Poslovni Dnevnik

Nestlé i Colgate povezani s tvrtkom optuženom za nelegalno krčenje Amazonije

Ocho Sur i povezane tvrtke posjekle više od 130 kvadratnih kilometara prašume u Peruu

- ANA BLAŠKOVIĆ ana.blaskovic@poslovni.hr

Područje zapadne Amazonije je previše vlažno, a tlo presiromaš­no za rančeve stoke ili farme soje, no uvjeti su pogodni za palmino ulje

Nestlé, Kellogg’s i Colgate neke su među najvećim globalnim kompanijam­a koje su palmino ulje, sastojak u nizu proizvoda od šampona do čokolada, nabavljale iz Perua, proizveden­o iz biljaka uzgojenih na poljima uništene amazonske prašume. Dobavljač Ocho Sur, iza koje stoji kapital sjevernoam­eričkih ulagača, i povezane tvrtke iskrčile su više od 130 kvadratnih kilometara (površina dva Manhattana) u regiji Ucayali, jednom od najbolje očuvanih područja prašume u Peruu, a većina uništenja dogodila se od 2012., ističe neprofitna Agencija za istraživan­je okoliša (EIA) u izvješću.

Upitan o navodima iz izvješća, Ocho Sur je Reutersu rekao da su neprofitne organizaci­je pokušale naštetiti njegovom ugledu lažnim optužbama te da je imao potrebne ekološke dozvole otkako je kupio zemljište 2016. Tvrtka je dodala da od tada nije proširila površine svojih plantaža već je pošumila područja bez šumskog pokrivača.

Mutne veze

“Ocho Sur podržava svoju predanost bioraznoli­kosti i očuvanju šuma”, prenosi Reuters. Riječ je o privatnoj tvrtki u poduje sjevernoam­erički investitor­i, navodi se na njezinoj web stranici. U priopćenju iz prošle godine, tvrtka odbacuje da je krčila dodatno zemljište. Istrage organizaci­ja za zaštitu prirode ispituju često mutne veze između krčenja šuma, jednog od najvećih faktora klimatskih promjena, i hrane na tanjurima potrošača, napominje Reuters. Od 2020. Neprofitne organizaci­je poput Greenpeace­a i Mighty Eartha povezale su supermarke­te, trgovce žitaricama, kompanikoj­e pakiraju meso s krčenjem šuma u Amazoniji pokušavaju­ći vršiti pritisak na kompanije da svoje nabavne lance učine održivima. Za razliku od Ocho Sura, Colgate-Palmolive i Kellanova, krovna kompanija brendova Kellogg’s, opreznije su komentiral­i izvješće rekavši da će istražiti navode. Švicarski Nestle rekao je da istražuje optužbe čim se pojave, no odbio je konkretno komentirat­i Ocho Sur.

Krčenje prašume u regiji Ucayali nagriza biološki najrapiru znolikije dijelove amazonske prašume, blizu granice gdje se ona susreće s Andama, kaže Yadvinder Malhi, ekolog sa Sveučilišt­a u Oxfordu koji nije bio uključen u EIA izvješće. “Ovo je vjerojatno najuspješn­iji motor evolucije na planeti Zemlji”, ilustrira Malhi spomenutu regiju. Dodaje da u tom području raste oko 300 vrsta drveća, a regija je dom, između ostalih, ugrožene vrste majmuna i divovskih mravojeda.

Nepovoljno za soju i rančeve

Oko 300 vrsta drveća može se naći na jednoj parceli tamošnje prirodne prašume, rekao je Malhi. Regija je također dom ugroženih peruanskih majmuna pauka i ugroženih divovskih mravojeda. Područje zapadne Amazonije je previše vlažno, a tlo presiromaš­no za rančeve stoke ili farme soje nauštrb kojih je opustošena Amazonija na istoku. No, ti uvjeti pogodni su za palmino ulje.

U vrijeme koje se navodi u izvješću krčenje bi bilo nezakonito budući da tvrtke nisu provele odgovaraju­ću studiju tla i ishodile dozvole za prenamjenu zemljišta, navodi EIA. Inače, Kongres Perua u siječnju je retroaktiv­no legalizira­o krčenje šuma diljem zemlje. ❖

 ?? ?? Istrage organizaci­ja za zaštitu prirode ispituju, često mutne, veze između krčenja šuma i hrane na tanjurima potrošača
Istrage organizaci­ja za zaštitu prirode ispituju, često mutne, veze između krčenja šuma i hrane na tanjurima potrošača

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia