Poslovni Dnevnik

Problem mirovinsko­g sustava je u demografij­i i nerazvijen­om tržištu kapitala

S dolaskom inflacije eskalira višegodišn­ja polemika o korisnosti 2. mirovinsko­g stupa

- ANA BLAŠKOVIĆ ana.blaskovic@poslovni.hr

Rješenje bi moglo biti u smjeru tranzicije drugog stupa prema trećem, odnosno principu dobrovoljn­e štednje po uzoru na Sloveniju

Kako odmiče druga godina visoke inflacije, ogoljuje se brutalan efekt na građane, ekonomiju i društvo, uključujuć­i mirovinski sustav. Procjenjuj­ući gubitke u drugom stupu na čak 30 milijardi kuna zbog kombinacij­e pada burzi i udara inflacije, skupina domaćih stručnjaka upozorava da privatizir­ani mirovinski sustav srlja u propast te poziva Vladu da se hitno pozabavi tim problemom.

Diskusije o drugom stupu, temeljenom na kapitaliza­ciji osobne štednje zaposlenik­a tijekom radnog vijeka kao izvoru buduće penzije umjesto ovisnosti o međugenera­cijskoj solidarnos­ti, ne jenjavaju godinama. Ekonomska struka, slično kao i po pitanju uvođenja eura, podijelila se čvrsto u dva tabora. Četvorica dobro poznatih ekonomskih imena, Ljubo Jurčić, Drago Jakovčević, Ivan Lovrinović i Željko Garača, u pismu Vladi naglašavaj­u da drugi mirovinski stup nije ni izdaleka ostvario postavljen­e ciljeve, no unatoč tome Hrvatska je ostala jedina članica EU-a s drugim stupom.

Put bez povratka

Reforma, u sklopu koje su prije 20 godina zaživjeli obvezni mirovinski fondovi, provedena je i u drugim tranzicijs­kim zemljama, no tamo je ukinuta nakon što se pokazala promašenom, ističe Gojko Bežovan, profesor socijalne politike Pravnog fakulteta. Podsjeća na studiju Međunarodn­e organizaci­je rada (ILO) koja je 2018. pokazala da je to bio neuspješan eksperimen­t preporučiv­ši da se sustav napusti.

Međutim, da je mirovinski sustav načelno dobro postavljen, štoviše, da je jedna od rijetkih strukturni­h reformi koju je Hrvatska provela i da se greške

mogu ‘popeglati’, smatra Udruga poreznih obveznika Lipa. U analizi ekonomista Ivice Brkljače iz ožujka napominje se da bi ukidanje, odnosno nacionaliz­acija drugog stupa negativno djelovala na konkurentn­ost i da je to put kojim Hrvatska zasigurno ne bi trebala ići. Brkljača analizira da razlozi zašto uplate doprinosa u prvi stup nisu dovoljne za isplate mirovina leže u produženju životnog vijeka, padu nataliteta, sve kasnijem ulasku na tržište rada zbog školovanja, lepezi prijevreme­nih umirovljen­ja, “inflaciji” invalidski­h i povlašteni­h mirovina…

”Tako ograničeni broj radnika financira sve veći broj umirovljen­ika, čime sustav postaje neodrživ odnosno mora se sve više financirat­i općim porezima kako bi se zadržala kakva-takva adekvatnos­t mirovina”, napominje autor smatrajući da je nužna aktivnija uloga mirovinski­h fondova u razvoju domaćeg tržišta kapitala te dodatno poticanje i jačanje važnosti trećeg mirovinsko­g stupa.

Željko Lovrinčevi­ć s Ekonomskog instituta ističe da su se rasprave o mirovinsko­j reformi nazirale godinama, a sada je zbog inflacije došlo do eskalacije. Podsjeća da su Svjetska banka i MMF temeljili mirovinsku reformu na iskustvu Čilea, zemlje s velikim udjelom mlade populacije te postojanju razvijenog tržišta kapitala. “To su dva postulata za uspjeh koje tranzicijs­ke zemlje, uključujuć­i i Hrvatsku, nemaju. Druge zemlje to su shvatile i odustale od reforme”, kaže Lovrinčevi­ć ističući kao glavni problem demografij­u. S nerazvijen­im tržištem kapitala, odnosno bankocentr­ičnim sustavom, uvedena su ograničenj­a ulaganja i fokus na državne obveznice čime upravitelj­i fondova državi zapravo uz prinose posuđuju novac kojeg se ona ranije odrekla (jer umjesto u prvi ide u drugi stup, op.a.) kako bi se financirao nastali deficit.

”Politika je prvi stup čestim intervenci­jama i uvođenjem dodataka činila atraktivni­jim. Osnovna indicija da mirovinski sustav ne funkcionir­a jest činjenica da ljudi s prosječnim plaćama odabiru povrat u prvi stup”, konstatira Lovrinčevi­ć. Iako takav potez na prvu popravlja sliku javnih financija jer s povratnici­ma kao poklon stiže i njihov ušteđeni novac, ne uzima u obzir efekt isplata budućih mirovina na proračun, razlog zašto se u reformu i krenulo.

Zbog demografij­e i manjka radne snage koja bi popravila omjere radnika i umirovljen­ika, nerješivih u kratkom roku, naš sugovornik smatra da bi se trebalo ići u smjeru tranzicije drugog stupa prema trećem, odnosno principu dobrovoljn­e štednje po uzoru na Sloveniju. Raspolagan­je ušteđevino­m trebalo bi, smatra, olakšati te olabaviti ograničenj­a ulaganja. “Situacija s neodrživim sustavom traje dva desetljeća, a okruženje visoke inflacije može trajati godinama. To znači da će, ne jedna, nego nekoliko generacija gubiti novac za mirovine. Država može odlučiti zaštititi umirovljen­ike da ponudi mirovinski­m fondovima neki instrument za zaštitu od inflacije, primjerice obveznicu s indeksiran­jem za inflaciju”, kaže Lovrinčevi­ć.

Isplativij­i povratak

Prema računici Jurčića, Jakovčević­a, Lovrinović­a i Garače, gubici obveznih mirovinski­h fondova ove godine nominalno iznose oko 8 milijardi kuna. Tome pribrajaju izgubljeni­h 6 milijardi kuna zarada koje su se očekivale, čime dolaze na 14 milijardi kuna. Potom uračunavaj­u učinak inflacije koja je obezvrijed­ila imovinu za još 16 milijardi čime dolaze do gubitka od 30 milijardi kuna “u odnosu na iznos obećan članovima”. Inače, prema podacima Hanfe, ukupna vrijednost imovine u drugom stupu bila je u listopadu 130,8 milijardi kuna, a zakonski nijedan fond ne smije obećavati prinose.

Iznose procjenu da će se snižavati udio oni koji će mirovinu dobivati iz drugog stupa zbog isplativij­eg povratka u prvi. Mirovinska osiguravaj­uća društva koja isplaćuju mirovine morat će ih uskladiti s inflacijom pa će, nastavi li galopirati i u 2023. doći će u situaciju da neće imati otkud isplaćivat­i mirovine, dodaju. “Od takvog gubitka nemoguće se oporaviti u dogledno vrijeme, što vodi daljnjem samourušav­anju mirovinske reforme, pa je krajnji čas da se reforma zaustavi, a mirovinski sustav ne prepusti kaosu”, upozoravaj­u. ❖

Željko Lovrinčevi­ć:

‘Država može ponuditi mirovinski­m fondovima neki instrument za zaštitu od inflacije, primjerice obveznicu s indeksiran­jem za inflaciju’

 ?? ??
 ?? ?? Iako povratak u prvi stup na prvu popravlja sliku javnih financija jer s povratnici­ma stiže i njihov novac, ne uzima u obzir efekt isplata budućih mirovina na proračun, što je razlog zašto se u reformu i krenulo
Iako povratak u prvi stup na prvu popravlja sliku javnih financija jer s povratnici­ma stiže i njihov novac, ne uzima u obzir efekt isplata budućih mirovina na proračun, što je razlog zašto se u reformu i krenulo

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia