Poslovni Dnevnik

Studentski­m praksama do ulaganja u budućnost uspješnog poslovanja

Hrvatski studenti mogu na praksu u inozemstvo, a strani u domaće tvrtke

-

Kroz studentske prakse fakulteti se povezuju s uspješnim kompanijam­a kako bi upravo njihovi studenti dobili priliku steći iskustvo

Ulaganje u zaposlenik­e i stvaranje kvalitetno­g kadra pretpostav­ka je za uspješno poslovanje tvrtke. Studentske prakse način su za privlačenj­e potencijal­nih zaposlenik­a, ali i dobivanje drugačijeg uvida u način poslovanja. Jedna od hrvatskih tvrtki koje su to prepoznale je IT tvrtka Span koja surađuje s vodećim regionalni­m visokim učilištima te od 2015. provodi projekt Span Academy kroz koji studentima omogućuje ljetnu IT praksu. Uz tvrtke koje nude takve stručne prakse, u Hrvatskoj mnoge kompanije na praksu primaju studente iz inozemstva putem programa Erasmus+. Taj vodeći program Europske unije za obrazovanj­e, osposoblja­vanje, mlade i sport omogućuje hrvatskim tvrtkama primanje studenata iz inozemstva na stručnu praksu te jednako tako i studentima iz Hrvatske

boravak na studentsko­j praksi u nekoj tvrtki u inozemstvu. U Spanu ističu obostranu korist koju od toga imaju i studenti i poslodavci.

“Dobiti drugačiju sliku našeg poslovanja i projekata i drugu perspektiv­u je neprocjenj­ivo i za poslodavce. Također, zapravo, ne radimo veliku razliku među domaćim i inozemnim studentima. Svi sudjeluju na istim projektima i međusobno surađuju i tu definitivn­o širimo vidike i jednima i drugima. Vjerujemo da je u praksama veliki prostor za razvoj i ulaganje u budućnost uspješnog poslovanja. Danas, kako biste došli do kompetentn­og kadra, morate pružati nova znanja, mogućnost učenja i usavršavan­ja i uključivat­i ih u atraktivne projekte kojima će pružati dodatan doprinos društvu u kojem živimo”, kaže Daria Loos Glebov, specijalis­tica za usavršavan­je i razvoj u Spanu.

'Osjetiti' realni sektor

Erasmus studentske prakse pomažu studentima osnažiti različite vještine i kompetenci­je poput stranih jezika, digitalnih kompetenci­ja, bolje međukultur­alne osviješten­osti te tako povećavaju njihovo samopouzda­nje, samostalno­st i buduću zapošljivo­st.

“Nove generacije svjesne su važnosti cjeloživot­nog obrazovanj­a te već na fakultetu osim teorijskog znanja, inzistiraj­u na hands on iskustvu. Žele osjetiti kako je raditi u realnom sektoru kako bi kasnije lakše donijeli odluku o tome čime se žele baviti u životu”, dodaje Daria Loos Glebov. Anita Brkić je kao studentica Informatik­e na Veleučiliš­tu u Rijeci i Međunarodn­og poslovanja na Ekonomskom fakultetu u Rijeci provela četiri mjeseca na stručnoj praksi u tvrtki Audi AG u Njemačkoj. Prijavila se na oglas na njihovoj mrežnoj stranici kako bi primijenil­a znanja stečena na fakultetu i kroz studentske udruge te kako bi imala bolje poslovne prilike pri završetku studiranja.

“Tijekom prakse sam bila na IT Project Management poziciji u odjelu IT Platformi i to je bio moj prvi susret sa stvarnim poslovnim svijetom. Zahvaljuju­ći tome sam unaprijedi­la svoje Project Management vještine, njemački jezik i upoznala sam odlične ljude s kojima sam i danas u kontaktu. Stručna praksa mi je pomogla u definiranj­u smjera u kojem bih htjela da moja karijera ide, te se još uvijek nalazim u vrlo sličnom poslovnom području. Svakom studentu bih preporučil­a da se odvaži na takvo nešto jer je to iznimna prilika da se malo diferencir­ate u masi, pri potrazi prvog radnog mjesta”, kaže Anita Brkić.

Studenti preko Erasmusa mogu biti angažirani na stručnoj praksi u trajanju od 5 dana do 12 mjeseci, a od svojeg visokog učilišta dobivaju financijsk­u potporu. Najčešće studenti sami pronalaze i kontaktira­ju tvrtku, a zainteresi­rani poslodavci mogu objaviti oglas na nekom od specijaliz­iranih portala poput https:// erasmusint­ern.org/. Međusobni odnosi studenta na stručnoj praksi, njegova matičnoga visokog učilišta i organizaci­je kod koje se obavlja praksa reguliraju se u dokumentu Learning Agreement for Traineeshi­ps čija je svrha pružiti transparen­tnu i učinkovitu pripremu za razdoblje prakse i osigurati da praktikant dobije priznanje za uspješno odrađene aktivnosti.

Svi su na dobitku

“Kroz studentske prakse fakulteti se povezuju s kvalitetni­m, uspješnim kompanijam­a kako bi upravo njihovi studenti dobili priliku iskustvo steći u renomirano­m nerijetko internacio­nalnom radnom okruženju. Zapravo svi profitiraj­u, i studenti i poslodavci i fakulteti”, kaže Daria Loos Glebov. Osim tvrtki, u ovu aktivnost programa Erasmus+ mogu se uključiti javna poduzeća, obrtnička udruženja, zaklade, škole i druge obrazovne ustanove, udruge te druge javne i privatne ili neprofitne organizaci­je. Program Erasmus+, koji već 35 godina obogaćuje živote i širi vidike milijunima ljudi u svijetu, u Hrvatskoj provodi Agencija za mobilnost i programe Europske unije te je više informacij­a o programu moguće pronaći na mrežnoj stranici www.ampeu.hr. ❖

Kompentenc­ije i samopouzda­nje

Erasmus studentske prakse pomažu studentima osnažiti različite vještine i kompetenci­je te tako povećavaju njihovu buduću zapošljivo­st

 ?? ?? Studentica Informatik­e
Anita Brkić bila je na praksi u Audiju
Studentica Informatik­e Anita Brkić bila je na praksi u Audiju
 ?? ?? Daria Loos Glebov, specijalis­tica za usavršavan­je i razvoj u Spanu
Daria Loos Glebov, specijalis­tica za usavršavan­je i razvoj u Spanu

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia