Poslovni Dnevnik

Pariški kaos baca u očaj trgovce, Uber i BlaBlaCar grcaju u poslu

Dobitnici i gubitnici Štrajk ulazi u treći tjedan

- TOMISLAV PILI tomislav.pili@poslovni.hr REUTERS

Na godišnjoj razini promet trgovina srezan je za trećinu, ali platforme za prijevoz bilježe veliki skok prometa

Štrajk francuskih sindikata zbog mirovinske reforme predsjedni­ka Emmanuela Macrona izazvao je prekid javnog prijevoza i posljedičn­e goleme prometne gužve što je praktički uništilo predblagda­nsku zaradu pariških trgovaca i ugostitelj­a. S druge pak strane, tvrtke koje se bave prijevozom, poput Ubera i BlaBlaCara trljaju ruke. Kako piše Financial Times, pariške trgovine gotovo se prazne, iako već na izlozima oglašavaju zimska sniženja. “Prodaja je ovoga prosinca gotovo prepolovlj­ena. Uobičajeno je da je ovo najbolji mjesec u godini po prometu. Ovo je noćna mora”, ističe za britanski poslovni list Alexandre Akil, vlasnik trgovine koju je otvorio njegov djed još 1954. godine.

Hoteli plaćaju cijenu

Kako štrajk desetaka tisuća članova sindikata ulazi u treći tjedan, poremećaji u prometu francuske prijestoln­ice sve su veći, a cijenu su počeli plaćati tamošnji hoteli, restorani i trgovine svih veličina. Zbog kolona dugih više stotina kilometara većina stranih turista počela je zaobilazit­i Pariz. Stanovnici pariških predgrađa i građani koji žive u mjestima izvan glavnog grada sve se teže probijaju do središta grada. Probleme osjećaju čak i kazališta, poput Théâtre des Mathurins u neposredno­j blizini Akilove trgovine.

Osoblje kazališta tvrdi kako je prodaja ulaznica u padu, a tijekom predstava trećina mjesta u gledalištu je prazna.

Inače, u ovo doba godine za predstave se proteklih godina u pravilu tražila karta više. “Publika tvrdi kako je vrlo teško vratiti se kući ako predstava završi u 23 sata”, kazao je FT-u jedan od zaposlenik­a koji je želio ostati anoniman. Valja naglasiti kako su Francuzi tradiciona­lno tolerantni prema štrajkovim­a i prosvjedim­a. Nedavno ispitivanj­e javnog mnijenja koje je proveo Ifop pokazuje da više od polovice ispitanika podržava štrajk. I to unatoč činjenici da dvije trećine ispitanika podržava i Macronovu reformu.

No, poduzetnic­i moraju progutati gorku pilulu, već drugu u samo godinu dana. Naime, krajem prošle godine Parizom su haračili “žuti prosluci” gnjevni zbog Macronove ekonomske politike. I zbog toga već oglašavaju zvono na uzbunu.

“Ovo je drugi prosinac zaredom”, kaže Emmanuel Le Roch, čelnik organizaci­je Procos koja predstavlj­a 300 trgovaca sa 60.000 trgovina širom Francuske. “Glavni fenomen ovih prosvjeda je štrajk u javnom prijevozu zbog čega ljudi moraju planirati kako se vratiti kući nakon posla, a

GLAVNI FENOMEN OVIH PROSVJEDA JE ŠTRAJK U JAVNOM PRIJEVOZU ZBOG ČEGA GRAĐANI PLANIRAJU KAKO SE VRATITI KUĆI NAKON POSLA, A TURISTI NE DOLAZE

turisti ne dolaze”, naglašava Le Roch. Članicama Procosa prodaja je u dosadašnje­m dijelu prosinca smanjena za 9 posto na nacionalno­j razini. Ako se pogleda samo Pariz, prodaja bilježi smanjenje od 25 do 30 posto u odnosu na lanjski, također problemati­čni prosinac. “U odnosu na 2017. godinu, prodaja u Parizu srezana je za približno 40 posto”, dodaje Le Roch.

Prijetnja sindikata

Trgovci su prošle godine ipak uspjeli kolikotoli­ko spasiti blagdanski promet jer su prosvjedi “žutih prsluka” bili najžešći početkom prosinca, pa je pauza bila dovoljna da privuče kupce u božićnu kupovinu. No, to se ove godine očito neće dogoditi ako moćni sindikat CGT i njegovi saveznici ostvare prijetnju štrajkom i nakon Nove godine. Dok vlada traži kompromis sa sindikatim­a, mali poduzetnic­i smatraju da bi im država trebala dati porezne olakšice kako bi lakše prevladali ovo razdoblje i upozoravaj­u da će Francuska zbog ovog poremećaja postati manje privlačna investitor­ima.

Parižani se koriste cijelim nizom sredstava da bi se othrvali prometnom kaosu. Dio građana koristi bicikle, a dio platforme za dijeljenje prijevoza. To ide na ruku kompanijam­a za prijevoz, poput Ubera, Kaptena i BlaBlaCara kojima je promet iznimno skočio. U BlaBlaCaru tvrde kako bilježe interes korisnika od 100.000 upita dnevno za rezervacij­u mjesta u automobili­ma.

 ??  ?? Sindikate je na ulice izveo
prijedlog mirovinske
reforme
Sindikate je na ulice izveo prijedlog mirovinske reforme
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia