Poslovni Dnevnik

RADNA SKUPINA HRVATSKA KASKA U LIJEČENJU BIOSIMILAR­IMA

S prestižne lokacije kod Barbarige uljara Vodnjan u regiju i Europu šalje ekskluzivn­e edicije

- ✑ MARTA DUIĆ marta.duic@poslovni.hr

Premium ulje Punta Cissana u Bruxellesu je predstavio ekspert Edi Družetić, glavni maslinar Uljare Vodnjan

Nakon što je ekskluzivn­a edicija istarskog maslinovog Punta Cissana prošlog tjedna predstavlj­ena u Bruxellesu u restoranu Maison d’Istrie odlučili smo više saznati o poslovanju te vodnjanske uljare. Njihovo najnovije ulje, spomenuta Punta Cissana vrhunski je proizvod s potpisom Edija Družetića, glavnog maslinara Uljare Vodnjan i međunarodn­o priznatog stručnjaka iz Pule, koji ove godine slavi 40. obljetnicu stručnog rada te je nastalo upravo tim povodom. U pitanju je ekstradjev­ičansko ulje koje je posebna je selekcija isključivo autohtonih sorti (buže muške, buže ženske, buže puntože i rosignole).

Vlasnik je Agroproduk­t

Naziv je dobilo prema prestižnoj lokaciji Punta Cissana kod Barbarige s tisućljetn­om tradicijom maslinarst­va. Vjeruje se kako se ono u ovom podneblju razvilo još u vrijeme prvih grčkih kolonija na sjevernom Jadranu, a upravo u ovom masliniku pronađeni su ostaci velike antičke uljare, najstarije na Mediteranu. Ta uljara danas je poznata kao Uljara Vodnjan i trenutno je u vlasništvu Agroproduk­ta te iza sebe ima tradiciju od 1911. te slovi kao jedan od najstariji­h proizvođač­a na istarskom poluotoku. Broj zaposlenih je nešto manji od 50, što zaposlenih, što kooperanat­a i internih suradnika.

“Sve masline su iz naših vlastitih maslinika, imamo ukupnu površinu na 44 ha, a u Barbarigi se nalazi najveći maslinik od 7200 stabala. Od toga najvrednij­e su masline 150200 godina stare izdvojene za premium proizvod Punta Cissana koja spada u selekciju Salvela. Masline oduvijek prerađujem­o u vlastitoj uljari koju smo modernizir­ali 2011. kada je došla nova uprava i od tada se kontinuira­no modernizir­a svake godine. Te je iste godine uljara otvorena i za ostale proizvođač­e te je jedna od najbitniji­h na istarskom poluotoku”, objašnjava­ju iz Uljare Vodnjan. Posljednje značajnije ulaganje bilo je ono iz 2017. kada su u modernizac­iju pogona uložili oko dva milijuna kuna, a sljedeća veća investicij­a se planira 2020.-2021. i to oko pet do šest milijuna kuna. Ističu da je njihov glavni adut upravo ta jedinstven­a lokacija maslinika zbog terroiulja ra te kadar s vrhunskim stručnjaci­ma kako u vinarstvu tako i u maslinarst­vu od kojeg posebno izdvajaju Edija Družetića koji je svojevrsta­n autoritet u svijetu maslinovih ulja.

S 'potpisom' starih Rimljana

“Još su stari Rimljani prepoznali vrijednost poluotoka stare Barbarige za maslinarsk­u proizvodnj­u i na njemu su u vrijeme Rimskog carstva podignuli masline i veliku uljaru. Posebnost ovog lokaliteta Rimljani su cijenili, ulje se odavde izvozilo u razne krajeve carstva, sve do Rima. Tome svjedoče nađeni ostaci amfora, izrađenih u neposredno­j blizini ville rusticae u sklopu koje je bila i organizira­na proizvodnj­a te ostaci stare rimske uljare smještene u srcu današnjeg Salvelina maslinika”, kažu iz Uljare Vodnjan. Njihova se ulja koristi u brojim hotelskim lancima te su prisutni u stotinjak restorana i ugostitelj­skih objekata bilo da je u pitanju ekstra djevičansk­o ulje brenda Torčol, selekcija Salvela te u skoroj budućnosti i limitirana premium linija Punta Cissana.

“Najviše ulja prodajemo na lokalnom tržištu, a najveći udio u prodaji nam rade Istra i Zagreb. Prisutni smo u čitavoj regiji, te nam u izvoz ide oko 10 posto proizvodnj­e. Stalno planiramo nova tržišta, evo upravo smo doživjeli uspjeh u Bruxellesu, belgijski gastro stručnjaci jako su zainteresi­rani za naša ulja, a osim toga radimo i na drugim pretežito europskim tržištima”, pohvalili su se iz Uljare Vodnjan. Imaju i svoje prodajno mjesto i kušaonu u sklopu njihove vinarije Medea, a prisutni su i kod distribute­ra u maloprodaj­i.

“Cilj nam je dodatno investirat­i u edukaciju našeg tržišta kako bi se detaljno upoznalo sa specifično­stima istarskog ekstra djevičansk­og maslinovog ulja”, rekli su za kraj. ❖

ULJARA VODNJAN MASLINIKE IMA NA 44 HEKTARA. U BARBARIGI JE NAJVEĆI MASLINIK, A NAJVREDNIJ­E SU MASLINE 150-200 GODINA STARE I IZDVOJENE ZA PREMIUM PROIZVOD

 ??  ??
 ?? PD ?? Na lokaciji Punta Cissana (velika slika) pronađeni su ostaci antičke uljare, najstarije na Mediteranu; Edi Družetić (mala slika)
PD Na lokaciji Punta Cissana (velika slika) pronađeni su ostaci antičke uljare, najstarije na Mediteranu; Edi Družetić (mala slika)

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia