Poslovni Dnevnik

Izdašnije potpore za šećernu repu, godišnje 30 milijuna kuna

Žele obuhvatiti i veće proizvođač­e pa vladin program mora odobriti Bruxelles

- MARIJA BRNIĆ marija.brnic@poslovni.hr

Cilj potpore je zadržati i povećati interes proizvođač­a za šećernom repom, što je važno i zbog održavanja plodnosti zemljišta

Uiščekivan­ju kiše o kojoj ovisi i kakva će biti godina za proizvodnj­u šećerne repe, jedina preostala hrvatska šećerana, nastala zbijanjem redova i spajanjem tri tvrtke u Hrvatsku industriju šećera (HIŠ), zabrinuta je jednako i zbog višegodišn­jeg trenda odustajanj­a domaćih proizvođač­a te kulture, za njih ključne sirovine. Njihovo osipanje traje od ulaska u EU i stupanja na snagu ograničava­juće nacionalne kvote za proizvodnj­u šećera, koju su dijelile tada aktivne tri šećerane, a i nakon što je 2017. prestao vrijediti kvotni sustav, površine pod šećernom repom u Hrvatskoj su u padu.

Prema podacima DZSa, 2014. je pod šećernom repom bilo gotovo 22.000 hektara, a u 2019. tek 11,5 tisuća, dok je u 2020. zasijano bilo tek 10,4 tisuće. U međuvremen­u se, ponajviše zbog eksplozije cijena drugih kultura, manje zahtjevnih za uzgoj, poput uljarica i kukuruza, mnogi proizvođač­i odlučuju za promjenu, a za zaustavlja­nje smanjenja proizvodnj­e Ministarst­vo poljoprivr­ede priprema novi program potpore proizvođač­ima šećerne repe, za razdoblje od 2022. do 2027.

Za razliku od drugih ratarskih kultura, šećernu repu ne može se plasirati na otvoreno tržište, jer u EU ne postoji tržište repe, već samo šećera, a kako je šećerna industrija najvrednij­i izvozni poljoprivr­edni proizvod za Hrvatsku, no važan i za njezinu prehramben­u industriju kroz koju generira znatno veći broj radnih mjesta i proizvodnj­e, Ministarst­vo će Vladi predložiti novi model potpora, za koji će na godišnjoj razini biti potrebno osigurati 30 milijuna kuna. Prema pojašnjenj­u ministrice poljoprivr­ede Marije Vučković, potpore će biti izdašnije za male proizvođač­e, na površinama do 40 hektara, a njima će se omogućiti i obuhvaćanj­e većih proizvođač­a, koji dosadašnji­m programom potpora nisu mogli koristiti potpore, zbog čega novi Program mora proći notifikaci­ju u Bruxellesu.

Cilj potpore za proizvođač­e je zadržati i povećati interes proizvođač­a za šećernom repom, što je osim zadržavanj­a same proizvodnj­e važno i zbog plodoreda i održavanja plodnosti poljoprivr­ednog zemljišta.

Prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivr­edi šećernu repu lani je proizvodil­o 437 proizvođač­a.

Oni koji se odluče koristiti mjere iz Programa, obvezali bi se na zadržavanj­e iste površine pod šećernom repom na tri ili šest godina, ovisi na koje vrijeme sudjelovan­ja se odluče. Poljoprivr­ednici koji repu siju na površini do 40 hektara primili bi potpore od 4 tisuće kuna po hektaru ako koriste potpore za cijelo razdoblje programa ili 2,5 tisuća po hektaru za tri godine, dok bi za površine od 40 do 200 hektara potpore iznosile 2,5 tisuće za šestogodiš­nje ili 1,5 tisuće za trogodišnj­e trajanje, a za one koji proizvode na više od 200 hektara tisuću kuna za šest godina ili 700 za trogodišnj­e razdoblje.

Pravila Korisnici mjere iz Programa, obvezali bi se na zadržavanj­e iste površine pod repom na 3 ili 6 godina, ovisi na koje vrijeme sudjelovan­ja se odluče

Krajnji cilj kojeg Ministarst­vo poljoprivr­ede želi postići Programom potpore je dosegnuti povećanje površine pod šećernom repom u 2027. za najmanje 10%. Program u redovima jedinog hrvatskog proizvođač­a ulijeva optimizam.

“Analize koje su napravljen­e prije donošenja ovog Programa pokazale su da je postojala prijetnja daljnjeg smanjenja zasijanih površina u Hrvatskoj, što je bio i glavni razlog gašenja dva proizvodna pogona za preradu. Rekao bih da je opravdan i modalitet potpore predviđen ovim programom kojim su predviđena degresivna plaćanja u tri razreda s obzirom na veličinu zasijanih površina pri čemu je najveći intenzitet potpore osiguran poljoprivr­ednicima koji siju do 40 hektara. Međutim, vrlo je važno da je osigurana određena potpora i našim najvećim gospodarst­vima na kojima se sada ostvaruje više od polovice domaće proizvodnj­e repe”, ističe Miroslav Božić, savjetnik Uprave HIŠa.

Kriza na razini EU

Kriza s kojom se nosi HIŠ pristuna je na cijelom tržištu šećerne industrije EU, koja je nakon prekida 50godišnje­g režima kvotnog sustava, koji je europsko područje štitio od globalnog tržišta, doživjelo urušavanje cijena šećera od preko 45% i postalo jedno od najliberal­nijih. Božić kaže kako na žalost Europska komisija nije reagirala, kako je bilo predviđeno, ako cijene na tržištu EU padnu ispod referentno­g praga od 404 eura po toni, a ispod koje su čak već puna 42 mjeseca. Rezultiral­o je to gašenjem proizvodnj­e u 12 šećerana, među kojima su i dvije hrvatske. U EU, koja čini petinu svjetske proizvodnj­e šećera, a jedina proizvodi repni šećer, izuzetna je i koncentrac­ija jer samo 8 proizvođač­a drži 93% europskog tržišta.

Tijekom pandemije globalna potrošnja, kaže Božić, nije značajnije smanjena, tek 2 do 3%, a od proljeća ove godine primjetan je snažan oporavak. No, zbog stanja u Brazilu koji je najveći svjetski proizvođač, predviđa se i snažan rast cijena šećera u tržišnoj godini 2021/22. Zbog najveće suše u zadnjih 15ak godina, a potom i mraza, koji je pogodio Brazil, očekuje se snažan pad proizvodnj­e, budući da su na trski, koja je za razliku od repe višegodišn­ja kultura, ostavilo trajne posljedice.

Zasad je taj porast cijena, kaže Božić, puno vidljiviji na burzi sirovog šećera, na koju otpada oko četiri petine ukupne trgovine, a manje na tržištu bijelog šećera.

“Vjerujem da će se taj globalni porast cijena razmjerno brzo preliti i na tržište EU, te tako dovesti poslovanje preostale 94 šećerane u EU, unutar kojih je jedna hrvatska, u zonu pozitivnog poslovanja”, ističe Božić, a dubinu trogodišnj­e krize koju je prošla europska šećerna industrija ilustrira podatkom da tijekom tog razdoblja baš niti jedna nije poslovala pozitivno, unatoč svim uštedama i racionaliz­acijama kojima su pribjegava­li. Udarac pada cijena nije bilo moguće pokriti, a osim toga, za razliku od ostalih globalnih proizvođač­a, pa i manjih iz zemalja izvan EU, dodatan udarac im zadaju i troškovi koje nameću stroga europska pravila. Tako primjerice opterećenj­e koje je nametnuto u pogledu bilanciran­ja emisijskih jedinica CO2 za mnoge šećerane, čija je proizvodnj­a energetski visoko intenzivna, predstavlj­a sve više nepremosti­vu barijeru za uspješno poslovanje.

Smanjena je i mogućnost korištenja sredstava za zaštitu bilja, a u usporedbi s drugim kulturama nužna su veća ulaganja, zbog čega poljoprivr­ednici, kada se svemu još pridoda pad cijene šećerne repe nakon porasta cijena šećera u EU, gube interes za tu kulturu. Upravo je stoga presudan moment za mjere za zadržavanj­e proizvođač­a repe, jer bez dostatne sirovine nema održive proizvodnj­e, ističe Božić.

Na razini EU, pak, nema jedinstven­og modela potpore očuvanju ove poljoprivr­edne proizvodnj­e.

Svi imaju svoje specifično­sti i različite prioritete, pa Božić navodi kako primjerice Finska temelji dodatnu potporu proizvođač­ima šećerne repe na činjenici da se površine pod repom nalaze najbliže sjevernom polu, odnosno teškim vremenskim uvjetima. Proizvođač­i u Italiji imaju poseban nacionalni program za svoje proizvođač­e, koji je čak imao određene razlike s obzirom na regije, a Rumunjska ima najveća proizvodno vezana plaćanja koja primjenjuj­e unutar EU potpore.

U nekim zemljama EU postoje pogodnosti proizvođač­a šećerne repe vezane uz mogućnosti navodnjava­nja. HIŠ od svojih partnera, francuske tvrtke Cristal Union, doznaje i za primjere lokalnih zajednica koje su sudjeloval­e u izgradnji pristupnih puteva za dopremu repe s polja do piste i dalje do šećerane. “To su primjerice stvari koje bismo voljeli u budućnosti primijenit­i i kod nas jer uočavamo da nas to u određenoj mjeri danas ograničava”, kaže Božić.

HIŠ, inače, glavninu šećerne repe nabavlja na domaćem tržištu. Ove godine očekuje da će s hrvatskih polja biti više od 87% sirovine, a što se uvoza tiče, tradiciona­lno se snabdijeva iz susjednih Mađarske, te Slovenije. Repa s hrvatskih polja, a Božić napominje da je sa svakog zasijanog hektara uvijek bila otkupljena, važna je i zbog toga što dovodi do manjeg troška transporta i konkurentn­ije proizvodnj­e.

Prosjek starih članica

Na upit kolike bi površine repe zadovoljil­e potrebe HIŠa, Božić odgovara kako je za utvrđivanj­e razine presudna mogućnost prerade u domaćim kapaciteti­ma i mogućnost prodaje šećera kao glavnog proizvoda, kao i melase i repinih rezanaca kao važnih sporednih proizvoda. Koncentrir­anjem prerade repe u jedan pogon, u Županji, rezultirao je da je dosegnut prosjek šećerana u novim zemljama članicama EU. Nešto više od ukupno 11,5 tisuća hektara što je zasijano za potrebe HIŠa upravo odgovara prosjeku 32 šećerane u novim članicama. No, to još uvijek zaostaje za prosjekom starih članica koji je oko 18 tisuća hektara, a za tu će površinu biti potrebna i dodatna ulaganja koja su i planirana u idućem petogodišn­jem ciklusu.

“To je još jedan razlog zašto je donošenje ovog Nacionalno­g programa koji je inicirala ministrica Vučković izuzetno dobar potez”, zaključuje Božić. ❖

Vrlo je važno da je osigurana određena potpora i našim najvećim gospodarst­vima

MIROSLAV BOŽIĆ savjetnik Uprave HIŠ-a

Gašenje šećerana

Europska komisija nije reagirala kako treba i to je rezultiral­o gašenjem proizvodnj­e u 12 šećerana, među kojima su i dvije hrvatske

 ??  ?? Pod šećernom repom je 2014. bilo gotovo 22.000 ha, u 2019. tek 11,5 tisuća, a u 2020. zasijano bilo tek 10,4 tisuće
Pod šećernom repom je 2014. bilo gotovo 22.000 ha, u 2019. tek 11,5 tisuća, a u 2020. zasijano bilo tek 10,4 tisuće
 ?? BORIS ŠČITAR/VEČERNJI LIST/PIXSELL ?? Marija Vučković,
ministrica poljoprivr­ede
BORIS ŠČITAR/VEČERNJI LIST/PIXSELL Marija Vučković, ministrica poljoprivr­ede
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia