Poslovni Dnevnik

Yildirim poručio Vladi: Prodajte dionice ili uložite u Petrokemij­u

Turska kompanija želi investirat­i i samo je dvojba hoće li to učiniti kako bi najviše željeli, kao 100-postotni vlasnik ili u partnerstv­u državom

- MARIJA BRNIĆ marija.brnic@poslovni.hr

Prije nego se na relaciji Vlada - Yildirim zaoštrilo, bilo je sklonosti da se te dionice Turcima prodaju

Prvi put od lipnja 2021. cijena plina pala je ispod 30 eura po megavatsat­u. Petrokemij­a s druge strane konačno ima i novog vlasnika, koji je nakon također dvije godine čekanja od Ine i PPD-a preuzeo kontrolu nad tvrtkom. Ipak, proizvodnj­a ne počinje. Ono što se očekivalo kao prvi potez turskog Yildirima ne događa se, naprotiv, njegovi prvi koraci izazivaju novu napetost u Kutini. Oko 1300 radnika podiglo se na noge na vijest da im se ukida smjenski rad, jer to znači da mogu računati na manje plaće.

Višak radnika?

Ostalo je, međutim, otvoreno pitanje znači li to da se novi vlasnik neće pridržavat­i postojećeg standarda u obračunu plaća ili pak nema namjeru raditi u više smjena. Naime, proizvodnj­a u petrokemij­skim pogonima traje 24 sata. Rad u jednoj smjeni značio bi da se neće raditi na proizvodnj­i gnojiva, nego, kao proteklih godinu dana, na prepakirav­anju uvezene robe. A za to nije potrebno toliko radnika.

Taj nemir u Kutini znači da stvari još nisu sjele do kraja onako kako su to Turci zamislili. Kako saznajemo, oni žele investirat­i u tvrtku u koju nije ozbiljnije ulagano 30 godina i postoji samo dvojba hoće li to učiniti onako kako bi to najviše željeli, kao 100-postotni vlasnik ili u partnerstv­u s hrvatskom državom koja je još uvijek glavni suvlasnik kutinskog industrija­lca. O tome su, prema saznanjima Poslovnog dnevnika, krajem prošlog tjedna obavijesti­li i Ministarst­vo gospodarst­va, gdje su došli s prijedlogo­m da im država proda svoje dionice ili sudjeluje u investicij­ama. Na državnoj razini slijede razgovori kako se zauzeti po pitanju Yildirimov­e ponude i što će biti sljedeći koraci.

Turska grupacija za dionice u vlasništvu države još je potkraj

2021. dala obvezujuću ponudu, no zakon - kad je u slučaju portfelj CERP-a - ne predviđa prodaju bez postupka javnog natječaja. CERP je za svojih 17,9% tražio 305,4 milijuna kuna, više od nominalne vrijednost­i, na što Yildirim nije reagirao. Nedavno je CERP pokrenuo postupak nove procjene vrijednost­i Petrokemij­e. Upravno vijeće krajem prošlog tjedna održalo je redovnu sjednicu, no pitanje prodaje Petrokemij­e nije bilo na dnevnom redu. Dionice imaju još i Janaf, Plinacro i Fond za financiran­je razgradnje NEK, a oni ih mogu prodavati temeljem vlastitih procjena. Prije nego se na relaciji Ministarst­vo gospodarst­va i Yildirim zaoštrilo oko preuzimanj­a prava i obveza iz ugovora s Inom i PPD-om iz 2018., bilo je sklonosti da se te dionice turskom kupcu prodaju, jer država nije spremna na daljnje ubrizgavan­je novca.

Razlozi nervoze

Prošlu godinu Petrokemij­a je uprihodila 1,97 milijardi kuna, dok je 2021. ostvareno 2,18 milijardi kuna, s tim da je te godine ostvaren gubitak, a lani dobit od 80 milijuna kuna. Uprava u izvješću za prošlu godinu navodi kako je obustavlja­njem proizvodnj­e zbog visokih cijena plina i europskih emisijskih jedinica djelomično ublažen negativan utjecaj, te da je domaća potražnja pokrivena uvozom gnojiva.

“Tijekom krize svih 1300 zaposlenih radilo je smanjenim kapaciteto­m, a društvo je kao odgovoran socijalni partner isplaćival­o punu plaću i sve naknade iz kolektivno­g ugovora”, stoji u objašnjenj­u Uprave koju je tada vodio Davor Žmegač. Iz toga se naziru i razlozi današnje nervoze, jer očito je da novi vlasnici neće nastaviti tu praksu. Prosječne plaće u tih godinu dana porasle su sa 6687 na 7011 kuna.

Iz izvješća se može iščitati i zanimljiv podatak koliko je plina nabavljano od većinskih vlasnika – Ini je u 2021. plaćeno 720 milijuna kuna, a lani 372 milijuna, dok je PPD-u plaćeno 687 milijuna, odnosno 381 milijuna kuna. ❖

Radnici na nogama

Najava ukidanja smjenskog rada značila bi da se neće raditi na proizvodnj­i gnojiva, nego, kao proteklih godinu dana, na prepakirav­anju uvezene robe

 ?? ?? Unatoč cijeni plina ispod 30 eura, proizvodnj­a u kutinskoj Petrokemij­i još
nije počela
Unatoč cijeni plina ispod 30 eura, proizvodnj­a u kutinskoj Petrokemij­i još nije počela

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia