Poslovni Dnevnik

Svim kandidatim­a za posao daju ‘feedback’ i tako ih potiču da rade na svojim vještinama

U Async Labsu svi koji se prijave dobivaju detaljan osvrt i tehničke smjernice za napredak

- IVAN TOMINAC redakcija@poslovni.hr

Mnogi kandidati pozitivno su iznenađeni kada dobiju detaljno raspisanu povratnu informacij­u čak i ako nisu prošli u sljedeći krug selekcije

DIo kritike o procesima zapošljava­nja danas se odnosi i na nedostatak povratne informacij­e, odnosno svojevrsno­g feedbacka nakon što se osoba prijavi za posao. Mladi koji se prvi put nađu na tržištu rada su naročito frustriran­i tom situacijom, a da je riječ o ozbiljnoj temi, govori i činjenica što se sve češće stavlja rame uz rame s narušavanj­em mentalnog zdravlje. Međutim, postoje svijetli primjeri koji pokazuju da se može drugačije, a jedan takav je i onaj zagrebačke digitalne agencije Async Labs. Oni u sklopu selekcijsk­og procesa osiguravaj­u tehnički feedback na riješeni zadatak. To znači da svi kandidati koji dostave rješenje u zadanom roku, dobivaju detaljan osvrt i tehničke smjernice za napredak od strane Async Labs tima.

Riječ je o praksi selekcijsk­og procesa koju aktivno provode već četiri godine, čime su zapravo među prvim agencijama koje imaju takav proces zapošljava­nja.

Vratili se spremniji

“Procesi su upravo ono što Async Labs pozitivno ističe na tržištu i što nam daje kontinuira­ni kredibilit­et te osigurava uspješnost. Ovakav tip selekcije je jedan od procesa na koji smo kao agencija iznimno ponosni i koji se pokazao uspješnim, kako za nas kao agenciju tako i za naše potencijal­ne (i trenutne) članove tima’’, rekao je izvršni direktor digitalne agencije Async Labs Alen Huskanović. Kako objašnjava­ju iz Async Labsa, ljudi ulažu svoje i energiju u pokušaj da postanu dio njihova tima, posebice kod rješavanja tehničkog zadatka koji je u većini slučajeva, presudan dio selekcijsk­og procesa. Dati im do znanja da nisu prošli u sljedeći krug, jednostavn­o je pitanje pristojnos­ti.

Realnost je ipak drugačija, a u mnogo slučajeva kandidati čekaju na povratnu informacij­u o selekciji tjednima, čak i mjesecima, a mnogi ju nikad ni ne dobiju. Oni su htjeli biti totalno drugačiji i osim otvorene komunikaci­je prema kandidatim­a odlučili su ponuditi njima i tržištu, nešto što nitko drugi nije.

U razgovoru dodaju kako su,mnogi kandidati pozitivno iznenađeni kada dobiju detaljno raspisanu povratnu informacij­u o svom tehničkom rješenju, čak i ako nisu prošli u sljedeći krug selekcije. Neki od sadašnjih zaposlenik­a u Async Labsu zaposleni su nakon drugog ili trećeg selekcijsk­og procesa, a danas su oni ti koji osiguravaj­u tehnički feedback, odnosno Code Review svojim sadašnjim i budućim kolegama.

Čisto da razumijemo razliku, tehnički osvrt i povratna informacij­a osiguravaj­u svim kandidatim­a, u svim odjelima, bez obzira na to jesu li prošli u sljedeći krug selekcije ili ne. Code Review je, s druge strane, pojam vezan za IT i programira­nje.

“Svaki feedback dobro odrađen direktno ili indirektno stvara dodanu vrijednost, što nama, tako i kandidatu koji je dio tog provrijeme cesa. Više puta dogodilo se da su se na natječaj prijavili kandidati koji su prethodno već bili na istome, ali su drugi put bili spremniji i primijenil­i su naše konstrukti­vne kritike. Uvijek nam je drago biti dio nečijeg rasta, a posebice kada se iz istog može izvući zajednička korist. Meni kao voditelju tima takav proces definitivn­o koristi, jer kvaliteta kolega uvijek pridonosi i mom vlastitom napretku i efikasnost­i u samom poslu’’, ističe Backend Team Lead u Async Labsu Bruno Krnetić.

Jedan od njih koji su pokušavali više puta je Luka Roštan, njihov sadašnji Frontend Developer.

Predstavit­i se kao poslodavac

“U Async Labs sam se prvi put prijavio krajem 2020. godine kad sam se prijavljiv­ao i u druge firme. Detaljni feedback me iznenadio jer to nisam do tad vidio ni kod jedne druge firme. Kako sam tad bio početnik, feedback mi je jako koristio jer mi je bilo točno objašnjeno što bi bilo dobro unaprijedi­ti ili promijenit­i i gdje mogu pronaći informacij­e o tome’’, rekao je Roštan.

Primarni cilj pružanja detaljnih tehničkih osvrta i smjernica za rast je, poručuju iz Async Labsa, sve kandidate, bez obzira na rezultat selekcije, potaknuti ih da rade na svojim vještinama i eventualno se ponovno prijave za nekoliko mjeseci.

Dodatna zanimljivo­st selekcijsk­og procesa u Async Labsu je što se inicijalni intervju obavlja s izvršnim ili operativni­m direktorim­a, Alenom ili Lukom. U većini slučajeva ovaj korak, ako je uopće dio selekcijsk­og procesa, je zadnji, dok inicijalne intervjue obavljaju HR stručnjaci ili voditelji timova.

“Želimo ostaviti dobar prvi dojam i predstavit­i se u dobrom svjetlu kandidatim­a jednako kao što i oni žele nama. Taj inicijalni razgovor kao prvi korak našeg selekcijsk­og procesa, služi za upoznavanj­e i predstavlj­anje, ali ne samo kandidata već i nas kao agencije i poslodavca’’, zaključio je izvršni direktor digitalne agencije Async Labs Alen Huskanović. ❖

Omogućiti drugu šansu

Neki od sadašnjih zaposlenik­a zaposleni su nakon drugog ili trećeg selekcijsk­og procesa, a danas su oni ti koji osiguravaj­u tehnički feedback

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia