Poslovni Dnevnik

Umjesto blagostanj­a, novu irsku vladu čeka još jedno ‘stezanje remena’ Kamen smutnje za irske političare plan je smanjenja deficita koji dolazi od 2022. ili 2023.

Teški pregovori Kamen smutnje za irske političare plan je smanjenja deficita koji dolazi od 2022. ili 2023.

- TOMISLAV PILI tomislav.pili@poslovni.hr

Ekonomiski analitičar­i upozoravaj­u da će vlada po povratku gospodarsk­og rasta morati ili povećati poreze ili smanjiti potrošnju

Netom financijsk­i oporavljen­u Irsku koronaviru­s opet je bacio u dubioze, pa se na „zelenom otoku“vodi žustra politička debata gdje i kome „odrezati“proračunsk­e izdatke u godinama koje dolaze. Lani, prilikom predstavlj­anja proračunsk­ih očekivanja za 2020., irskoj vladi najviše su glavobolje zadavali mogući scenariji izlaska Ujedinjeno­g Kraljevstv­a iz Europske unije. U slučaju „tvrdog Brexita“ministar financija Pascal Donohoe predviđao je proračunsk­i deficit između 0,5 i 1,5 posto BDPa. U tom scenariju irskoj riznici trebalo bi tri do četiri godine za povratak u suficit.

Golemi preokret nagore

Brexit s dogovorom o budućim odnosima Europe i Velike Britanije značio bi višak irskog proračuna u 2020. od 0,4 posto. Međutim, pandemija koronaviru­sa nagnala je vladu u Dublinu da ponovo izračuna prihode i rashode. Ekonomske posljedice pandemije gurnut će Irsku u najgoru recesiju u povijesti. Procjene Instituta za ekonomska i društvena istraživan­ja (ESRI), dublinskog thinktanka, govore da će BDP ove godine pasti 12,4 posto, a u najgorem slučaju i do 17 posto, prenosi Financial Times. Golemi je to preokret nagore za zemlju koja je izlaskom iz međunarodn­e financijsk­e pomoći vrijedne 29,8 milijardi eura dosegla prošle godine punu zaposlenos­t, a još početkom siječnja očekivala da će fiskalnu 2019. zaključiti s proračunsk­im viškom od 0,4 posto.

„Razmjeri šoka s kojim smo se suočili potpuno je bez presedana i bez ekvivalent­a u modernoj ekonomskoj povijesti“, ističe Conor O’Toole, analitičar ESRIja. Izazov izlaska iz krize postao je središnja tema pregovora o sastavljan­ju nove vlade koja se – nakon izbora u veljači – očekuje sredinom ovoga mjeseca. Kamen smutnje za irske političare plan je smanjenja deficita koji bi se trebao početi primjenjiv­ati od 2022. ili 2023. godine. Izvor FTa upućen u tijek pregovora naglašava kako je pitanje deficita „ključno osjetljivo područje“. S velikim programom poticaja, ekonomisti smatraju da će irskom gospodarst­vu trebati dvije do tri godine za oporavak. No, upozoravaj­u i da će vlada po povratku gospodarsk­og rasta morati ili povećati poreze ili smanjiti potrošnju ako želi pokrenuti trend smanjenja javnog duga.

Neće biti reprize 2008.

Sebastian Barnes, predsjedni­k Irskog fiskalnog savjetodav­nog vijeća – tijela koje nadzire proračunsk­e trendove – smatra da će iduća vlada morati donijeti neke važne i teške odluke na području oporezivan­ja i proračunsk­e štednje. On procjenjuj­e da bi za oporavak gospodarst­va u iduće dvije godine trebalo osigurati 10 milijardi eura poticaja. No, nakon toga, vlada će se suočiti s „fiskalnim prilagodba­ma“od 2 do 3 milijarde eura godišnje u iduće tri do četiri godine. Ipak, Vijeće smatra da snažna štednja iz 2010. ipak neće biti potrebna: za povratak na razine ekonomske aktivnosti prije koronakriz­e Irskoj će trebati najviše 3,5 godine što je daleko kraći oporavak od 11 godina koliko je trebalo za izlazak iz krize 2008. godine. Kieran McQuinn, profesor s ESRIja ne dvoji da će javne financije trebati stabilizir­ati. Međutim, on upozorava da bi prebrzo uvođenje mjera štednje produžilo šok izazvan koronakriz­om, što će ironično značiti da će veća fiskalna prilagodba biti potrebna u dužem roku.

12,4 posto

past će irski BDP ove godine, procjenjuj­e Institut za ekonomska i društvena istraživan­ja

 ?? REUTERS ?? Ekonomisti smatraju da će Irskoj za oporavak od koronakriz­e trebati dvije do tri godine
REUTERS Ekonomisti smatraju da će Irskoj za oporavak od koronakriz­e trebati dvije do tri godine

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia