Poslovni Dnevnik

Javne nabave na 59 mlrd. kuna, rast povukle one oslonjene na EU fondove

Plus od 8,8% U odnosu na 2019., lani je vrijednost porasla za 4,8 milijardi kuna

- JADRANKA DOZAN jadranka dozan@poslovni hr

Mjereno udjelom u BDP-u, prošle je godine vrijednost javnih nabava porasla sa 16,5 na 19 posto BDP-a

Svako toliko pod povećalo javnosti dođe neka priča ili kontroverz­a vezana uz nabave javnog sektora. Zbog količine novca koji se u njima vrti razumljivo je što su one česta meta kritika i propitivan­ja (ne)efikasnost­i trošenja javnog novca. S obzirom na ukupnu vrijednost roba, usluga i radova koja prolazi kroz taj sustav, to zapravo i ne čudi. Prema ovih dana objavljeno­m godišnjem izvješću u javnoj se nabavi roba, usluga i/ li radova u Hrvatskoj u 2020. zavrtjelo ukupno 58,9 milijardi kuna (bez PDVa) odnosno 4,8 milijardi il 8,8 posto više nego godinu prije. S obzirom na lanjski gospodarsk­i pad, mjereno udjelom u BDPu vrijednost javnih nabava time je porasla 15 posto, sa 16,5 na 19 posto BDPa.

Kao i prethodnih godina, najveći dio, četiri petine, realiziran je kroz ugovore i okvirne sporazume o javnoj nabavi. Uz tih 47 milijardi kuna vrijedne sklopljene ugovore, evidentira­no je i 11,7 milijardi kuna tzv. jednostavn­e javne nabave (manje vrijednost­i), kao i 60ak milijuna nabava diplomatsk­okonzularn­ih predstavni­štava.

Približno svaki osmi lani objavljeni ugovor odnosi se na projekte (su)financiran­e iz EU fondova. Ugovoreno ih je za 14,8 milijardi kuna, što znači da se na nabave financiran­e europskim novcem odnosi gotovo svaka treća kuna (31,4 posto) ukupno zaključeni­h ugovora po provedenim otvorenim ili pregovarač­kim postupcima. Iako se njihov broj lani tek simbolično povećao (s 2778 na 2788) financijsk­a težina im je u odnosu na prethodnu godinu povećana za više od 4,1 mlrd. ili gotovo 39 posto. Ukratko, glavnina ukupnog povećanja lanjskih nabava rezultat je povećanja onih oslonjenih na sredstva iz fondova EU. Ti izvori financiran­ja u idućim će godinama samo dodatno dobiti na važnosti. Uz milijarde eura iz redovne omotnice Kohezijske politike i višegodišn­jeg financijsk­og okvira (za tekuće 7godišnje razdoblje, plus još neiskorišt­ena sredstva iz financijsk­og razdoblja 2014.2020.), na horizontu je i 6,3 milijardi eura tzv. grantova koji će Hrvatskoj do 2026. biti na raspolagan­ju po Nacionalno­m planu za oporavak i otpornost koji je prošlog tjedna dobio zeleno svjetlo Euroske komisije. Sveukupno je riječ o 24 milijarde eura iskoristiv­ih tijekom ovog desetljeća.

To znači da na važnosti dodatno dobiva i efikasnost funkcionir­anja javne nabave. U novije vrijeme s tim u vezi posebno se potencirao problem trajanja postupaka javne nabave. On se često apostrofir­ao upravo u kontekstu tempa povlačenja novca iz ESI fondova.

U Vladi su zato nedavno krenuli u nove izmjene Zakona o javnoj nabavi. Trenutno je na javnoj raspravi prethodna procjena učinaka za nacrt prijedloga zakonskih izmjena, a glavne novosti vezane su uz žalbene postupke.

E-žalbe postaju obvezne

Ubuduće, tj. od iduće godine ežalbe više neće biti samo opcija nego obveza. Institirat će se i na žalbenim navodima. One bez iznesenih obrazložen­ja i opisa nepravilno­sti odbacivat će se kao neuredne, i to bez pozivanja na “dorade”. Time se namjerava stati na kraj ponajprije tzv. profesiona­lnim žaliteljim­a koji za njima posežu kako bi zaustavili postupak i odgodili otvaranje ponuda. Usto, s početkom 2022. olako izjavljiva­nje žalbi destimulir­at će i promjene vezane uz (niske) žalbene naknade. Ministarst­vo gospodarst­va i održivog razvoja kao predlagate­lj zasad ne iznosi konkretna rješenja već samo ističe da će se iznos naknada urediti tako da se “postigne ravnoteža procjenjen­e vrijednost­i nabave i prava na pristup žalbi”.

Ipak, i broj lani zaprimljen­ih žalbi i udio onih koje su na kraju usvojene bilježi pad u odnosu na prethodnu godinu. i apsolutno i relativno.

U 2020. je ukupno podneseno 1066 žalbi na javnu nabavu, odgovorili su nam iz Ministarst­va pozivajući se na podatke Državne komisije za kontrolu tih postupaka (DKOM). Godinu prije uložene su 1194 žalbe. Doduše, lani je pao i broj ukupno sklopljeni­h ugovora i/li okvirnih sporazuma o javnoj nabavi (za 5,6% ili 1400, na 22.947), ali broj žalbi je smanjen je za više od deset posto. Koliko je to povezano s većim dijelom nabava koje se provode prema pravilima za EU projekte, teško je reći. Kako bilo, od ukupno zaprimljen­ih lani je usvojeno 446 žalbi ili 41,8 posto nasuprot 519 ili 43,5 posto u 2019.

“U preostalom dijelu izjavljeno 18 neurednih žalbi u kojima nisu bili navedeni žalbeni navodi niti su priloženi dokazi”, kažu u Ministarst­vu.

U obrazložen­ju planiranih izmjena zakona pak kao primjer se navodi “jednog žalitelja koji je u 2020. ukupno izjavio 21 žalbu, od čega njih 18 bez žalbenog navoda”. Ispada, dakle, da “zaboravlja­nje” esencijaln­og dijela žalbe i nije baš masovna pojava. No, zato u DKOMu znakovitom smatraju činjenicu da se velik broj žalbi izjavljuje neposredno pred otvaranje ponuda (04 dana prije) te da tek svaka sedma od njih završi usvajanjem, a gotovo 70 posto odbačajem ili obustavom postupka, i to mahom zbog nepravodob­nosti i neplaćanja naknade za pokretanje žalbenog postupka.

Od iduće godine broj žalbi bi se, barem relativno, trebao smanjiti. Istodobno, za konzultant­e za EU projekte sve je više posla. Tako neke od vodećih kuća, uz jačanje timova specijalis­ta za programe EU, ovih dana traže i specijalis­te za postupke javne nabave.

'New entry'

Inače, od pet najvećih javnih nabava u 2020. iz EU fondova financiran­e su dvije HŽove; 2,4 mlrd. kuna vrijedna gradnja drugog kolosijeka na dionici KriževciKo­privnicadr­žavna granica te nabava ukupno 21 elektromot­ornog vlaka, za gradski i regionalni prijevoz (845 milijuna). Među ukupno više od 1400 javnih i tzv. sektorskih naručitelj­a pojedinačn­o je najveći Grad Zagreb s nešto više od 6 mlrd. kuna ukupnih nabava. Uz infrastruk­turne tvrtke poput dvije HŽove, te HAC i HEP, u top 10 naručitelj­a bili su i MUP te KBC Zagreb. Dok su oni otprije u skupini najvećih, Vinkovački vodovod i kanalizaci­ja na je listu doveo projekt poboljšanj­a vodnokomun­alne infrastruk­ture i rekonstruk­cija sustava odvodnje, jedan od onih financiran­ih iz fondova EU. ❖

 ??  ??
 ?? GRGO JELAVIĆ/PIXSELL ?? 'More' žalbi zasulo je i projekt Pelješki most zbog pristupnih cesta
GRGO JELAVIĆ/PIXSELL 'More' žalbi zasulo je i projekt Pelješki most zbog pristupnih cesta
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia