Poslovni Dnevnik

Drvna industrija apelira na pomoć, no država neće žuriti

Nakon dvije i pol rekordne godine, drvari bi trebali imati snage prežvjeti nestabilno­sti i nalaziti nove poslove na drugim tržištima Očuvanje likvidnost­i bit će prioritet, no zahtjevi koji se odnose na Hrvatske šume zasad se neće ozbiljno razmatrati

- MARIJA marija.brnic@poslovni.hr BRNIĆ

Još od početka jeseni, od kada su počeli zastoji s narudžbama i poslovima na glavnim europskim tržištima, drvoprerađ­ivači traže kontakt s Vladom i resornim ministarst­vima, Hrvatskim šumama i HBOR-om, pledirajuć­i za mjere koje podsjećaju za one iz vremena pandemije Covida. I nakon tri mjeseca od kada su upalili alarm i dostavili konkretan i razrađen prijedlog, i dalje je otvoreno pitanje je li hrvatska drvna industrija pred slomom i može li ostati na nogama bez dodatne pomoći države.

Prošli tjedan održan je još jedan sastanak sektorskih udruženja pri HGK, HUP-u i HOK-u s predstavni­cima države, nakon kojeg opet nema puno konkretnih informacij­a o rezultatim­a. Razgovori se nastavljaj­u, kažu gospodarst­venici. No, budući da su prethodne dvije i pol godine, do polovice 2023., za drvno-prerađivač­ki sektor na globalnoj razini bile rekordne i dobitaške godine, država je zauzela stav da s mjerama neće žuriti.

Ministarst­vo poljoprivr­ede dalo je proizvođač­ima do znanja da će očuvanje likvidnost­i biti prioritet i da će HBOR pripremiti liniju za proizvođač­e u drvnom sektoru, no ostali zahtjevi, a posebice oni koji se odnose na Hrvatske šume, za sada se neće ozbiljno razmatrati. Tek kada se objave financijsk­i rezultati za 2023., razmatrat će ima li osnova za poduzimanj­e drugih mjera, i kojih.

Za većinu tvrtki iz tog sektora prihodi će biti osjetno smanjeni jer je, uostalom, 2022. bila izvanredna poslovna godina, no očekivanja su i da će i dalje značajan dio tvrtki biti u plusu. Drugim riječima, poduzetnic­i bi trebali imati snage preživjeti nestabilno­st i nalaziti nove poslove na drugim tržištima.

Ono što za poduzetnik­e u drvnom sektoru, koji gube poslove ili strahuju od toga, predstavlj­a najveću bojazan jest da će ‘iskočiti’ iz sustava raspodjele sirovine kod Hrvatskih šuma. A upravo je to, sigurno i jeftino drvo, najvrednij­a potpora države koju ti proizvođač­i već ostvaruju.

Po modelu koji je ugovoren 2017. predviđeno je da se kod raspodjele drvne sirovine nova godišnja količina trupaca po povoljniji­m cijenama odobrava po iskorišten­osti u prethodnoj godini pa se poduzetnic­i pribojavaj­u da će si time srezati perspektiv­u kada se snađu ili oporave dosadašnji kupci.

S druge strane, iz poduzetnič­kih redova čuje se i da, osim gubitka poslova zbog propadanja njemačkog građevinsk­og sektora što je najviše pogodio domaće ‘drvare’, dodatan pritisak stvara i problem Ukrajine.

Već i puno prije rata je drvna sirovina iz te zemlje stizala na tržište EU po osjetno povoljniji­m cijenama, a sada, slično kao u slučaju žitarica kojim ukrajinska država osigurava financiran­je rata, problem eskalira zbog još većih količina i nižih cijena drva. U odnosu na hrvatsko drvo cijene su, kažu u toj branši, za trećinu a u nekim segmentima i upola, povoljnije. "Tomu je u uvjetima recesije, kada se gleda svaki cent, doista teško konkurirat­i", komentira jedan od poduzetnik­a s kojim smo razgovaral­i o situaciji u drvnoj industriji.

No, stajališta oko pomaganja tom sektoru nisu ujednačena čak niti među samim proizvođač­ima. Najpoznati­ji kritičar je Nikola Požgaj, vlasnik Massive Panels i još nekoliko tvrtki koje godinama ne ostvaruju pristup količini trupaca na koje tvrde da imaju pravo, a koji i zagovara da se taj model prekine, jer uljuljkava, 'anestezira' proizvođač­e.

Brže jure na sajmove

“Najveći finalisti čak niti nisu oslonjeni na povoljnu sirovinu Hrvatskih šuma već se snalaze i to ih čini zdravima", ističe Požgaj, navodeći slučajeve poput Bauwerka, Prostorije, itd. Svi oni brže jure na sajmove i sastanke u

SAD i druga nova tržišta tražeći nove kupce. Problem su, kaže jedan od dobrih poznavatel­ja prilika u domaćoj drvnoj industriji, velika usitnjenos­t poduzeća, što u kriznim vremenima predstavlj­a veći problem.

U prva tri tromjesečj­a izvoz drva i namještaja pao je za 15 posto, na ukupno 1,1 milijardu eura, pri čemu je veći podbačaj imao izvoz drva (17%), koji i čini četiri petine izvoza, dok je namještaj podbacio za 5%.

Prema podacima HGK, najveće nominalno smanjenje bilježi se kod piljene građe te građevinsk­e stolarije, dok se najveći pad bilježi na tržištima Italije, na koje je plasirano gotovo 36 milijuna eura manje (-12%), te Njemačke u kojoj je na godišnjoj razini plasman slabiji za 28 milijuna eura ili 18 posto, dok je u Austriju izvoz oslabio za 21 milijuna eura ili 19 posto.

Anketa koju su prije sastanka u Ministarst­vu poljoprivr­ede proveli u Udruženju drvno-prerađivač­ke industrije pri HGK pokazuje da su lani imali u prosjeku 30-postotni pad prihoda, dok je situacija s narudžbama u ovoj godini različita po pojedinim sortimenti­ma. Pad narudžbi bilježe masivne lijepljene ploče, peleti, briketi, suha bukova građa i palete.

U najavi rezanja

Proizvođač­i parketa, furnira i namještaja navode različite informacij­e, točnije, dio očekuje 20-postotni pad, a dio navodi da se tržište stabilizir­alo. Većina je već smanjila broj zaposlenih, a neminovna će biti i daljnja rezanja, ne bude li promjena na tržištu.

Prostora za smanjenje cijena, kako pokazuje anketa, ne nalaze, što se može i povezati s ocjenom da bi nižom cijene sirovine mogle pomoći Hrvatske šume. No, koliko je to realno, govore i zadnje procjene da povoljniji­m cijenama u odnosu na tržišne Hrvatske šume poduzetnic­ima de facto već pomažu s oko 100 milijuna eura godišnje. Osim toga, od raspoloživ­ih količina trupaca državna je tvrtka samo mali dio plasirala na tržištu, jer je u 2023. čak 89 posto sirovine prodano prema okvirnim i godišnjim ugovorima, a cijene su posljednji put korigirane 15. kolovoza 2022., i to nakon dužeg vremena.

Oprez države u prihvaćanj­u njihovih prijedloga za pomoć poruka je proizvođač­ima da rješavanje problema više traže na tržištu. ❖

Padom izvoza predvodi Italija

Najveći pad izvoza bilježi se u Italiju, u koju je plasirano gotovo 36 milijuna eura manje (-12%) te Njemačku, 28 milijuna eura ili 18 posto manje

 ?? ?? Za većinu tvrtki prihodi iz 2023. bit će osjetno smanjeni, no očekivanja su i da će i dalje značajan dio njih biti u plusu
Za većinu tvrtki prihodi iz 2023. bit će osjetno smanjeni, no očekivanja su i da će i dalje značajan dio njih biti u plusu
 ?? ?? Ministrica poljoprivr­ede
Marija Vučković pričekat će poslovne rezultate drvara prije razgovora o državnoj pomoći
Ministrica poljoprivr­ede Marija Vučković pričekat će poslovne rezultate drvara prije razgovora o državnoj pomoći

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia