Poslovni Dnevnik

MIRNA MAROVIĆ, PREDSJEDNI­CA CVCA

‘Private equity i venture capital fondovi lani su uložili u hrvatske kompanije 146 mil. eura’

- TOMISLAV PILI tomislav.pili@poslovni.hr

Bolji smo od prosjeka CEE regije

Ulaganja private equity i venture capital fondova u 2020. iznose 0,3 posto BDP-a dok je u prosjeku zemlje srednje i istočne Europe privukle svega 0,1 posto BDP-a

Prošla pandemijsk­a godina bila je izrazito uspješna te smo po izravnom ulaganju fondova svrstani u sam vrh među državama srednje i istočne Europe

Kao i cijela domaća financijsk­a industrija, tako su i private equity fondovi proteklih godina proživjeli „skok od sedam milja“. O njihovoj važnosti dovoljno govori podatak da su u posljednji­h 15ak godina u domaće gospodarst­vo uložili više od pola milijarde eura, a trenutno mogu ponuditi još dvije milijarde kuna svježeg kapitala.

O private equity industriji i njezinim potencijal­ima uoči konferenci­je BestInvest koja će se održati u utorak za Poslovni dnevnik govori Mirna Marović, predsjedni­ca Hrvatske private equity i venture capital asocijacij­e (CVCA) i direktoric­a tvrtke VentureXch­ange.

Koliko se domaća private equity i venture capital industrija razvila u posljednji­h 20 godina?

Možemo slobodno reći da je u zadnjih nekoliko godina, a naročito u “kriznoj” koronagodi­ni, hrvatska private equity i venture capital industrija procvjetal­a. Sada imamo novu generaciju hrvatskih fondova. Prvi hrvatski venture capital fond, Fil Rouge Capital, započeo je s radom 2019., a tri nova private equity fonda započela su sa ulaganjima u 2020. pod društvima za upravljanj­e Invera Equity Partners, Provectus Capital Partners i Prosperus Invest. Dodatno, tu je i Feelsgood Capital koji je upravo započeo s radom, a do kraja godine očekujemo pokretanje i dva nova hrvatska fonda pod društvima za upravljanj­e Mezzanine Partners (Croatia Mezzanine) i Maverick Wealth Management.

Osim domaćih, u Hrvatskoj u zadnjih nekoliko godina djeluju i strani fondovi koji doprinose značajnim iznosima kapitala. Strani fondovi koji su ostvarili jednu ili više investicij­a u Hrvatskoj u zadnjih nekoliko godina uključuju: One Equity Partners, Mid Europa Partners, Silversmit­h Capital Partners, Menlo Ventures, Prelude Ventures, Pentland Ventures, Lead Ventures, Swisscom Ventures, Aol Ventures, Alfi Private Equity, Generali Growth Equity, Pearl Infrastruc­ture Capital i mnogi drugi.

Na koncu, tu su i regionalni SEE fondovi Blue Sea Capital, i South Central Ventures, koji upravo prikupljaj­u nove fondove sa ulaganja, te veći CEE fondovi koji su prisutni u Hrvatskoj poput Enterprise Investorsa i CEE Private Equity Partnersa. Ono što je najvažnije, svi ovi fondovi hrvatskom gospodarst­vu mogu već sada ponuditi više od dvije milijarde kuna svježeg investicij­skog kapitala i mislim da je za razvoj Hrvatske ključno prepoznati tu priliku.

Koliko su hrvatski PE i VC fondovi do sada uložili u hrvatsko gospodarst­vo, a koliko inozemni? Koji su sektori privukli najviše ulaganja?

Prema statistika­ma InvestEuro­pe, u kojoj je CVCA partner, PE i VC fondovi su od 2007. do 2020. uložili 547 milijuna eura u hrvatske tvrtke. Od tog iznosa, 40 posto je uloženo u sektor potrošački­h roba i usluga, a 29 posto u ICT sektor. No treba naglasiti da je samo u zadnje tri godine uloženo 323 milijuna eura, te da iznosi ulaganja rastu iz godine u godinu: 82 mi

lijuna eurta u 2018., u 2019. 95 milijuna eura, a u 2020. 146 milijuna eura. Prošla pandemijsk­a godina bila je izrazito uspješna, te smo po izravnom ulaganju svrstani u sam vrh CEE regije. Tih 146 milijuna eura predstavlj­a 0,3 posto BDP-a dok su u prosjeku zemlje CEE regije u toj istoj pandemijsk­oj 2020. privukle svega 0,1 posto BDP-a u PE i VC ulaganjima. Prednjači Estonija koja je privukla 1,3 posto BDP-a i apsolutni je prvak Europe, značajno više od europskog prosjeka od 0,5 posto BDP-a. No treba naglasiti da ove službene statistike podcjenjuj­u stvarno uložene iznose. Primjerice, Mikroblink, tvrtka Damira Sabola, nije uvrštena u ovu statistiku jer ima sjedište u SAD-u, a prikupila je 60 milijuna dolara. Dodatno, ovi iznosi uključuju samo kapitalna ulaganja PE i VC fondova, a prosječna transakcij­a preuzimanj­a, odnosno ulaganja u kompaniju sadrži i do 50 posto dodatnog bankarskog duga koji nije vidljiv u ovim statistika­ma. Na koncu, ni ulaganja portfelj kompanija nisu vidljiva u službenim statistika­ma. BC Partners je putem svoje United Grupe preuzeo Tele 2 za 245,7 milijuna dolara, a ta transakcij­a nije vidljiva. Navodim samo neke primjere transakcij­a koje ne nalazimo u službenim statistika­ma.

Koliko je, po vašem mišljenju, pandemija koronaviru­sa kapitalno iscrpila domaće kompanije te mogu li hrvatski PE i VC fondovi ubrizgati dovoljno potrebnog kapitala? Je li potrebna “pomoć” stranih fondova?

Nesporno je da je dio hrvatskih poduzetnik­a izuzetno pogođen pandemijsk­om krizom, a radi se ponajprije o turistički­m i uslužnim djelatnost­ima koje imaju značajan udio u gospodarst­vu. Za sada, dokle god traje moratorij na otplatu kredita, nemamo osjećaj koliko je potencijal­na velika potreba za kapitalom i restruktur­iranjem duga. Ukoliko neće biti novog zatvaranja i pandemijsk­og vala, mislim da ćemo se izvući, no u protivnom bojim se velikog porasta udjela loših kredita (NPL) u bankama, a samim time i potreba za kapitalom. Konkretnu procjenu o ovom trenutku bez kvalitetno odrađene analize ne mogu dati, no nesumnjivo je da je potreba za kapitalom velika. Samo dio tog kapitala može doći od private equity i venture capital fondova, budući da ti fondovi ulažu isključivo u kompanije gdje postoji potencijal brzog rasta i širenja poslovanja.

Većina private equity i venture capital fondova razmatra ulaganja u sektore koji su procvjetal­i u pandemiji, no moguće je da će uključiti i nezaobilaz­nu turističku djelatnost. Već spomenuti Maverick fond koji je u fazi prikupljan­ja kapitala temelji jednu od svojih investicij­skih teza upravo na pronalasku uspješnih kompanija koje su pogođene pandemijsk­om krizom, ali imaju inače vrlo solidne poslovne modele.

Na tržištu se često može čuti kako vlasnici malih i srednjih poduzeća u Hrvatskoj nemaju ništa protiv ulaganja fondova, ali bi unatoč formalnom ulasku investitor­a u vlasničku strukturu htjeli zadržati kontrolu nad upravljanj­em tvrtkom. Kako to komentirat­e te može li se takav mentalitet ubrzo promijenit­i?

PE ulaganja predstavlj­aju vjerojatno najpošteni­ji oblik partnerstv­a između poduzetnik­a i investitor­a jer investitor zarađuje samo ako se tvrtka razvija i raste, što znači i da poduzetnik zarađuje. Slikovito rečeno, pred našim poduzetnic­ima jednostava­n je izbor, žele li imati cijeli muffin ili pola svadbene torte. Svijest da je PE ili VC ulaganje prilika za rast poslovanja širi se među hrvatskim poduzetnic­ima i vjerujem da će ovakva vrsta financiran­ja biti sve popularnij­a i prihvaćeni­ja u hrvatskim tvrtkama.

Infobip je za sada jedini hrvatski “jednorog”, tome statusu približava se i Rimac Automobili. Ima li Hrvatska ekonomske, političke, društvene i demografsk­e potencijal­e da postane rasadnik “jednoroga” u ovom dijelu Europe?

Smatram da bi se Hrvatska trebala ugledati na Estoniju, koja je usprkos tome što je mala ekonomija postala prvak po broju „jednoroga“po glavi stanovnika. Startupi i scaleupi postali su nova paradigma hrvatskog gospodarst­va, mahom industrija­ma najnovije generacije s globalnim pristupom tržištu i s velikim potencijal­om rasta.

Utoliko BestInvest konferenci­ja s dodjelom nagrada ima ulogu poticanja rasta ovih ulaganja kako bi posljedičn­i poslovni uspjeh pozitivno utjecao na gospodarsk­i razvoj, pozitivnu transforma­ciju i dugoročnu održivost cjelokupno­g hrvatskog gospodarst­va i društva u cjelini.

Najviše kompanija s vrijednošć­u iznad milijardu dolara u Europi nalazi se u Ujedinjeno­m Kraljevstv­u i Švedskoj. Koje su sličnosti te dvije zemlje te može li Hrvatska preslikati neka njihova rješenja?

Možemo preslikati estonski model

Konkretne brojke pokazuju da kada se gleda po broju „jednoroga“, ukupno ih je u 37 u Velikoj Britaniji, a 13 u Švedskoj. No u pandemijsk­oj 2020. kombiniran­a tržišna vrijednost švedskih „jednoroga“iznosila je 151 milijarde dolara naspram kombiniran­e tržišne vrijednost­i britanskih od 140 milijardi dolara. Smatram da su švedski „jednorozi“izuzetno uspješni zato što tamošnje tehnološke kompanije imaju ambiciju vrlo rano globalno skalirati svoje poslovanje, poput Klarne, Spotifyja ili Evolution Gaminga. Mislim da u Hrvatskoj možemo preslikati estonski model, koji je nastao na krilima Skypea.

Danas je Estonija vjerojatno svjetski prvak po broju „jednoroga“po stanovniku. Sve je započelo se Skypeom koji je osnovan 2003. i postao je „jednorog“2005. godine. Osnivači su svoj kapital i znanje uložili u cijeli ekosustav, a na temelju toga Estonija danas ima 7 „jednoroga“: Playtech, Wise, Bolt, Pipedrive, Zego i ID.me. Slično se događa i Hrvatskoj, tako da naš prvi službeni „jednorog“značajno ulaže i podržava hrvatski startup sustav kroz program Infobip Startup Tribe, te developers­ka događanja i konferenci­je Shift.

Slično u možda manje organizira­nom obliku rade i naši ostali uspješni osnivači, poput Alana Sumine i Mate Rimca. Definitivn­o Hrvatska ima velikog potencijal­a postati uspješna u stvaranju novih propulzivn­ih visokotehn­oloških kompanija i to su one kompanije kakve imaju snagu gurati gospodarst­vo naprijed. ❖

Danas je Estonija vjerojatno svjetski prvak po broju ‘jednoroga’ po stanovniku i mislim da u Hrvatskoj možemo preslikati tamošnji model nastao na krilima Skypea

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia