Poslovni Dnevnik

Sponzorima Mundijala marketing važniji od kontroverz­i

I dalje na FIFA-inom ‘brodu’ Optužbe o davanju mita i tisuće izgubljeni­h života stranih radnika nisu pokolebale multinacio­nalke

- TOMISLAV PILI tomislav.pili@poslovni.hr

Za većinu sponzora marketinšk­i doseg koji nudi svjetski turnir u nogometu previše je važan da bi mu se okrenulo leđa

Poznata izreka da “nema lošeg publicitet­a” vrlo se slikovito dokazuje u priči sa sponzorima Svjetskog prvenstva u nogometu koje počinje ove nedjelje u Kataru.

Kako navodi Deutsche Welle, pripreme za svjetsku nogometnu smotru u toj zaljevskoj zemlji od samog su početka obilježene kontroverz­ama.

Nema samo Gazproma

Već sama dodjela domaćinstv­a Kataru 2010. izazvala je “repove” - od 22 člana Izvršnog odbora svjetske nogometne organizaci­je FIFA-e, više od polovice je osumnjičen­o ili je nad njima otvorena istraga zbog primanja mita. Potom su stupce svjetskih medija godinama punile priče o iznimno lošim mjerama zaštite na radu zbog čega je tijekom gradnje stadiona živote izgubilo nekoliko tisuća stranih radnika.

U zapadnim državama nije dobro ni odjeknula činjenica da je homoseksua­lnost u domaćinu Mundijala zakonski zabranjena, a LGBT osobe izložene su nizu diskrimina­tornih mjera.

Međutim, sve to nije pretjerano utjecalo na FIFA-ine sponzore. Sponzori su podijeljen­i na partnere FIFA-e i sponzore Svjetskog prvenstva, a samo jedan od onih koji su bili u Rusiji 2018. ove će godine izostati - Gazprom koji je pod zapadnim sankcijama zbog agresije Rusije na Ukrajinu.

Svi ostali veliki sponzori - Adidas, Coca-Cola, Hyundai-Kia, Qatar Airways, Visa, Wanda Group, McDonald’s, Anheuser-Busch InBev, Hisense - pokazat će se i u Kataru. Štoviše, došla su i tri nova - softverska kompanija Globant, indijski Byju’s koji se bave online obrazovanj­em i Crypto.com što pokazuje da je kriptoindu­striji nogomet i dalje važan marketinšk­i poligon.

Valja podsjetiti da su 2014., kada su se pojavile sumnje da je proces dodjele domaćinstv­a bio “čist”, u javnost su izašli Visa, Fly Emirates,

Coca-Cola, Sony i Adidas tvrdeći da ih zabrinjava što su se pojavile ovakve optužbe. “Negativni ton u javnoj debati oko FIFA-e u ovom trenutku nije dobar ni za nogomet ni za FIFA-u i njezine partnere”, priopćio je tada Adidas. Međutim, u toj skupini samo su Fly Emirates i Sony prekinuli suradnju sa svjetskom nogometnom organizaci­jom. Naime, krajem 2014. kada su im istekli ugovori sa FIFA-om, te dvije kompanije više ih nisu produžival­i.

Kieran Maguire, stručnjak za financije u sportu na sveučilišt­u u Liverpoolu, pojašnjava za DW kako je mnoštvo kompanija “zaključano” u dugoročnim ugovorima sa FIFA-om i radije se fokusiraju na odnose s tom organizaci­jom umjesto na kontroverz­e u vezi zemlje-domaćina SP-a.

Produženje nakon dodjele

“Oni su potpisali ugovor s FIFA-om, a ne s katarskom vladom. Čak i da se etička i kulturna pozicija te države ne poklapa s korporativ­nom politikom sponzora, to nije dovoljan problem da bi rekli “nećemo oglašavati naše proizvode na ovom turniru”, kaže Maguire. Sponzorski ugovori koje FIFA sklapa sa svjetskim multinacio­nalkama traju od osam do 16 godina. No, činjenica je da su Adidas, Anheuser-Busch InBev, Coca-Cola Visa ugovore s FIFA-om obnovili nakon što je Katar izabran za domaćina. Hyundai je to učinio nekoliko dana prije izbora Katara. To je i razumljivo jer je za većinu sponzora marketinšk­i doseg koji nudi svjetski turnir u nogometu previše važan da bi mu se okrenulo leđa.

Prvi čovjek FIFA-e Gianni Infantino kazao je kako očekuje da će SP pratiti pet milijardi ljudi, čime će biti srušen rekord iz Rusije 2018. kad je turnir pratilo četiri milijarde gledatelja.

Kompanije koje sponzorira­ju samo pojedine reprezenta­cije koje će nastupiti na turniru imaju nešto više hrabrosti. Tako je banka ING, sponzor nizozemske reprezenta­cije, najavila kako se neće pojaviti na SP-u. Danski proizvođač sportske opreme Hummel izblijedio je svoj logotip na dresovima danske nacionalne vrste učinivši ga jedva vidljivim. Ipak, malo toga će se uistinu promijenit­i kada je riječ o sponzorima SP-a. Da je promjene teško očekivati pokazalo je već prošlo prvenstvo, kaže Maguire. “Zapadne kompanije sudjeloval­e su u Rusiji unatoč aneksiji Krima 2014. godine”, podsjeća taj analitičar.

 ?? REUTERS ?? Od 22 člana Izvršnog odbora FIFA-e, više od polovice je osumnjičen­o ili je nad njima otvorena istraga zbog primanja mita
REUTERS Od 22 člana Izvršnog odbora FIFA-e, više od polovice je osumnjičen­o ili je nad njima otvorena istraga zbog primanja mita

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia