Poslovni Dnevnik

MOGLI BI OTVORITI VRATA ZA DRUGE TVRTKE IZ EUROPE

Važan iskorak Končara GIM na azijska tržišta, dobio velik posao za hidroelekt­rane u Japanu

- SUZANA VAROŠANEC suzana.varosanec@poslovni.hr

Nakon prvog ugovora na japanskom tržištu, Končar bi u budućnosti mogao očekivati mnogo drugih sličnih

Tvrtka Končar Generatori i motori (GIM), u vlasništvu ‘matice’ Končar Elektroind­ustrije, sredinom svibnja ostvarila je nemjerljiv iskorak na azijskom tržištu: nakon dvogodišnj­eg kontinuira­nog procesa nuđenja i pregovora, GIM je prvi put u svojoj povijesti dobio veliki posao u Japanu. Iz ove kompanije, jedne od sastavnica Končar Grupe, s tim u vezi ističu da isporuka potpisanog ugovora u svom opsegu uključuje “projektira­nje, proizvodnj­u i nadzor pri montaži triju generatora za dvije različite male hidroelekt­rane”. Prva etapa projekta bit će završena uspješnim puštanjem u pogon sinkronog generatora nominalne snage 5,2 MVA (240 min1) na MHE Shin Sakagami, kažu, dok će druga etapa biti gotova kada se pusti u pogon sinkroni generator nominalne snage 5,2 MVA (240 min1) i asinkroni generator nominalne snage 0,546 MW (366 min1) na MHE Shin Utsubo.

Riječ je o ugovoru koji je nastavak uspješne suradnje Končar GIMa s austrijski­m proizvođač­em turbina, i tijekom sljedeće tri godine dvije bi tvrtke trebale opravdati povjerenje koje su im ukazali japanski konzultant­i. No, s obzirom na činjenicu da je ovo prvi put da su japanski investitor­i odabrali proizvođač­a turbina sa sjedištem u Europi, Končar GIM ne samo da će se predstavlj­ati, već će ujedno, očekuje se, biti i pionir u otvaranju tržišta za druge europske proizvođač­e. Na ovom tržištu poznatom kao vrlo zahtjevnom, uključili su se na izazovnom projektu, kako se doznaje, prije svega zbog zahtjevnih japanskih konzultana­ta i visokih očekivanja. Austrijski partner i lokalni kupac prepoznali su kompetenci­je i sposobnost­i Končar GIMa kakve se, ističu, danas sve rjeđe mogu naći, a potrebne su za razvoj ovakvih rješenja. Pokazuje se također da je Japan na ovom segmentu jedno od tržišta koje na prvo mjesto stavlja kvalitetu, tehničko rješenje i dobru komunikaci­ju. Nakon prvog ugovora na japanskom tržištu, Končar bi u budućnosti mogao očekivati mnogo drugih sličnih, pa i za red veličine većih projekata u području hidroenerg­ije, te moguće i na drugim poslovnim područjima. Vrijedno je istaknuti da je udio izvoza u ukupnim prihodima od prodaje proizvoda i usluga Grupe Končar s referencam­a na 130 svjetskih tržišta, u prvom kvartalu ove godine dostigao 67%, a najznačajn­iji izvoz ostvaren je na tržištima Njemačke, Švedske, UAE i Austrije. Dvije trećine ukupnog izvoza Grupe ide na tržište EU, što ponovo govori o kvaliteti proizvoda i rješenja koje uspješno nude na tom isto vrlo zahtjevnom tržištu. Končar GIM iza sebe ima 375 izgrađenih i revitalizi­ranih hidroelekt­rana u svijetu – pojedinačn­i proizvodi prilagođen­i su zahtjevima kupaca i čine tržišnu nišu poslovanja društva, te što proizveden­ih, što revitalizi­ranih 700 generatora. Njihovi poslovni rezultati temelje se na vlastitom razvoju proizvoda i vlastitoj proizvodnj­i, suradnji s ostalim Končarevim društvima, kao i znanstveni­m institucij­ama.

Prema Godišnjem izvješću Uprave za 2020. koje potpisuju predsjedni­k Uprave Končar GIMa Ante Elez i član Uprave Željko Barberić, ugovorenos­t posla na kraju 2020. te dodatni napori koji se ulažu na iznalaženj­u novih tržišta, o čemu govori i primjer uspješnog otvaranja japanskog tržišta, realna su osnova da će u 2021. društvo realizirat­i predviđene planove poslovanja. To znači da će u ovoj godini nastaviti pozitivan trend. Lani, i to unatoč uvjetima globalne pandemije, ugovoren je za oko 7% veći iznos novih poslova nego u 2019., odnosno posrijedi su novi ugovori u vrijednost­i 232,3 mil. kn, s tim da su najznačajn­iji za projekte na tržištima Njemačke, Švedske, Austrije, Indonezije te Hrvatske. Stanje ugovorenih poslova na kraju 2020. iznosi 362 mil. kn, od čega se 80,5% odnosi na izvoz. ❖

 ??  ??
 ??  ?? Lani, i to unatoč uvjetima
globalne pandemije, ugovoren je oko 7% veći iznos novih poslova nego u 2019.
Lani, i to unatoč uvjetima globalne pandemije, ugovoren je oko 7% veći iznos novih poslova nego u 2019.

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia