, pokazuju podaci iz izvješća za studeni tvrtke za praćenje investicij­a Dealroom. Podsjetimo, u Estoniji je nastao globalno popularni Skype koji je sada dio Microsofta, a u toj državi osnovan je i proizvođač softvera za igre Playtech. Recentniji primjeri uključuju servis za taksi vožnje Bolt i kompaniju za prijenos novca TransferWi­se.

Usmjeravan­je izvozu

Nekoliko je razloga zašto startupi uspijevaju na Baltiku, ističe Ante Magzan, direktor HUB385 koji je ulaganjem u estonski Belief Water stekao uvid u tamošnju scenu. “Baltičke zemlje kao male države s nedovoljno velikim vlastitim tržištima morale su se usmjeriti prema izvozu kako bi povećale bruto domaći proizvod, a izvoz nužno znači i prihvaćanj­e efikasnost­i i tržišne uvjete. Nedostatak kapitala nakon socijalizm­a pretvorili su u prednost, odnosno nisu razvijale kapitalno intenzivne industrije nego tehnološke inovacije, tako da sada vidimo rezultate tog rada jer svi njihovi ‘jednorozi’ kao i većina svjetskih počiva na tehnologij­i, a ne kapitalu”, ocjenjuje Magzan.

K tome, ušle su u EU 2004. godine, pa imaju deset godina prednosti u razvijanju vladavine prava i stečevina od Hrvatske, te pristup fondovima i zajedničko­m tržištu”, dodaje Magzan. “Također, imali su i ranije pristup fondovima rizičnog kapitala i financiran­ju startupa od Hrvatske”, kaže Magzan. Iz njihovih iskustava i pogrešaka možemo i moramo pokušati učiti jer su nam slični u mnogim pogledima. “Iako kasnimo u razvoju, kako za Baltikom, tako još više za ostatkom razvijenog svijeta, u zadnje tri godine počele su se događati velike promjene pojavom Rimca, Infobipa, Includea, Stemi i ostalih startup projekata baziranih na znanju i tehnološki­m inovacijam­a. I pristup kapitalu se poprilično olakšan pojavom fondova rizičnog kapitala i crowdinves­tment platformi”, zaključuje Magzan. ❖

NEDOSTATAK KAPITALA NAKON KOMUNIZMA PRETVORILE U PREDNOST Ante Magzan HUB385

1,3 milijarde eura prometa ove će godine ostvariti Vinted

 ?? REUTERS ?? Izvršni direktor Thomas Plantenga
REUTERS Izvršni direktor Thomas Plantenga
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia