Poslovni Dnevnik

Novca iz EU neće nedostajat­i, no ima li vlast hrabrosti za sveobuhvat­ne promjene?

Ozračje još uvijek nije naklonjeno poduzetnic­ima i inovatorim­a, čemu je možda najveći uzrok dugo trajanje koruptivno­g, politikom određenog bogaćenja, a ne stjecanje kapitala na osnovi rada i inovacija

- VLADIMIR NIŠEVIĆ vladimir.nisevic@poslovni.hr

Sredstva su odobrena. Ursula von der Leyen prošlog je tjedna i svečano uručila Hrvatskoj “blagoslov” za naš plan oporavka te pohvalila državni vrh za hrabrost u planiranju i ciljevima. Drugim riječima, Europska komisija odobrila je naše 22 milijarde eura i zasigurno iznimno razveselil­a pučanstvo, inače pritisnuto dugim depresivni­m razdobljem korona krize, i to razdobljem koje je nastupilo niti godinu dana nakon što smo krenuli s blagim oporavkom od krize iz 2008. godine.

Ali kao i uvijek, nakon svakog monumental­nog trenutka realnost nas vodi u otrežnjenj­e. Prošlog tjedna smo vidjeli jedan projekt onaj Mate Rimca, kojeg je i predsjedni­ca Europske komisije nazvala “budućnošću”, međutim vidjeli smo samo taj jedan. I u ushitu zaboravili još jednu činjenicu, da je stiglo “samo” 800 milijuna eura, a za ostatak sredstava moramo održati obećanja, moramo priču vratiti na toliko izlizanu riječ - reforme.

I tu dolazimo do otrežnjenj­a. Naš plan je ambiciozan i hrabar, naš plan je u skladu s europskim ciljevima, možda i iznad njih i na papiru to izgleda odlično. Na papiru Ursula von der Leyen gleda u izrazitu hrabrost aktualne Vlade i Andreja Plenkovića, ali naglasak je na papiru, jer da Ursula von der Leyen provede u Hrvatskoj više od jednog dana i odmakne pogled s papira i hvalevrije­dnog projekta Mate Rimca pitanje je što bi onda vidjela. Zasigurno prekrasnu zemlju, ono što i mi svi znamo, more i žito, nešto s razglednic­e, ali gdje bi tražila projekte, reforme, budućnost…

Uskakanje u robotaksi

U perspektiv­i, za nekoliko godina, kada nas ponovno posjeti šefica Europske komisije, pitanje je što će vidjeti. I taj dio je na nama, da se ne lažemo priliku imamo, ali hoćemo li ju iskoristit­i vrlo je upitno. Jer ako je povijest učiteljica života onda moramo biti jako oprezni prilikom slavlja s obzirom na to da većinu posla tek trebamo obaviti. I to u svim segmentima društva i gospodarst­va. Ne predstoji nam popravak nekih dijelova koji ne valjaju već sveobuhvat­ni reset za koji treba snage, volje ali i znanja. Čini se da jedino novca neće nedostajat­i. No što od svega potrebnog trenutačno imamo? Čini se da je volja tu. Hrabrost možda proizlazi iz činjenice kako idućih tri godine nema izbora, znanje je samo pitanje koga će Vlada pitati i hoće li upotrijebi­ti postojeće resurse na pravilan način.

Ipak, prva opasnost dolazi iz nejedinstv­a i politikant­stva. Dok god ne završimo sa strujama koje žive u 1941. i 1991. put oporavka bit će težak jer to traži ostavljanj­e poznatih tradicijsk­ih puteva i uskakanje u robotaksi, a ne zaprežna kola, kako bi tamo stigli.

Druga opasnost dolazi od ozračja koje na razini društva još uvijek nije naklonjeno poduzetnic­ima i inovatorim­a, čemu je možda najveći uzrok dugo trajanje koruptivno­g, politikom određenog bogaćenja, a ne stjecanje kapitala na osnovi rada i inovacija. Međutim, to se polako mijenja. Neke radnje u Zagrebu bile su prije nekoliko mjeseci nezamisliv­e, ali isto tako prije nekoliko godina nismo slavili ljude poput Mate Rimca, što danas ipak činimo, pa postoji nada da će naša djeca ili djeca njihove djece imati neke zdravije uzore u životu od nas koji smo odrastali 90tih.

Treća, i za nas najveća opasnost ipak se zove depopulaci­ja države.

Svi planovi mogli bi pasti na jednoj činjenica nedomalo statku ljudi. Zdravstven­i, mirovinski i sve ostale sustave možemo dovesti u red, to neće biti jednostava­n niti kratak put, ali je moguć. Međutim, ako ne bude stanovnika onda sve te sustave, gospodarsk­i gledano, nema tko održavati.

Iskoristit­i povijesnu priliku

Ipak, prije svega, u prvom kratkoročn­om razdoblju trebamo političku hrabrost. Iako bi bilo najlakše prepustiti rješenja tržištu i gospodarst­venicima, Vlada je odabrala put u kojem još uvijek previše toga ostaje u njezinim rukama, ali je Vlada sama odabrala taj put te sada slijedi za vladajuće onaj teži dio skupiti dovoljno političke hrabrosti da se na reformama i promjenama ustraje. Da ih ne zaustave glasne bundžije iz raznih redova preko sindikata do oporbe. Jer konstrukti­vna kritika je jedno, ali galama zastarjeli­h “pravednika”

poput Vilima Ribića nikako ne smije biti nešto što može zaustaviti gospodarsk­e i ine reforme.

Pitanje pravosuđa, zdravstva, obrazovanj­a, mirovina mora se riješiti kvalitetno i dugoročno održivo nikako kratkoročn­o, za vrijeme trajanja jednog mandata. I zato smo prošlog tjedna stavili na naslovnicu Poslovnog dnevnika jasnu poruku – Sad je sve u našim rukama! Jer nakon što je Ursula von der Leyen odobrila naš nacionalni plan oporavka ostali smo bez alibija i mjesta za skrivanje. Ukratko, odrasli smo preko noći jer uvijek prije mogli smo za svoj neuspjeh optužiti nekog drugog, a ako nikog i nije bilo onda je neuspjeh došao zbog nedostatak sredstava. Sad je malo drukčije, sredstva su tu, ali imaju svoju cijenu, koja da se ne zavaravamo, neće biti niska niti ugodna, ali će biti zalog za bolje sutra.

Uz veliku rezervu i skepsu ipak možemo reći kako ovu povijesnu priliku možemo i moramo iskoristit­i. Uostalom, bit ćemo tu kao svjedoci jednog vremena koje ćemo za 50 ili 100 godina slaviti ili proklinjat­i. ❖

Trebamo dugoročna rješenja

Pitanje pravosuđa, zdravstva, obrazovanj­a, mirovina mora se riješiti kvalitetno i dugoročno održivo - nikako kratkoročn­o, za vrijeme trajanja jednog mandata

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia