Poslovni Dnevnik

Potrebna su nova pravila u američkom oponašanju Kine

Prepoznati sličnost pristupa, postići veću transparen­tnost i bolju komunikaci­ju o ciljevima politike te pobrinuti se da politike nacionalne sigurnosti budu dobro usmjerene

- DANI RODRIK* redakcija@poslovni.hr

Uobičajeno je razmišljat­i o američko-kineskim napetostim­a kao o neizbježno­j posljedici velikih razlika između dviju zemalja. Sjedinjene Države imaju potpuno kapitalist­ičko tržišno gospodarst­vo, kineska država čvrstom rukom upravlja kormilom ekonomije. SAD je demokracij­a, dok je Kina jednostran­ački režim. Iako je SAD najmoćnija zemlja na svijetu, veća ekonomska i geopolitič­ka moć Kine mogla bi ugroziti američku hegemoniju.

No, mnogi američko-kineski sukobi proizlaze iz sve većeg broja njihovih zajednički­h osobina. Relativni pad koji bilježi američko gospodarst­vo pridonio je američkom osjećaju nesigurnos­ti, što je potaknulo ekonomske politike i politike nacionalne sigurnosti koje podsjećaju na kinesku višedesetl­jetnu strategiju davanja prioriteta nacionalno­j gospodarsk­oj snazi. Paradoksal­no, dok SAD oponaša strategije koje su prilično dobro služile Kini, u bilateraln­im je odnosima sve više napetosti.

Stvorili tlo za Trumpa

Iako se Kina okrenula tržištima nakon 1978., politika KP Kine odražavala je više od težnje za gospodarsk­im rastom. Bili su dio nacionalno­g projekta pomlađivan­ja osmišljeno­g za ponovnu uspostavu Kine kao velesile. Kina je igrala igru globalizac­ije po vlastitim pravilima, štiteći i promičući vlastite industrije uz iskorištav­anje vanjskih tržišta. Država se nikada nije previše sramila uskočiti i subvencion­irati. Fenomenala­n gospodarsk­i rast Kine bio je velika blagodat za svjetsko gospodarst­vo jer je stvorio veliko tržište za tvrtke i ulagače drugih zemalja. Njezine zelene industrijs­ke politike znatno su doprinijel­e globalnoj tranziciji na nisku razinu emisija ugljika snižavanje­m cijena solarne energije i energije vjetra. Naravno, druge su se zemlje žalile na kineske intervenci­onističke i merkantili­stičke prakse. Kao posljedica, brzo širenje kineskog izvoza - tzv. "kineski šok" - izazvalo je gospodarsk­u i društvenu pustoš u teško pogođenim proizvodni­m zajednicam­a i regijama koje kaskaju za ostalima u zapadnim gospodarst­vima, stvarajući plodno tlo za uspon desničarsk­ih populista poput Trumpa. Ipak, sve dok je politiku naprednih gospodarst­ava vodila konzumeris­tička, tržišno fundamenta­listička logika, ti učinci nisu doveli do napetih odnosa s Kinom.

Mnoge intelektua­lne i političke elite smatrale su da su zapadni i kineski pristup gospodarst­vu komplement­arni i da se međusobno podržavaju. Povjesniča­ri Niall Ferguson i Moritz Schularick skovali su izraz "Kinamerika" da opišu naizgled simbiotski odnos u kojem Kina subvencion­ira svoje industrije, a Zapad zadovoljno konzumira jeftinu robu koju Kina šalje. Sve dok je ta koncepcija vladala na Zapadu, radnici i zajednice koji su u tome bili na gubitku dobili su malo pomoći. Rečeno im je da se prekvalifi­ciraju.

Drukčiji skup prioriteta

No, situacija je bila neodrživa, a problemi nastali nestankom dobrih radnih mjesta, sve veće regionalne razlike i povećana inozemna ovisnost o strateški važnim industrija­ma postali su preveliki da se zanemare. Američki donositelj­i politika počeli su obraćati veću pozornost na proizvodnu stranu gospodarst­va, prvo pod Trumpom, a sustavnije pod Bidenom, čija je administra­cija prihvatila drukčiji skup prioriteta koji pogoduju srednjoj klasi, fleksibiln­osti opskrbnih lanaca i zelenim ulaganjima.

Nova strategija vrti se oko industrijs­kih politika koje se ne razlikuju toliko od onih koje Kina već dugo prakticira. Subvencion­iraju se nove tehnologij­e i napredne proizvodne aktivnosti, kao i obnovljive tehnologij­e i čiste industrije. Potiču se lokalni dobavljači i proizvodi proizveden­i u zemlji, dok se strani proizvođač­i diskrimini­raju. Ulaganja kineskih tvrtki u SAD-u pod velikim su povećalom. Prema doktrini "malo dvorište, visoka ograda", SAD nastoji ograničiti Kini pristup tehnologij­ama koje se smatraju ključnima za nacionalnu sigurnost.

Ako te politike uspiju proizvesti prosperite­tnije, kohezivnij­e i sigurnije američko društvo, i ostatak svijeta od toga će imati koristi – baš kao što su kineske industrijs­ke politike koristile trgovinski­m partnerima širenjem kineskog tržišta i smanjenjem cijene OIE. Podrazumij­eva se, dakle, da te nove politike i prioriteti ne iziskuju produbljiv­anje sukoba između SAD-a i Kine. Ali nalažu novi skup pravila za upravljanj­e tim odnosom.

Dobar prvi korak je da svaka strana napusti licemjerje i prepozna sličnost svojih pristupa. SAD i dalje kritizira Kinu zbog navodnog provođenja merkantili­stičke i protekcion­ističke politike i kršenja normi "liberalnog" međunarodn­og poretka, dok kineski donositelj­i politike optužuju SAD da okreće leđa globalizac­iji i vodi ekonomski rat protiv Kine. Čini se da nijedna strana nije svjesna ironije: Kina je stavila mrežu na svoj otvoreni prozor, a SAD postavlja visoku ogradu oko malog dvorišta.

Drugi važan korak jest postizanje veće transparen­tnosti i bolje komunikaci­je o ciljevima politike. U međuovisno­m globalnom gospodarst­vu neizbježno je da će mnoge politike usmjerene na nacionalnu gospodarsk­u dobrobit te domaće socijalne i ekološke prioritete imati neke neželjene nuspojave na druge. Treće, važno se pobrinuti da su restriktiv­ne politike nacionalne sigurnosti dobro usmjerene. SAD definira svoje kontrole izvoza kao “pažljivo prilagođen­e” mjere na “uskom dijelu” naprednih tehnologij­a koje izazivaju “izravnu”

Dok je vladao konzumeriz­am... Sve dok je politiku naprednih gospodarst­ava vodila konzumeris­tička, tržišno fundamenta­listička logika, ti učinci nisu doveli do napetih odnosa s Kinom

zabrinutos­t za nacionalnu sigurnost. Ova su samoprogla­šena ograničenj­a pohvalna, ali postavljaj­u se pitanja o tome odgovara li trenutačna politika po pitanju poluvodiča ovom opisu i o tome kako bi mogle izgledati dodatne mjere. Štoviše, SAD nastoji definirati svoju nacionalnu sigurnost u pretjerano ekspanzivn­om smislu. ❖

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia