Večernji list BiH

Novi most na Savi ne vodi nikamo

- Vedran Balen

Radovi na izgradnji mosta na Savi između Gradiške u BiH i Stare Gradiške u Hrvatskoj, vrijednog 19,5 milijuna eura, završeni su još u srpnju 2022., ali njegovo puštanje u promet još se ne nazire.

Krivnja navodno leži na Ministarst­vu financija, koje je natječaj za izvođača radova na izgradnji graničnog prijelaza s hrvatske strane raspisalo tek u ožujku 2023.

Nakon pregleda i evaluacije pristiglih ponuda, posao je dodijeljen zajednici ponuditelj­a, tvrtkama Projektgra­dnja plus iz Gornje Vrbe i Osijek Koteks iz Osijeka, čija je ponuda iznosila 4,9 milijuna eura bez PDV-a.

Radovi počinju u travnju?

Ugovor o radovima sklopljen je u rujnu 2023., s rokom dovršetka izgradnje od 12 mjeseci od dana uvođenja u posao.

Međutim, iako je od tada prošlo već gotovo sedam mjeseci, izabrani izvođač još nije uveden u posao, pa radovi još uvijek nisu ni počeli. Dio odgovornos­ti leži i na Hrvatskim cestama, nadležnim za izgradnju pristupne ceste do autoceste A3, koja još uvijek nije završena.

U odgovoru na naš upit u Ministarst­vu financija navode kako su sporazumom između njih i Hrvatskih cesta definirane obveze i nadležnost­i u pripremi i izgradnji novog graničnog prijelaza na brzoj cesti koja od granice s Mađarskom

navodno leži na Ministarst­vu financija, koje je natječaj za izvođača radova na izgradnji graničnog prijelaza s hrvatske strane raspisalo tek u ožujku 2023.

preko Virovitice i Okučana vodi do granice s BiH.

Nadležnost Hrvatskih cesta odnosi se na izvedbu svih prometnih površina u zoni graničnog prijelaza (platoa i kolnih površina), objekata odvodnje, rasvjete prometnih površina, prometne signalizac­ije i svih infrastruk­turnih priključak­a (vodovoda, NN, TS i DTK) i uređaja.

Nadležnost Ministarst­va financija je izgradnja svih objekata za rad graničnih službi, priključak­a na infrastruk­turu, nadstrešni­ca i vaga, odnosno potrebnog za kontrolu roba i putnika s pripadajuć­im instalacij­ama i opremom.

U Ministarst­vu ističu kako su, po dobivanju informacij­e iz Hrvatskih cesta o stanju radova na brzoj cesti do granice s BiH, pravovreme­no proveli postupak javne nabave za radove na novom graničnom prijelazu Okučani, a zatim i potpisali ugovor s izvođačem radova.

Navode i kako je, unatoč višestruko­m traženju termina, stanje radova na gradilištu iz nadležnost­i Hrvatskih cesta bilo takvo da im nije bilo omogućeno uvođenje izvoditelj­a radova u posao.

– Prema zadnje dobivenoj informacij­i Hrvatskih cesta d.o.o., predviđen početak radova na izgradnji novog graničnog prijelaza bio bi u prvoj polovici travnja ove godine i to na dijelu graničnog prijelaza ulaska u RH, gdje se nalazi glavna zgrada i prateći objekti potrebni za rad graničnih službi. Informacij­u za početak radova na preostalom dijelu graničnog prijelaza i izgradnju objekata očekujemo od Hrvatskih cesta. Za završetak radova i otvaranje mosta obratite se Hrvatskim cestama u čijoj su nadležnost­i – upućuju iz Ministarst­va financija.

Nepovoljni hidrološki uvjeti

U prozvanim Hrvatskim cestama, pak, navode kako se na projektu izgradnje druge faze dionice brze ceste od Okučana do granice s BiH intenzivno odvijaju radovi na trasi brze ceste kao i radovi na objektima most Rukavac Strug, most kanal

Nova Sava te nadvožnjak Novi Varoš. Na trasi ceste radovi na izradi nasipa su u visokoj gotovosti te slijedi izrada kolničke konstrukci­je, dok se na objektima izvode radovi gornjeg ustroja. Planirani završetak je jesen ove godine.

U tijeku je postupak javne nabave radova za izgradnju dionice brze ceste Okučani – granica BiH, III. faza duljine 3,7 km. Trenutačno se pregledava­ju i ocjenjuju zaprimljen­e ponude, a predviđeni rok dovršetka radova je 24 mjeseca od uvođenja u posao.

– Do kašnjenja u projektu došlo je iz opravdanih razloga te je isto uvaženo izvođaču radova. Točnije, produžetak roka odobren je zbog izrazito nepovoljni­h hidrološki­h uvjeta koji su utjecali na znatno usporenje zemljanih radova i radova na objektima – navode iz Hrvatskih cesta.

Bilo kako bilo, iako je od završetka gradnje prošlo već gotovo dvije godine, most još uvijek nije pušten u promet, a kako stvari stoje, neće ni biti još najmanje godinu dana.

Inače, most iz zraka izgleda doista impresivno, a mnogi ga zbog njegove ljepote uspoređuju s Pelješkim. Dug je 426, a širok 22,5 metara. Ima po dva prometna traka u svakom smjeru, u punom profilu autoceste. U izgradnju je utrošeno 4900 tona čelika.

Izgradnjom brze ceste do granice s Mađarskom bit će spojen koridor E661 koji povezuje Split s Banjom Lukom i Balatonom te predstavlj­a transverza­lnu vezu srednje Europe

• i Jadranskog mora.

U Ministarst­vu financija tvrde da zbog stanja radova u nadležnost­i HC-a nisu mogli krenuti s gradnjom graničnog prijelaza

 ?? ??
 ?? ?? KRIVNJA
KRIVNJA

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia