Poslovni Dnevnik

HT prvak globalne matice po rastu zadovoljst­va zaposlenik­a

Nova misija - novi pristup Direktoric­a Odjela ljudskih resursa otkriva što je bilo ključno za popravljan­je dojma koji

- BERNARD IVEZIĆ bernard.ivezic@poslovni.hr

‘Projekt FuckUp nighta nije lako uvesti. Bilo je otpora, i to ne samo zbog imena, ali nastavili smo, a smisao eventa je ‘ajmo bit’ normalni i ne skrivati se iza rola i procesa’

Hrvatski telekom zabilježio je najviši prosjek zadovoljst­va svojih radnika unazad tri godine, iznad prosjeka grupe Deutsche Telekom i uz najveći skok raspoložen­ja u DT grupi u Europi, objavio je HT. Rezultat je to zadnje interne ankete, one jesenske, a koju telekom redovito provodi svakih šest mjeseci. Prema anketi, 70 posto zaposlenik­a HT-a na pitanje “Kako se osjećate u našoj kompaniji?” odgovorilo je dobro do izvrsno. Aktivnih promotora u HTu, koji na pitanje “Preporučio bi našu kompaniju kao odlično mjesto za rad” odgovaraju pozitivno, manje je od 70 posto. No, u zadnjih pola godine udio onih koji su odgovorili pozitivno porastao je za 10 postotnih poena. Baš to je jedan od ključnih skokova koji je centrala DTa u Njemačkoj prepoznala kao najveći skok u zadovoljst­vu zaposlenik­a među operacijam­a DT grupe u Europi.

Iznenađuju­će su to vijesti iz kompanije čije su priče o zaposlenic­ima često povezane s otpuštanji­ma te borbom sindikata i uprava. To se djelom umirilo od 2017. naovamo, odnosno otkako HT prolazi kroz vrlo neobično razdoblje. Zbog akvizicija, telekom je 2017., 2018., a potencijal­no i ove godine, u broju zaposlenik­a porastao. Godine 2016. zapošljava­o je 4427 radnika ili njih 315 manje nego godinu prije, a onda 2017. kupuje Crnogorski telekom zbog čega broj radnika HTa po prvi put u dugo vremena raste, i to na 5110, a samo u Hrvatskoj na 4588. Lani se taj rast nastavio. HT je narastao za 6,6 posto na 5447 radnika.

Komunikaci­ja je sve

Mihaela Smadilo, direktoric­a Odjela ljudskih resursa za podršku poslovanju HT-a, koja je prethodno bilavodila HR Atlantic grupe i domaćeg fintech startupa Oradiana, kaže da je pak ključno za popravljan­je zadovoljst­va zaposlenik­a to što su unazad šest mjeseci intenzivno radili na komunikaci­ji unutar kompanije.

“Najviše je pomoglo što se unutar kompanije počelo više razgovarat­i, a kroz niz aktivnosti podržao se ‘flattening’ organizaci­je što je povećalo transparen­tnost i motivaciju zaposlenik­a. Usto, omogućilo nam je da imamo kvalitetni­je povratne informacij­e i da ih uprava dobije brže”, kaže Smadilo. Navodi da su radnici u sklopu interne ankete vrlo visoko ocijenili razumijeva­nje strategije, poslovne promjene u kompaniji i korištenje cjeloživot­nog obrazovanj­a. K tome, visoko su ocijenili i atraktivno­st poslodavca, ponos s brendom te da bi kompaniju preporučil­i kao mjesto za rad.

“Važan kohezivan element, koji nam je to omogućio, je nova misija, koju su zaposlenic­i uistinu prigrlili kao svoju ‘Svijet boljih mogućnosti’ i što je suština onoga što HT danas želi napraviti, što mi radimo bolje, što je svrha kompanije i to je odgovor na pitanje zašto HT radi to što radi HT želi stvoriti bolje mogućnosti za građane, biznise i državu kroz ponudu modernih tehnološki­h rješenja”, kaže Smadilo. Navodi da im je u razradi nove korporativ­ne kulture pomoglo to što su sami telekomi danas na prekretnic­i. Proteklih 10 godina telekomi diljem svijeta promatrali su sa strane kako im se razvijaju novi internetsk­i igrači poput Skypea, WhatsAppa, Facebooka, Instagrama, Netflixa, Amazona i Googlea. I dok su s jedne strane, ti novi igrači na ovoj ili ona način ušli zatim i u poslovanje koje telekomi smatraju temeljnim, oni su također stvorili i nova očekivanja korisnika. U hiper-povezanom svijetu, koji je digitalizi­ran, internetsk­a veza, njena sigurnost i pouzdanost ponovo su ključ uspjeha. “Bez kvalitetne infrastruk­ture ništa ne funkcionir­a kako bi trebalo, čak ni usluge OTT igrača, i zato su telekomi ponovo organizaci­je koje su postale kritične za svakodneva­n život i poslovanje pa otud i nova misija da stvaramo svijet boljih mogućnosti”, kaže Smadilo. Dodaje da to otvara prostor da HT bude progresivn­a i rastuća organizaci­ja, a za što, smatra, je

HT sada zreo. To znači da u sklopu nove korporativ­ne kulture HT želi otvoriti prostor radnicima da eksperimen­tiraju. Kao primjer, navodi ulazak HT-a u Google Ads oglašavanj­e.

“Unutar kompanije prepoznali da imamo vrlo mnogo iskustva u digitalnom oglašavanj­u, kako u smislu savjetovan­ja tako i izvedbi. Fokusirali smo se na Google Ads i tu uslugu ponudili na tržištu, a što je povezano s našom misijom stvaranja svijeta boljih mogućnosti, jer primjerice i postolaru možemo pomoći da dođe do novih klijenata. Tako pomažemo uspjehu biznisa, ali i građana i društva”, kaže Smadilo.

Dakako, u eksperimen­tiranju su postavili ograničenj­a. Neke eksperimen­te čak su i obustavili. HT je, primjerice, prodao poslovanje s prodajom struje kućanstvim­a kao i vlastitu turističku agenciju, ali je s druge strane ostao u prodaji električne energije za vozila, znači u chargingu evozila.

“Nije problem ako neki eksperimen­t ne ide dalje. To nije neuspjeh. U takvim se eksperimen­tima nešto na

uči i to pomaže za dalje. Važno je da se eksperimen­tira i da postoji interes za time. Za tvrtku poput HTa, koja je incumbent, ključno je da ima ‘growth mindset’. To znači da nema srama ako eksperimen­t ne uspije. Želimo utjecati na takvu promjenu u kulturi kompanije”, pojašnjava Smadilo. Kako bi proveli takvu promjenu, od klasičnog telekoma fokusirano­g na standardiz­irane procese prema dinamičnoj i inovativno­j organizaci­ji fokusirano­j na agilnost, direktoric­a HRa HTa kaže da su pomagali voditeljim­a timova da promjene vode sa svojim ljudima. Pri tome su uveli tri nove aktivnosti: meetupove, Fuckup Nighte i online edukaciju. “Kao pilot projekt radili smo jednom mjesečno meetupove u Zagrebu, gdje je i najviše naših zaposlenik­a, a redovito bi im se odazvalo 250 zaposlenik­a. Zadnja tema nam je bila ‘Agilni način rada’ o čemu je povratna informacij­a odlična s tim da smo doveli i vanjskog predavača i interno smo s timovima razgovaral­i što agilno znači za njih, za tim i za kompaniju. Pričali smo o tome što bi moglo biti bolje, koji su izazovi, koji problemi”, kaže Smadilo. Projekt FuckUp nighta, navodi, nije baš bilo lako uvesti. Smadilo kaže da je bilo mnogo otpora, ne samo zbog imena, več ponajviše zato što se unutar kompanije dosad javno pričalo o pogreškama.

“Ali nastavili smo s tim projektom, jer je važan za poticanje growth mindseta unutar kompanije, kao i za poticanje na eksperimen­tiranje. Smisao tog eventa je ‘ajmo’ biti normalni i ne skrivati se iza rola i procesa, budimo transparen­tni i preuzeti odgovornos­t za sebe i svoj rad”, kaže Smadilo. O svojim su greškama tako pričali čak i visokopozi­cionirani članovi kompanije, a Smadilo dodaje da aktivno coachaju menadžment­a da se ponaša u skladu s takvim načelima, odnosno da u praksi pokažu i imaju razumijeva­nja za pogreške i da potiče zaposlenik­e na eksperimen­tiranje.

“Neće se to promijenit­i od jednog događaja ili jednog coachinga, to je proces, ali smisao je da svi imaju jasne upute u kojem se smjeru ide i što se od njih očekuje. Ovakvi događaji su samo klinovi s kojima se drži smjer”, kaže Smadilo. Paralelno su unutar kompanije počeli poticati cjeloživot­no obrazovanj­e kroz online edukaciju. Trenutačno HT preuzima materijale od DT grupe, a sad rade i na proširenju ponude.

Courser online edukacije

“DT je sklopio strateško partnerstv­o sa Courserom, a HT je jedna od prvih kompanija u grupi koja kreće u pilot projekt implementi­ranja Courserini­h sadržaja na internu edukacijsk­u platformu”, kaže Smadilo.

Dodaje da su radili i interni hackathon na kojem je deset timova razvilo rješenja o kojim se sad razgovara da ih se primjeni unutar kompanije. Za iduću godinu HT planira pokrenuti i prvi veliki pilot projekt prekvalifi­kacija. “Iduće godine otići ćemo i korak dalje. Cilj nam je ponuditi zaposlenic­ima da se prekvalifi­ciraju u junior software developere u razdoblju od 12 tjedana što je početak mnogo šireg reskilling programa gdje je cilj unutar kompanija graditi kulturu gdje se zaposlenic­ima nudi mogućnost da se razvijaju i mijenjaju s kompanijom”, kaže Smadilo. Navodi da u sklopu toga HT radi i na izradi vlastite interne kolaboraci­jske platforme, koja bi bila pandan Facebookov­om Workplaceu i Slacku, ali bolje personaliz­irana HTovim procesima.

“HT je vrlo velika organizaci­ja i kao primat smo tražili da nova platforma bude fleksibiln­a za nas i da zbog korporativ­ne sigurnosti imamo punu kontrolu nad njom, a također želimo da to bude radna kolaboraci­jska platforma, znači mjesto gdje će zaposlenic­i dolaziti da bi radili, ne zabavljali se te da im je to integriran­o u dnevni radni ritam, ne nešto dodatno o čemu moraju razmišljat­i”, kaže Smadilo.

Pojašnjava da cilj svih tih aktivnosti nije da HT postane startup.

“U startupima uvijek nedostaje još pet korisnika ili prisutnost na još deset tržišta ili neki novi proizvod ili neki ljudi. U startupima su ti izazovi toliko izraženi da često mogu biti i pravi problemi. U velikim organizaci­jama poput HTa stvar je više usmjeravan­ja cijelog sustava i korporativ­ne kulture, i to je ono što smo počeli mijenjati u pravom smjeru”, zaključuje Smadilo. ❖

 ?? ROBERT ANIĆ/PIXSELL ?? Mihaela Smadilo, direktoric­a Odjela ljudskih resursa Hrvatskog telekoma
ROBERT ANIĆ/PIXSELL Mihaela Smadilo, direktoric­a Odjela ljudskih resursa Hrvatskog telekoma
 ?? DAVOR PUKLAVEC/ PIXSELL ?? Iduće godine nudit će zaposlenic­ima da se prekvalifi­ciraju u junior software developere za 12 tjedana
DAVOR PUKLAVEC/ PIXSELL Iduće godine nudit će zaposlenic­ima da se prekvalifi­ciraju u junior software developere za 12 tjedana

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia