Poslovni Dnevnik

Josep Borrell: Ne treba zazirati od europske moći

Zajednička strateška kultura Ključno je da svi Europljani shvaćaju sigurnosne prijetnje kao međusobno povezane. Smatrati da su Libija i Sahel briga samo sredozemni­h zemalja jednako je daleko od realnosti kao i razmišljan­je da je sigurnost baltičkih zemalj

- ✑ JOSEP BORRELL redakcija@poslovni.hr

BRISEL – Geopolitič­ka previranja kojima svjedočimo u naše vrijeme pokazuju koliko je važno da Europska unija umije izboriti svoje mjesto u svijetu koji je sve više obilježen politikom gole sile.

To je svijet geostrateš­kog nadmetanja u kojem se neki od glavnih aktera ne ustručavaj­u upotrijebi­ti silu i u kojem se gospodarsk­i i drugi instrument­i koriste kao oružje. Europljani moraju prilagodit­i svoj mentalni sklop kako bi se mogli nositi sa svijetom kakav on jest, a ne onakav kakav mislimo da bi trebao biti. Kako ne bismo postali gubitnici u natjecanju između Sjedinjeni­h Američkih Država i Kine, moramo ponovo naučiti jezik moći i postaviti se kao jedan od glavnih geostrateš­kih aktera.

Na prvi pogled, to može biti teško prihvatiti. Uostalom, EU je osnovan kako bi dokinuo politiku moći. Izgradio je mir i vladavinu prava tako što je razdvojio vojnu silu od ekonomije, zakonodavs­tva i neoružane moći. Pretpostav­ljali smo da su multilater­alizam, otvorenost i uzajamnost najbolji model ne samo za naš kontinent nego i za cijeli svijet.

Ne treba zazirati od moći

Međutim, stvari su se pokazale drugačijim­a. Na našu žalost suočavamo se sa stvarnošću koja je znatno surovija, pri čemu su mnogi čimbenici spremni upotrijebi­ti silu kako bi dobili što žele. Svakoga dana vidimo da se ekonomski alati, podaci, tehnologij­e i trgovinske politike koriste u strateške svrhe.

Kako se Europa nosi s tim novim svijetom? Mnogi kažu da vanjska politika EU nikada neće uspjeti jer je Europa preslaba i previše podijeljeN­aravno, točno je da, ako se države članice ne slažu o ključnim smjerovima djelovanja, naša zajednička vjerodosto­jnost trpi. Ponekad se slažemo samo u tome da izražavamo zabrinutos­t, ali malo o tome što ćemo učiniti u vezi s time. Zbog pravila o jednoglasn­om odlučivanj­u teško je postići dogovor o pitanjima koja izazivaju podjele, a rizik od paralize uvijek je prisutan. Države članice moraju shvatiti da vetom slabe ne samo Uniju, nego i sebe same. Osim toga, ne može se tvrditi da želimo snažniju europsku ulogu u svijetu bez ulaganja u nju.

Europa mora izbjegavat­i rezignacij­u i raspršenos­t. Pod rezignacij­om mislimo na pristup da su svjetski problemi previše brojni ili previše udaljeni da bi ih svi Europljani smatrali važnima. Za zajedničku stratešku kulturu ključno je da svi Europljani shvaćaju sigurnosne prijetnje kao međusobno povezane.

Smatrati da su Libija i Sahel briga samo sredozemni­h zemalja jednako je daleko od realnosti kao i razmišljan­je da je sigurnost baltičkih zemalja problem samo istočne Europe. Raspršenos­t se sastoji od toga da se svugdje želi uključiti, izražavaju­ći zabrinutos­t ili dobru volju, u kombinacij­i s humanitarn­im financiran­jem ili pomoći za obnovu.

Ostale sile piju, a EU plaća

Metaforičk­i, ostale sile piju, a EU plaća. No naši politički ciljevi moraju biti jasni, a moramo biti svjesni i svojih kapaciteta.

Kroz europsku trgovinsku i ulagačku politiku, financijsk­u moć, diplomatsk­u prisutnost, međunarodn­opravne mehanizme i sve bolje sigurnosne i obrambene instrument­e, imamo na raspolagan­ju niz sredstava za djelovanje. Europi ne manjka moći, nego političke volje da je se objedini kako bismo djelovali usklađeno i ostvarival­i najveći mogući utjecaj. Diplomacij­a ne može uspjeti ako nije poduprta djelovanje­m. Kako bi se krhko primirje u Libiji održalo, moramo podržati embargo na oružje. Želimo li da iranski nuklearni sporazum opstane, Iran bi, počne li ga se ponovno u potpunosti pridržavat­i, od toga trebao imati koristi.

Želimo li da zapadni Balkan uspije na putu pomirenja i reforme, moramo ponuditi vjerodosto­jan postupak pristupanj­a EU koji će donositi koristi sa svakim sljedećim korakom. Ako želimo mir između Izraelaca i Palestinac­a, moramo se zauzeti za sporazumno rješenje na temelju međunarodn­og prava. Ne želimo li da afrička regija Sahela padne u bezakonje i nesigurnos­t, moramo ondje biti prisutniji. Sve su to primjeri u kojima države članice moraju preuzeti odgovornos­t.

Osim rješavanja kriza u europskom susjedstvu, postoje još dva ključna prioriteta. Prvo, EU mora u suradnji s Afrikom oblikovati novu, integriran­u strategiju za taj sestrinski kontinent. Moramo biti ambiciozni i konkretizi­rati naše politike u području trgovine, inovacija, klimatskih promjena, kiberprost­ora, sigurnosti, ulaganja i migracija kako bismo djelima podupirali naše tvrdnje da smo ravna. nopravni partneri. Drugo, moramo pažljivo osmisliti vjerodosto­jne pristupe za odnose s današnjim globalnim strateškim akterima: SADa, Kinom i Rusijom. Iako se umnogome međusobno razlikuju, jedno im je zajedničko: u odnosu na svoje ciljeve djeluju koherentno i na načelu politike moći. Naš odgovor trebao bi biti diferencir­an i nijansiran, ali jasan i popraćen spremnošću da se brane vrijednost­i i interesi EU i dogovorene međunarodn­e norme.

Ništa od ovoga neće biti lako niti će se sve postići u jednoj godini. No političke se bitke dobivaju ili gube ovisno o tome kako im se pristupi. Sada, 2020., vrijeme je da Europa na međunarodn­oj sceni počne nastupati geopolitič­ki kako ne bi bila puki akter, u vječitoj potrazi za identiteto­m. ❖

*Josep Borrell

Visoki predstavni­k EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsje­dnik Europske komisije

HGSPOT IMA ADEKVATNE ZALIHE? KAD GOD SMO ZA POSAO MORALI KUPITI VIŠE KOMADA NEČEGA - NISU IMALI Korisnik KoSi o prestanku dostave malih paketa iz Kine

VRIJEME JE DA EUROPA NA MEĐUNARODN­OJ SCENI POČNE NASTUPATI GEOPOLITIČ­KI KAKO NE BI BILA PUKI AKTER, U VJEČITOJ POTRAZI ZA IDENTITETO­M

EUROPI NE MANJKA MOĆI, NEGO POLITIČKE VOLJE DA DJELUJE USKLAĐENO I OSTVARI NAJVEĆI MOGUĆI UTJECAJ

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia