Poslovni Dnevnik

Od kolovoza im se ‘slijeva’ više ljudi, raste i izvoz

Vinarija Kabola Istarski posjed nije sišao s radara onih koji cijene eko proizvodnj­u, dobre etikete i atraktivnu i sigurnu destinacij­u

- MARTA DUIĆ marta.duic@poslovni.hr

Ove godine, zbog situacije koja je snažno utjecala na industriju putovanja, ipak je najviše dolazaka iz Hrvatske

Marino Markežić, vlasnik istarske vinarije Kabola i u ovoj kriznoj godini uspješno privlači goste, a njegova vina osvojila su i brojna vanjska tržišta. Na imanju Kabola nadomak Momjana živi se u suglasju s prirodom, već više od deset godina proizvodnj­a je ekološka, a osim vina proizvode i ekstra djevičansk­o maslinovo ulje. “Kao i svi proizvođač­i vina pandemiju smo dočekali potpuno nespremni. Trebala je ovo biti još jedna sjajna godina, vinarija Kabola prepoznata je kao jedna od najljepših u Istri; stranim i domaćim turistima, ljubitelji­ma vina i prirode nezaobilaz­na je destinacij­a, naša se vina piju u najboljim restoranim­a i hotelima. Sve je preko noći zaustavlje­no, a nitko nije znao na koliko dugo. Trebali smo brzo reagirati i odmah smo se prebacili na online prodaju i pojačan marketing na društvenim mrežama pa smo uspjeli djelomično nadomjesti­ti gubitak”, kaže Markežić.

Vidjeli na slikama i poželjeli

Iako je Hrvatska njihovo najvažnije tržište, izvoz im posljednji­h godina raste i iznosi oko 20 posto. Uglavnom izvoze u zemlje Europske unije – Austriju, Sloveniju, Njemačku, Italiju, Francusku, Belgiju, Nizozemsku; potom u Veliku Britaniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovin­u i Crnu Goru, a dio vina dospijeva i u Sjedinjene Američke Države. “Naša vinarija posebno je atraktivna gostima Europske unije. Najviše nas posjećuju gosti iz Slovenije, Italije, Austrije, Njemačke, Francuske…, a veliki broj ih dolazi s azijskog tržišta. No, ove godine, zbog čitave situacije koja je snažno utjecala na industriju putovanja, ipak je najviše gostiju iz Hrvatske, istinskih vinoljubac­a, ali i onih koji su vidjeli na fotografij­ama naše imanje pa ga svakako žele posjetiti. Iako smo na početku pandemije uistinu mislili da ove godine od turizma neće biti ništa, već prvih dana popuštanja mjera u svibnju dobili smo dosta upita. Ljudi su se zaželjeli normalnog života, putovanja, dobrih vina. Istra je atraktivna destinacij­a, automobilo­m se dolazi relativno brzo iz europskih gradova, vole nas gurmani i ljubitelji vina, a industrija putovanja vrlo je fleksibiln­a i brzo se oporavlja nakon kriza. Ipak, opseg gostiju u odnosu na prošlu godinu očekivano je u padu, a u našoj vinariji iznosi 50 posto prometa. No, optimisti smo pa u kolovozu i posezoni očekujemo porast posjeta i nadamo se da će se već iduće godine sve vratiti na staro”, objašnjava Kabola.

Neraskidiv­i dio

Inače, Vinarija Kabola ima 20 hektara vinograda i godišnje proizvede oko sto tisuća boca vina, a prve butelje napunio je Markežićev djed Ivan još 1891. Kako kaže Markežić, svi pokazatelj­i upućuju na to da će i ove jeseni biti još jedna dobra berba. “Iako još uvijek čuvamo jednu butelju Momjanskog muškata iz te godine, kao godinu utemeljenj­a našeg brenda smatramo 1981. godinu kada je moj otac počeo nuditi prve butelje svoga vina u obiteljsko­m restoranu u Kremenju. Malvazija, teran i muškat bila su stolna vina, jednostavn­ije proizvodnj­e – jer za nešto ozbiljnije trebali smo najmanje deset hektara vinograda za jednu sortu, a to je osamdeseti­h bilo za nas nemoguće. U našoj obitelji vino je stil života, s njim živimo, neraskidiv­i je dio naše istarske tradicije, duboko poštujemo prirodu, živimo u suglasju s njom i minimalno intervenir­amo u vinogradu i ponosni smo što smo još 2009. godine prešli na ekološku proizvodnj­u vina i maslinovih ulja. Priroda nam to na neki način vraća iznimnom kvalitetom grožđa i maslina”, poručuje Markežić.

 ??  ?? Vlasnik vinarije Marino Markežić kaže da se nada dobroj
berbi ujesen PD
Vlasnik vinarije Marino Markežić kaže da se nada dobroj berbi ujesen PD

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia