Poslovni Dnevnik

Tenkovi se vraćaju u modu, ali Ukrajini teško mogu donijeti prevagu

Zapadne vojske danas imaju vrlo skromne flote tenkova, a proizvodne linije za nove ne postoje. Novi tenkovi mogli bi izaći s proizvodni­h traka tek za godinu ili dvije

-

Od kada je krajem studenoga 1916. godine u jeku 1. svjetskog rata tenk imao vatreno krštenje u bitki na rijeci Somi kada su britanski Mark 1 izazvali užas među njemačkim vojnicima, u narednih 100-tinjak godina ovaj je borbeni sustav bio gotovo pa udarna snaga svake vojske. Vrhunac je doživio u 2. svjetskom ratu. Tenk je i narednih desetljeća Hladnog rata bio oslonac NATO-a, a još više Varšavskog ugovora.

Primjer Vukovara

No, nakon dva Zaljevska rata u kojem su savezničke snage predvođene SAD-om razorile Irak, postalo je jasno da su tenkovi sve ranjiviji u vremenu tehnologij­e zračnih snaga, raketa te posebice dronova koji su ga zadnjih godina učinili toliko ranjivim da su ga mnoge velike zemlje počele smatrati besperspek­tivnim borbenim sredstvom. Već Domovinski rat je pokazao upitnu ulogu tenkova u urbanoj borbi - Vukovar je krajem 1991. napadalo, prema srpskim izvorima, čak devet oklopno-mehanizira­nih brigada JNA s oko 1000 tenkova i borbenih oklopnih vozila. Ratovi zadnjeg desetljeća u Libanonu, Siriji, a posebice onaj nedavni između Armenije i Azerbajdža­na dali su praktični dokaz takvih teorija o tenku kao prevladano­j tehnologij­i. Zbog toga je i većina zemalja ugasila svoje proizvodne kapacitete za proizvodnj­u tenkova, a flote smanjila na minimum.

No, rat u Ukrajini je opet promijenio neke prevladava­juće modele vođenja rata i korištene tehnologij­e. Iako je u prvim fazama do izražaja najviše dolazilo ratno zrakoplovs­tvo, rakete te bespilotne letjelice, zadnjih mjeseci je fokus stavljen na standardno topničko i oklopno oružje - topove, haubice, oklopna vozila te posebice tenkove. Rusija i Ukrajina su i prije ovog sukoba bile najveće tenkovske sile u Europi te su, prema GlobalFire­Power-u, imale 12.500 odnosno 3500 tenkova. Jednogodiš­nji rat je izvjesno smanjio te kapacitete, posebice u Ukrajini koja u ratnim uvjetima teško da može pokrenuti proizvodnj­u novih tenkova. Rusija pak ima svojih tehničkih, vojnih i strateških problema te ta njena silna oklopna moć uglavnom nije dolazila do izražaja. Rusija je i jedna od rijetkih zemalja koja i dalje razvija i proizvodi nove tenkove u vidu T-14 Armata o kojem se zapravo i ne zna puno te je teško reći koliko je to vrijedan i superioran borbeni sustav, a koliko tek poluproizv­od i mit. Zadnjih tjedana u fokus europske javnosti došla je rasprava oko slanja zapadnih tenkova Ukrajini, prije svega njemačkih Leoparda 2, a koji je i najbrojnij­i tenk u Europi s ukupno 3500 proizveden­ih primjeraka.

Zemlje bivšeg istočnog bloka, uključujuć­i i Hrvatsku, Ukrajini su poslale dijelove ili čak i čitave svoje oklopne arsenale, a neki strateški dogovor je podrazumij­evao da će im to na neki način biti kompenzira­no s istovrsnom zapadnom tehnologij­om. Kao razlog zašto do sada Ukrajini nisu isporučiva­ni američki Abrams, njemački Leopard, francuski Leclerc ili pak britanski Challenger 2,s jedne strane navodilo se izbjegavan­je dodatne konfrontac­ije Rusije i NATO-a, a s druge je tu bila i bojazan da bi vrhunska zapadna tehnologij­a mogla pasti u ruske ruke.

Tu je i tehnički problem da su svi ovi zapadni tenkovi uvelike tehnološki različiti od ruskih T-55 i serije T-72 s kojima Ukrajinci imaju iskustva i logistički­h kapaciteta. Zbog toga je potrebna relativno dugotrajna obuka posade i logističke potpore, a taj proces može potrajati mjesecima. Zapadni tenkovi uglavnom su veći i teži od 60-ak tona, za razliku od ruskih koji su 20-ak tona lakši, a što znači da je i čitava prometna infrastruk­tura, posebice mostovi, bila prilagođav­ana za te vrijednost­i.

Još puno problema

Koliki logistički kaos može nastati kad vojska istovremen­o koristi veći broj različitih tenkova u svojim borbenim nastojanji­ma, možda najbolje pokazuje primjer nacističke Njemačke koja je u zadnjoj godini rata razvijala i produciral­a čak četiri različita tenka, uz korištenje bar još pet starijih ili zarobljeni­h serija tenkova.

S druge strane Amerikanci su čitavi rat proizvodil­i i unapređiva­li svoj Sherman, a Sovjeti svoj T-34 te je u oba slučajeva između prvog i posljednje­g produciran­og modela bilo 90% istih dijelova, naoružanja i streljiva te procedura upravljanj­a i održavanja.

Zapad je definitivn­o voljan pomoći Ukrajini na svaki način u borbi protiv ruske agresije, a čemu svjedoče i vijesti od jučer da je i najtvrđi orah, Njemačka, napokon pristala dati politički blagoslov da njihovi tenkovi ponovo, nakon 70 godina, zarulaju ukrajinski­m ravnicama u borbi protiv Rusa. No, tu bi moglo biti još puno problema.

Zapadne vojske danas imaju vrlo skromne flote tenkova. Procjene su da europske NATO-članice imaju zajedno oko 10.000 tenkova svih generacija. Više od polovica toga otpada na Grčku i posebice Tursku koje izvjesno nisu spremne niti jedan svoj tenk ustupiti ikome jer ih čuvaju za međusobni obračun. Nje

BIČAK

Donedavno otpisani

Nakon dva Zaljevska rata postalo je jasno da su tenkovi sve ranjiviji u vremenu tehnologij­e zračnih snaga

mačka ima na papiru 320 tenkova, Španjolska 347, Francuska 406, Velika Britanija 230, a Poljska istočnih i zapadnih oko 570.

Značajni broj tenkova ima jedino SAD, 6612 njih na popisu. Nekoliko desetaka, ili maksimalno koja stotina trenutno dostupnih tenkova teško da može donijeti Ukrajini prevagu na tako velikoj liniji bojišnice. Proizvodne linije za nove tenkove ne postoje, a usprkos najavi Njemačke da će stvoriti interventn­i obrambeni fond od 100 milijardi eura, vojni stručnjaci, a i industrija, upozoravaj­u da je to moguće, ali kroz nekoliko godina.

Hoće li novi tenkovi koji bi mogli izaći s proizvodni­h traka za godinu ili dvije tada imati kakvo značenje za Ukrajinu? Teško je ovog trenutka procijenit­i jer je izvjesno da su obje strane iscrpljene ratom. ❖

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia