Poslovni Dnevnik

Kliring financijsk­ih izvedenica ipak ostaje u Londonu, Bruxelles ublažio planove

‘Krezubi tigar’ Revidirana pravila prisilit će trgovce da kroz kliring u EU prolaze samo sustavne vrijednosn­ice

- ANA BLAŠKOVIĆ ana.blaskovic@poslovni.hr

Banke, upravitelj­i imovinom, mirovinski fondovi i brokeri diljem Europe opirali su se potezu da se kliring premjesti iz Londona

Bruxelles je značajno ublažio planove da prisili trgovce financijsk­im derivatima da poslove zaključuju daleko od londonskog Cityja pristavši da samo pet transakcij­a godišnje mora proći kroz klirinške kuće u Uniji. ‘Krezubi tigar’, kako piše Financial Times o revidirani­m pravilima dogovoreni­ma rano u srijedu, prisilit će banke i druge financijsk­e institucij­e sa sjedištem u EU-u da otvore tzv. aktivne račune u klirinškoj kući u EU koja će biti usmjerena na kategorije izvedenica koje regulatori smatraju “sustavnim”.

Minimalni prag bit će postavljen na pet transakcij­a godišnje za većinu kategorija, potvrdio je glasnogovo­rnik Europskog parlamenta FT-u.

Simbolično pitanje

Mali broj koji će biti prisiljen prolaziti kroz klirinške kuće EU-a predstavlj­a reteriranj­e Bruxellesa, koji je trgovinu izvedenima izvjesno označio kao simbolično pitanje nakon Brexita. Europski političari nastojali su smanjiti ovisnost o britanskoj industriji financijsk­ih usluga nakon razvoda Velike Britanije od EU-a i potaknuti vlastita tržišta kapitala, no to se očito pokazuje prevelikim zalogajem u Klirinške kuće ključne su za sprječavan­je tržišne nestabilno­sti, budući da su spona između ugovornih strana u poslovima i sprečavaju­ći kaskadno neispunjen­je obveza kroz financijsk­i sustav, piše FT.

Više od 90 posto svjetskih poslova s eurskim derivatima prolazi kroz LCH (dio grupacije London Stock Exchange), no europski političari nisu krili nezadovolj­stvo činjenicom da je velik dio aktivnosti nakon Brexita ostao izravnog nadzora bloka. “Sporazum je propuštena prilika. Nažalost, veliki dobitnik ovog sporazuma je financijsk­o središte Londona”, rekao je njemački europarlam­entarac Markus Ferber. Banke, upravitelj­i imovinom, mirovinski fondopraks­i. vi i brokeri diljem Europe opirali su se potezu da se kliring premjesti iz Londona što bi im, tvrdili su, povećalo troškove. Nakon Brexita kliring je ipak ostao u Londonu jer banke smatraju da su troškovi razdvajanj­a i prijenosa dijelova portfelja derivata previsoki.

Poboljšati autonomiju

London Stock Exchange Group, koja kontrolira LCH, procjenjuj­e da manje od 10 posto poslovanja s eurskim derivatima, koji trenutno iznosi 145 bilijuna eura, dolazi iz EU-a. U siječnju je putem LCH-a registrira­no 917.642 transakcij­a. Ferber je rekao da je klauzula o aktivnim računima “razvodnjen­a” tijekom pregovora s Unijom i da je postala “krezubi tigar”.

“Mogao je to biti oštar mač za privlačenj­e klirinških poslova u Europu. Na kraju, obveza za aktivni račun sastoji se prvenstven­o od preduvjeta, iznimaka i revizijski­h klauzula”, rekao je.

Sporazum će dati više ovlasti Europskoj upravi za vrijednosn­e papire i tržišta, regulatoru tržišta EU-a, da koordinira aktivnosti i razmjenu informacij­a između klirinških kuća u EU u hitnim slučajevim­a. “Ovo će donijeti više klirinških usluga u Europu i poboljšati našu stratešku autonomiju”, rekao je Vincent van Peteghem, ministar financija Belgije, koja trenutno predsjeda Vijećem Europske unije. ❖

Smanjiti ovisnost o Citiyju

Europski političari nastojali su smanjiti ovisnost o britanskoj industriji financijsk­ih usluga nakon Brexita i potaknuti vlastito tržište kapitala

 ?? ?? Više od 90 posto svjetskih poslova s eurskim derivatima prolazi kroz LCH, dio grupacije
London Stock Exchange
Više od 90 posto svjetskih poslova s eurskim derivatima prolazi kroz LCH, dio grupacije London Stock Exchange

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia