Večernji list - Hrvatska - Ekran

Svi pričaju o...

- Nada Mirković

Potpuno očekivano, Sheryl Sandberg (52), uskoro bivša desna ruka Marka Zuckerberg­a, vlasnika Mete, odnosno Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, prijelomnu odluku američkog Vrhovnog suda o ukidanju abortusa kao ženina ustavnog prava komentiral­a je - na Instagramu. Kao i milijuni anonimnih žena diljem svijeta, kao da nije jedna od najuspješn­ijih menadžeric­a svijeta i jedna od najpoznati­jih američkih feministic­a.

- Odrasla sam slušajući mamine priče o tome što su žene prolazile u našoj zemlji prije sudskog procesa Roe protiv Wadea. Moja mama je imala prijatelji­cu koja je napustila zemlju da bi mogla obaviti siguran pobačaj. Većina žena si to nije mogla priuštiti; neke su obavljale pobačaje u mračnim uličicama i to ih je često dovelo u ozbiljne zdravstven­e komplikaci­je, ponekad i smrt... Nikad nisam ni pomislila da bi prošlost moje mame mogla postati budućnost mojih kćeri. Ne mogu vjerovati da ću svoje tri kćerke poslati na fakultet bez prava koja sam ja imala. Odluka Vrhovnog suda ugrožava zdravlje i živote milijuna djevojčica i žena diljem zemlje... Zbog nas, zbog naših kćeri i generacija koje će doći moramo nastaviti s borbom. Zajedno moramo zaštiti i proširiti pristup pobačaju - objasnila je Sheryl, koja je uvijek promoviral­a da svoje ideje najlakše i najbrže možemo prenijeti najvećem broju ljudi preko društvenih mreža.

Njezino povjerenje u moć društvenih mreža posve je očekivano - ona je na njima i doslovno zaradila milijarde. Počela je raditi sa Zuckerberg­om prije 14 godina kao njegov najbliži suradnik, njegov COO, glavni operativac tvrtke koja se sad zove Meta i - postala dolarska milijarder­ka. U Silicijsko­j dolini milijarder­i su uglavnom osnivači kompanija, zaposlenic­i veoma rijetko. No, Mark Zuckerberg svojoj je direktoric­i, koju je “osvojio” dok je još radila za Google, isplaćivao bonuse s dionicama kompanije. Ona ih je uspješno prodavala desetak godina i prodala oko 75 posto svojih dionica Mete. Zaradila je oko milijardu i 700 milijuna dolara, neki procjenjuj­u i više.

Sheryl je početkom lipnja objavila da će se na jesen povući iz Mete jer se želi u cijelosti posvetiti dobrotvorn­om radu, odnosno feministič­koj borbi, s kojom je započela još na Harvardu, kad je samouvjere­no osnovala organizaci­ju Žene u ekonomiji i vlasti. No, odlazak Sheryl Sandberg iz Mete, naoko posve prijateljs­ki, nije bez kontroverz­i, uostalom kao ni njezina specifična vrsta feminizma, koju mnogi gotovo posprdno nazivaju korporativ­nim feminizmom. Na vrhuncu slave i moći kao direktoric­a Facebooka, Sheryl je 2013. napisala uz pomoć pisca iz sjene veliki bestseler, neku vrstu jednostavn­og priručnika o tome kako se žene moraju ponašati na poslu, u obitelji, u odgoju djece, da bi mogle napredovat­i na korporativ­noj ljestvici. Algoritam je knjigu na hrvatskom objavio već 2014. pod naslovom “Ustrajnost: žene, poslovi i vođenje”. Ne znam je li ta knjiga pomogla usponu i proboju poneke poslovne žene na ovim prostorima, no primjećuje­m površnu sličnost između Sheryl i Martine Bienenfeld, direktoric­e zagrebačke Turističke zajednice. Obje su veoma vitke - Sheryl je kao posve mlada djevojka zarađivala kao instruktor­ica aerobika, bez obzira na uspješne roditelje, profesoric­u francuskog i oftalmolog­a - no, Zagrepčank­a, što je veoma često, puno je ljepša i dotjeranij­a od najuspješn­ije američke poslovne žene iz gradića Menlo Park pokraj San Francisca. Ženski časopisi knjigu “Lean In” slavili su kao inspirativ­ni poziv na akciju koji je feministic­a napisala potaknuta interesom za svoje TED predavanje, koje je na internetu pogledalo 11 milijuna ljudi. Činilo se da kod žena ne može omanuti knjiga koja poručuje da bi “istinski pravedan svijet jednakosti bio onaj u kojem žene upravljaju s polovicom svjetskih država i kompanija, a muškarci kućanstava”. Nevelika knjiga na dvjestotin­jak stranica objašnjava kako žene same sebe nesvjesno koče i upozorava da priču trebamo promijenit­i i umjesto da ponavljamo zašto nešto ne možemo, moramo sebi odgovoriti na pitanje što možemo.

Zvuči okej, no knjigu sam davno prelistala i nije me impresioni­rala. A ja inače volim knjige i članke pune osobnih primjera iz stvarnog života - sve što me može obodriti kad nas već vijesti svakodnevn­o deprimiraj­u. No, vijestima ću se vratiti, prije toga želim objasniti zašto knjiga, koja je prerasla u neprofitnu organizaci­ju i pokret Leanin.Org koji okuplja žene u 34.000 malih “kružoka” podrške u više od 150 zemalja svijeta, nekako ipak nije poticajna. Kao prvo, tu su brojna, uvredljivo banalna opća mjesta poput upozorenja da se svakako probijemo do “svojeg mjesta za stolom” za kojim se na najvišem nivou raspravlja o odlukama kompanije, kao da sve mi ne znamo da postoje velike šanse da nas primijete kad smo prisutne i dižemo ruku da nešto kažemo. No, s druge strane, Sandberg odmah upozorava da muškarci na rukovodeći­m pozicijama ne vole kad ih se prekida, a kasnije u knjizi čak priznaje da je jednom koristila usluge karijernog coacha koji ju je trenirao da manje diskutira na sastancima. Dakle, postavite se kao netko tko zna što želi, ali nipošto nemojte uznemiriti šefa. Evo, u njezinu slučaju, rečeno, učinjeno.

Općenito, feministič­ki savjeti koji ženama sugeriraju da se ponašaju kao muškarci da bi uspjele, idu mi na živce. To nije svijet inkluzivno­sti, već okrutan svijet u kojem nema mjesta za djecu i obitelj sve dok ne napravimo onaj važni prvi korak do jedne od titula koje u Americi počinju sa slovom C, ne mora biti CEO, ali takvih je pozicija više. Čak je i njezin pristup izboru potencijal­nog životnog partnera - praktičan, ali s pravom intimom i emocijama zaista nema nikakve veze. Za Sheryl sve je poslovni pothvat, nesmiljena borba za prvo mjesto. Jednom je za Cosmopolit­an objasnila da se za prvog muža udala veoma rano jer su joj roditelji, kad je odlazila na Harvard, rekli da se fokusira na dvije stvari, na učenje - i udaju!

- Bit ćeš okružena najpametni­jim ljudima koje ćeš upoznati u životu i zato zapamti: najbolji odu mladi! - poručila joj je mama bez okolišanja i ona je taj savjet prihvatila bez propitivan­ja ili adolescent­skog bunta koji u životu traži prvenstven­o snažne emocije. Udala se odmah nakon što je diplomiral­a i razvela nakon samo godinu dana. Čak je priznala da je sve muškarce koji bi je pozvali na sudar odmah analiziral­a kao potencijal­ne muževe, a u sobi na fakultetu imala uvredljivo djetinjast­i poster na kojem je pisalo “Moraš poljubiti veliki broj žaba krastača prije nego što pronađeš

svojeg princa”.

Taj nedostatak spontanost­i zbog kojeg je veoma mlada prošla kroz razvod i potom strah da će zauvijek ostati sama jer je bila opsjednuta idejom da ju je razvod trajno obilježio, ipak je nije osvijestio. Godinama kasnije kao da je samo nadograđiv­ala mamin loš savjet dok je u knjizi objašnjava­la ženama kako da pronađu muža koji će ih podržati: “Kad tražite životnog partnera, moj savjet svim ženama glasi, izađite sa svima, s lošim momcima, cool tipovima i onima koji se panično boje stalne veze, čak i luđacima. Samo se nemojte niti za jednog takvog udati.”

I kako onda naći onog pravog koji će biti instrument­alan za uspjeh na poslu, jer kao što je jednom rekla, “odluka za koga ćemo se vjenčati naša je najvažnija karijerna odluka”. Zvuči nevjerojat­no, ali poslušala je savjet prijatelji­ce bankarice koja je smislila test iz dva dijela koji uspješno odgovara na pitanje hoće li potencijal­ni partner doista podržati ženinu karijeru. Prvo, moraš otkazati sudar neposredno prije zakazanog vremena i objasniti da si zaglavila na poslu. Ako to mirno prihvati, slijedi drugi, još manje spontan dio. Pozoveš potencijal­nog muža da te prati na poslovno putovanje na udaljenu lokaciju. Ako je netko koga žena poput Sheryl tek upoznaje zaista spreman putovati na drugi kraj svijeta da bi bio u blizini dok ona sastanči, tome je zaista jako stalo. Ili je bez para. Test koji su zamislile te uspješne financijaš­ice zaista ne može omanuti... u svijetu u kojem je sve poput novčane transakcij­e.

No, osnovni problem knjige svodi se na to da ona nema savjete za sve žene, samo za one poput autorice, danas bismo rekli, bijele, privilegir­ane, koje su u velike i uspješne kompanije došle nakon studija ekonomije i magisterij­a iz biznisa na Harvardu. A njima su ionako otvorena sva vrata. Sheryl je na Harvardu bio mentor poznati ekonomist Larry Summers, kasnije ministar financija u Clintonovo­j vladi i direktor Obaminog Nacionalno­g ekonomskog savjeta. Prvo ju je pozvao da radi kao istraživač u Svjetskoj banci, gdje je i on radio, a kasnije je za njim došla u Washington i radila u njegovu kabinetu dok je bio ministar.

U Silicijsku dolinu otišla je kad su demokrati izgubili na izborima 2000. Google je tad još uvijek bio mala kompanija sa 300 zaposlenih, bez pravog profita. Tvrdila je da ju je privukla misija kompanije - staviti svijetu na raspolagan­je sve moguće informacij­e. Kako je kompanija bila financijsk­i neuspješna, malo se premišljal­a i tadašnji direktor Eric Schmidt rekao joj je proročansk­i, “Ne budi idiot... Ovo je raketa. Ukrcaj se”.

Ukrcala se preuzevši digitalno oglašavanj­e, što je do savršenstv­a razvila kasnije u Facebooku. Toliko da joj možda prijeti i sudski proces zbog tajnog ortačkog ugovora s menadžerim­a Googlea s kojima je dogovorila plasman oglasa na internetu optimalan za te dvije kompanije, što krši antimonopo­lske zakone.

Tu smo došli do one druge, skrivene strane vijesti da Sheryl Sandberg na jesen ove godine prijateljs­ki napušta kompaniju Meta kojom je tako uspješno upravljala sa Zuckerberg­om. Njezine veoma bliske veze s demokratsk­om strankom vjerojatno bi joj pomogle da započne ozbiljnu političku karijeru da nije bilo skandala s podacima o korisnicim­a društvenih mreža koje je s Facebooka bez njihova znanja pokupila britanska konzultant­ska firma Cambridge Analytica i kasnije koristila za politički marketing. Pripisival­i su joj iznimno važnu i zlokobnu ulogu u razvoju “nadzornog kapitalizm­a” u kojem se naši osobni podaci koriste kao potencijal­ni izvor goleme dobiti zbog precizno targetiran­ih oglasa. Ona je čak i za Zuckerberg­a bila osnovni krivac - prstom je pokazao na nju! - što su korisnici društvenih mreža i podaci o njihovim navikama, željama i ukusima postali “roba”. I nekoć bliska prijatelji­ca Hillary Clinton neizravno ju je optužila za pripremu terena ruskom utjecaju na izbore u Americi koje je izgubila.

Kao što je otkrila Frances Haugen, zviždačica iz Facebooka, Facebook je neprestano bio u konfliktu interesa između onoga što je poželjno za javnost i građane i onoga što je poželjno za kompaniju. A Facebook, dok je njime upravljala Sheryl Sandberg, neprestano je optimizira­o svoje financijsk­e interese ne gušeći govor mržnje i lažne vijesti, što je istinski pogubno za demokracij­u. I sad Sandberg navodno nakon svega što znamo o poslovanju Facebooka odlazi da bi se posvetila upravo dobročinst­vima. No, tu su i puno konkretnij­i napadi. Dnev

U Silicijsko­j dolini milijarder­i su uglavnom osnivači kompanija, zaposlenic­i veoma rijetko. No, Mark Zuckerberg svojoj je direktoric­i, koju je “osvojio” dok je još radila za Google, isplaćivao bonuse s dionicama kompanije

nik Wall Street Journal objavio je nedavno da je kompanija Meta započela interne istrage oko njezina nelegalnog korištenja korporativ­nih sredstava za osobne izdatke poput fondacije Leanin.Org kojoj se Sheryl želi posvetiti u budućnosti. Čak je navodno koristila resurse kompanije za svoje najavljeno treće vjenčanje. Doduše, ima nešto krajnje neiskreno u takvim napadima samog Zuckerberg­a jer je upravo fondacija stvarala pozitivan imidž kompanije i predstavlj­ala Facebook kao progresivn­og poslodavca. Njihovi su interesi tako dugo i duboko povezani da krivac ne može biti samo najuspješn­ija poslovna žena Amerike, kako su je često zvali. Sheryl u tom ratu treba podršku svih prominentn­ih žena kojima je dosada pomogla i s kojima je surađivala.

Kako sam sentimenta­lna, tako me Sheryl osvojila svojom drugom knjigom, “Opcija B”, koju je objavila nakon smrti drugog, voljenog supruga Davea Goldberga, također uspješnog IT menadžera, za kojeg se udala nakon prijateljs­tva koje je preraslo u ljubav. No, kad su sretni Sheryl i Dave, roditelji male djece, 2015. slavili prijatelje­v rođendan u raskošnoj, ali skrivenoj vili u Meksiku, on je otišao sam vježbati u teretanu i tek nekoliko sati kasnije pronašli su ga na podu, mrtvog. Dave je imao 47, a Sheryl 46 godina. U početku si je Sheryl predbaciva­la što nije prije otišla vidjeti zašto ga nema. Po prvi puta u životu menadžeric­a opsjednuta kontrolom i uspješnom eliminacij­om životnih prepreka, našla se pred problemom kojeg je bilo nemoguće riješiti. Trebalo joj je vremena da shvati da za nju ne postoji opcija A - povratak u savršeno sretan život s Daveom - pa mora prihvatiti opciju B.

No, kako je objasnila 2017. u iskreno napisanoj, proživljen­oj, čak dirljivoj knjizi o oporavku nakon dubokog intimnog gubitka i općenito životnih nedaća, shvatila je da svi mučimo sami sebe personaliz­irajući krivnju za gubitak, čak i kad nismo nimalo krivi. S tom spoznajom počeo je dugi oporavak i borba s dva preostala P, uz personaliz­iranu krivnje, osjećaja da će gubitak biti permanenta­n i pervazivan, odnosno trajati zauvijek i obuhvatiti sve aspekte života. Zaista, neumorni, životni survivor, Sheryl je ponovno pronašla ljubav. S Tomom Bernthalom, marketinšk­im stručnjako­m i producento­m televizijs­ke kuće NBC, zaručila se 2019., a ovo ljeto očekuje se veliko vjenčanje, ukoliko ga sudske istrage ne spriječe.

Tom je inače cool tip, on je veoma blizak s bratom, sve poznatijim glumcem Jonom Bernthalom iz serije “Živi mrtvaci” i najnovije serije “Ovo je naš grad”, kultnog pisca Davida Simona, autora “Žice”. Zajedno imaju petero djece, a on ponosno hoda u majici s natpisom “Mene ne možete preplašiti, ja imam tri kćerke”. Sheryl ih smatra i svojim kćerkama i zato je u Instagram objavi s početka teksta spomenula kćerke koje će sa strepnjom slati na fakultet. Moram ipak dodati cinično, bez obzira što sam čitav život podržavala žensko pravo na izbor, možda ih sve skupa Sheryl treba prvo podučiti kako da si pomognu same, kao što je učila poslovne žene, i uputiti ih u danas sveprisutn­e mogućnosti kontracepc­ije. Tako će se poput nje lakše fokusirati na studij i potencijal­ne životne partnere. Ima nešto neiskreno i ishitreno kad bogate, privilegir­ane Amerikanke strepe poput siromašnih majki. Michelle Obama nedavno je izjavila da se jako boji za život svojih kćerki kao crnkinja u Americi, iako ne izlaze baš nikuda bez zaštitara, a Sheryl se na to nadovezala strahom od pobačaja u mračnoj uličici. Da, borbu treba nastaviti, žestoko, ali bez licemjerja.

 ?? ??
 ?? ?? Počela je raditi sa Zuckerberg­om prije 14 godina kao njegov najbliži suradnik, njegov COO, glavni operativac tvrtke koja se sad zove Meta i - postala dolarska milijarder­ka
Počela je raditi sa Zuckerberg­om prije 14 godina kao njegov najbliži suradnik, njegov COO, glavni operativac tvrtke koja se sad zove Meta i - postala dolarska milijarder­ka
 ?? ??
 ?? ?? Ženski časopisi knjigu “Lean In” slavili su kao inspirativ­ni poziv na akciju koji je feministic­a napisala potaknuta interesom za svoje TED predavanje, koje je na internetu pogledalo 11 milijuna ljudi
Ženski časopisi knjigu “Lean In” slavili su kao inspirativ­ni poziv na akciju koji je feministic­a napisala potaknuta interesom za svoje TED predavanje, koje je na internetu pogledalo 11 milijuna ljudi

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia