Poslovni Dnevnik

TEHNOLOGIJ­A U SLUŽBI OBNOVE HRVATSKE

GDi platforma za prijavu šteta podatke odmah šalje na nadzorne ploče

- LUCIJA ŠPILJAK lucija.spiljak@poslovni.hr

Razoran potres magnitude 6,2 po Richteru koji je 29. prosinca pogodio Sisačkomos­lavačku županiju s teškim posljedica­ma, okupio je na terenu nekoliko stručnih timova već prvi dan. Među njima je i softverska tvrtka GDi iz Zagreba koja je, nakon iskustva s potresima u albanskom Draču lani i ove godine u ožujku u Zagrebu, u najkraćem roku ponovno aktivirala svoj online obrazac za prijavu šteta koji na služstrani­cama SMŽa omogućava građanima da upišu sve podatke o nastalim štetama.

Nove licence

Njihov sustav, koji se temelji na svjetskim vodećim geoinforma­cijskim Esri alatima uz prilagodbe GDi tima, sastoji se od više aplikacija za obradu i unos podataka integriran­ih u jedinstven­o rješenje. Popunjavan­jem upitnika građani unose svoju zgradu u bazu podataka za brzi pregled zgrada oštećenih u potresu kako bi im se preliminar­no dala ocjena uporabljiv­osti. Građani tako upisuju sve relevantne podatke o nastalim štetama, uključujuć­i i lokacijsku komponentu koja onda omogućava žurnim službama da učinkoviti­je i brže reagiraju. S obzirom na potres koji je sutradan pogodio Banovinu, u tvrtki GDi organizira­li su izdavanje novih licenci za potporu procjeni šteta i pomoći na terenu.

“Želimo naglasiti kako javnim službama, tako i građanima, da je sustav jednostava­n za korištenje. Obrazac za prijavu šteta na jasan način traži informacij­e kao što su osobni podaci, podaci o objektu, nastaloj šteti i lokaciji. Radi se o službenom sustavu namijenjen­om građanima SMŽa koji je spreman preuzeti prijave građana i omogućiti terenskim ekipama za procjenu šteta da brzo i učinkovito obave posao. Sve prikupljen­e informacij­e s terena se automatski prikazuju na nadzornim pločama koje će omogubenim ćiti žurnim službama i donositelj­ima odluka da brže i učinkoviti­je pomognu građanima pogođenih područja”, kažu iz tvrtke, dodajući da je razlika između ovog i potresa u ožujku prije svega u jačini, ali i terenu na kojem se on dogodio.

Zagreb i Petrinja imaju povijesne centre, no u slučaju Zagreba, kažu, radi se o jačim strukturam­a koji su u određenoj mjeri izdržali potres u ožujku, dok je u slučaju Petrinje riječ o strukturam­a koje su bile trošnije i koje nisu građene s mišlju o mogućim snažnim potresima.

“Svatko na svoj način može pridonijet­i u ovoj kriznoj situaciji bilo znanjem ili nekim drugim resursima. Ne možemo ostati ravnodušni kada vidimo slike i reakcije s pogođenog terena i jedino ispravno je pokazati solidarnos­t na najbolji mogući način. Posjedujem­o znanje o geoinforma­cijskim sustavima i imamo iskustva rada u kriznim situacijam­a, kako u slučaju zagrebačko­g potresa tako i u slučaju potresa u Draču u Albaniji prošle godine”, kažu.

Dodaju pritom da oko stotinu terenskih inženjera već radi s GDi terenskim SWim i cloud servisima 100% digitalno na terenu na procjeni stanja i oštećenja u SMŽu.

Dosad 16.419 prijava

“Nismo trebali ni 48 sati da uspostavim­o sustav, on je već isti dan bio u funkciji. Na njemu rade naši timovi GIS specijalis­ta uz punu podršku svih odjela, a spremni smo i pojačati kadar bude li potrebno. U ovom trenutku imamo 16.419 prijava s tim da brojevi stalno rastu, a obrađuju se prijave iz više županija, ne samo Sisačkomos­lavačke”, poručili su iz tvrtke GDi.

Kontaktira­li smo i sa SMŽom, gdje su nam rekli da je do jučer u 12:40 zaprimljen­o ukupno 14.366 prijava štete. ❖

 ??  ??
 ?? EMICA ELVEĐI/PIXSELL ??
EMICA ELVEĐI/PIXSELL

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia