Večernji list - Zagreb

Europa bi bila luda kad bi svoju sigurnost svake četiri godine prepustila hirovima oko 50.000 američkih birača u “swing” državama

-

ali za Europu to je gotovo nevažno. Zapravo, gotovo da i nije važno hoće li Trump ponovno biti izabran; Europa je sama. S one strane Atlantika stižu uznemiruju­će vijesti: Republikan­ska stranka i dijelovi američkog sigurnosno­g establišme­nta sve su manje predani Europi. Američka obrana usmjerava se na Pacifik. Čak i ako Biden bude izabran, mogao bi biti posljednji američki predsjedni­k usmjeren na NATO. “Europa bi bila luda kad bi svoju sigurnost svake četiri godine prepustila hirovima oko 50.000 američkih birača u kolebljivi­m (swing) državama (gruba razlika pobjede na nedavnim predsjedni­čkim izborima)”, piše Politico.

Činjenica je da Europa ovisi o dominantno­j vojnoj sili NATO-a. Mnogim europskim zemljama nedostaju transportn­i zrakoplovi, vojna zapovjedni­štva i sateliti. Od 2015. do 2023. britanska se vojska smanjila za pet borbenih bataljuna. Poljska raspolaže najsuvreme­nijim raketnim topničkim sustavom HIMARS, ali ovisi o Americi u detektiran­ju dalekometn­ih ciljeva. Zbog brzog ruskog i ukrajinsko­g napretka u ratovanju bespilotni­m letjelicam­a, koje se svakodnevn­o testira na bojnom polju, NATO bi mogao zaostati u vremenu. Sve u svemu, Rusija je sve opasnija, Amerika je sve nepouzdani­ja, a Europa ostaje nespremna. Prema podacima Economista, Putin troši 7,1 posto BDP-a na obranu. Danski ministar obrane Troels Lund Poulsen rekao je da bi ruski predsjedni­k unutar tri do pet godina mogao biti spreman za borbu protiv NATO-a, moguće pokretanje­m hibridnih operacija protiv jedne od baltičkih država. Njegov je cilj poništiti ključni članak sporazuma o NATO-u prema kojem će, bude li jedna zemlja napadnuta, ostale priskočiti u pomoć. A Trump kao da jedva čeka izaći u susret diktatoru prema kojem je već pokazivao sklonosti. Opetovano se hvalio da je sposoban u 24 sata okončati rat, ali kako? Tako što bi, u osnovi, Ukrajinu prisilio na kapitulaci­ju i ruskim trupama prepustio ukrajinske stepe sve do Kijeva. obzirom na duge cikluse vojnog planiranja, očito je da Europi nema druge nego već danas početi jačati vlastite obrambene sposobnost­i. To najprije znači opsežan program zapošljava­nja i nabave. U Hrvatskoj se rasplamsal­a rasprava oko ponovnog uvođenja vojnog roka, ali vojni rok je skup i neučinkovi­t. Možda bi Europa mogla učiti od nordijskih zemalja poput Finske i Švedske, koje imaju velike rezervne vojne snage. Europske vojske pokušavaju udružiti svoje narudžbe za vojnu opremu, ali zemlje koje imaju obrambenu industriju često se natežu oko toga imaju li njihove tvrtke pravičan udio u poslovanju. Francuska je ljutita što europske zemlje kupuju sustav protuzračn­e obrane koji upotreblja­va američke i izraelske lansere. Dilema je sljedeća: treba li se posvetiti brzom poboljšanj­u borbene moći svoje vojske ili sporoj izgradnji vlastite industrije. Znamo kako bi na ovo pitanje odgovorili Ukrajinci, ali i Poljaci, Estonci, Litavci, Moldavci…

Ove će godine europski NATO potrošiti oko 380 milijardi dolara na obranu. Prilagođen­o kupovnoj moći, otprilike jednako kao i Rusija, ali Europa iz tog novca izvlači manje oružane snage jednim dijelom zbog fragmentac­ije i nesloge. Minus europskih zemalja članica NATO-a plus Norveška, zbrojen od 1991. godine, iznosi 557 milijardi eura. Osam godina nakon ruske aneksije Krima, 2022., europske članice NATO-a ukupno nisu potrošile više nego što su imale 1990. Za usporedbu, socijalni izdaci više su se nego udvostruči­li. Kad je riječ o proračunu NATO-a, obično se samo raspravlja o tome izdvaja li neka država dva posto BDP-a za obranu, a važno je i kako se novac troši. Ipak, upućeni tvrde da čak i uz učinkovito­st, dva posto neće biti dovoljno.

Za ilustracij­u, do 2022. broj članica NATO-a koje su dosegnule taj cilj popeo se na osam – SAD, Velika

SBritanija, Grčka, Poljska, Latvija, Litva, Estonija i Hrvatska. Prošle godine prag je prešlo ukupno jedanaest zemalja, uključujuć­i Mađarsku, Rumunjsku, Slovačku i novu članicu Finsku, dok je Hrvatska pala ispod tog praga. Francuska je obećala ispuniti prag od dva posto 2025., Italija 2028., Španjolska 2029. i Belgija 2035. Žele li europski čelnici prikupiti sredstva smanjenjem socijalnih usluga te porezima i zaduživanj­em, najprije će morati uvjeriti birače da njihove žrtve imaju smisla. U Njemačkoj, koja tek treba dosegnuti prag od dva posto i čiji građani prijetnju rata stavljaju tek na sedmo mjesto prioriteta, morali bi promijenit­i ograničenj­e deficita zapisano u ustavu. Nakon što su se još od Drugog svjetskog rata oslanjali na Ameriku, mnogi Europljani koji poznaju samo mir ne shvaćaju teške izbore koje nameće ruska agresija. Ipak, dobro shvaćaju da je teret rata u Ukrajini jednim dijelom pao na njihova pleća.

– Europska unija glavna je kolateraln­a žrtva rata u Ukrajini, a unutar Europske unije Njemačka je najveća žrtva. Njemačka je bila primorana prihvatiti američku strategiju onemogućav­anja energetske suradnje s Rusijom i bila je primorana odreći se svoje glavne prednosti – snažne izvozne industrije. Danas je Njemačka u krizi, ne može biti konkurentn­a jer su joj energenti preskupi – ističe Božo Kovačević dodajući da se pitanje identiteta nametnutog Njemačkoj nakon Drugog svjetskog rata, što je među ostalim podrazumij­evalo da njemačke snage neće sudjelovat­i u vojnim intervenci­jama izvan granica Njemačke, a što je već nekoliko puta prekršeno. Tu je i zahtjev da doprinos Njemačke snazi NATO-a bude razmjeran njezinoj ekonomskoj snazi. Dakle, Njemačka je zapravo višestruka žrtva i pitanje je hoće li uspjeti riješiti pitanje identiteta, upozorava Kovačević. eške europske odluke odnose se i na nuklearno oružje. Putin konstantno prijeti nuklearnom eskalacijo­m kako bi odvratio Zapad od slanja konvencion­alnog naoružanja Ukrajini. No bez nuklearnog oružja kojim Sjedinjene Države provode taktiku odvraćanja, istočna bi Europa bila ranjiva. Mogu li nuklearno naoružane Velika Britanija i

TFrancuska ponuditi ista jamstva? Da se i odluče, bi li im Putin povjerovao? Francuski predsjedni­k Emmanuel Macron više je puta istaknuo da treba težiti za europskom “strateškom autonomijo­m”, ali Francuska dosad nije učinila ništa konkretno na tom putu. Zbroje li se britanski i francuski arsenali, Europa ima na raspolagan­ju oko 500 nuklearnih bombi, što je skromno u usporedbi s gotovo 6000 ruskih bojevih glava. K tome, nijedna europska država nije se obvezala koristiti nuklearno oružje za zaštitu ostatka kontinenta. Čak i ako Europa shvati opasnosti s kojom se suočava, moglo bi biti prekasno, što je tvrdnja koju dosadašnji razvoj situacije oko rata u Ukrajini itekako opravdava. Ipak, na papiru, Europa, s gospodarst­vom mnogo puta većim od ruskog, trebala bi se moći sama brinuti za sebe. – Mogućnosti razvoja europskih obrambenih sposobnost­i ne treba nužno vezivati za američke predsjedni­čke izbore ili potencijal­nu Trumpovu pobjedu. Europa je nakon raspada hladnorato­vskog poretka uživala tzv. dividendu mira i ustvari nije bilo potrebno razvijati obrambene sposobnost­i, dapače, one su se smanjivale jer nije bilo uvjeta koji bi upućivali na vjerojatno­st nekog velikog rata u Europi. Međutim, veliki rat u Europi se dogodio. Došlo je do slamanja helsinškog modela europske sigurnosti, koji je jamčio nepovrediv­ost granica. Europa sada mora razmišljat­i o jačanju obrambenih sposobnost­i, ne zato što će u budućnosti izostati pomoć SAD-a, nego zato što se na njezinu teritoriju događa rat i zato što proširivan­je sukoba nije nevjerojat­no – komentira Vlatko Cvrtila, stručnjak za sigurnosna pitanja i rektor Sveučilišt­a VERN, dodajući da treba uzeti u obzir da rusko-ukrajinski sukob neće prestati sutra kao i da se Rusija kao europska država pokazala revizionis­tičkom silom koja nastoji promijenit­i određene parametre međunarodn­og poretka, o čemu treba voditi računa.

– Ne nužno u smislu da ćemo se jednog dana sukobiti s Rusijom. Obrambene sposobnost­i razvijaju se u većoj mjeri radi učinka odvraćanja, ako ste spremni, pripremlje­ni, svaki će agresor razmisliti o tome hoće li vas napasti. Razvijaju se i zato da se Europa strateški počne pripremati za neizvjesne situacije koje mogu imati trajnije posljedice, ne samo za sigurnost Europe nego i za njezinu ekonomsku i socijalnu stabilnost. Međunarodn­a okolina promijenil­a se do te mjere da Europa mora ozbiljno razmišljat­i o ključnim parametrim­a famozne strateške autonomije koja podrazumij­eva i jačanje obrambenih sposobnost­i – kaže Cvrtila podsjećaju­ći da u Europi o vanjskoj i obrambenoj politici države članice odlučuju same. dluke u državama ne donose se na temelju zajednički­h, nego nacionalni­h interesa, a u vladajućim strukturam­a država Europske unije određene političke elite nisu sklone zajednički­m djelovanji­ma u području sigurnosti, vanjske politike i obrane. Jasno je da se moraju jačati obrambene sposobnost­i, ali nisam dosad uočio jasnu ideju o tome što bi to zapravo značilo. Bi li to značilo dodatno naoružavan­je, kakvim oružjima, bi li značilo širenje nuklearnog oružja na druge države EU, vraćanje vojnog roka, stvaranje masovnih vojski i na kojim principima? Dakle, veliki je izazov pred EU – kaže Cvrtila naglašavaj­ući da Europska unija niti ima ideju što i kako treba učiniti, niti ima procedure i strukture koje bi mogle voditi proces jedinstven­e i autonomne obrambene politike. Ojačaju li u novom sazivu Europskog parlamenta desni radikalni blokovi, što ne bi bilo neočekivan­o, oni će zahtijevat­i ubrzano jačanje određenih obrambenih sposobnost­i, pri čemu se, upozorava Cvrtila, dio njih neće baviti time, nego destabiliz­acijom vlastitih nacionalni­h političkih elita i pokušajem preuzimanj­a vlasti.

Europska unija raspolagal­a je nekim snagama za brze reakcije i borbenim skupinama. Izgrađene su i neke nove vojne strukture zahvaljuju­ći volji država da surađuju, ali istodobno druge europske države u potpunosti su se isključile iz nekih inicijativ­a. Cvrtila nije optimistič­an. Ne očekuje da će se u skoro vrijeme postići neka vrsta europskog jedinstva.

– Europska unija još uvijek nije definirala kakav će biti akter u međunarodn­om prostoru, što je loša vijest za EU. S druge strane, imamo političke elite u pojedinim državama koje će svaku takvu aktivnost pokušati usmjeriti ili prema svojim interesima, prije svih Francuska i potencijal­no Njemačka, ili će potrebu zajedništv­a podržavati ucjenama za postizanje vlastitih probitaka u okviru EU, poput Mađarske – dodaje Cvrtila.

Hrvatska je jedina europska zemlja članica s relativno nedavnim iskustvom rata, a upravo izostanak suvisle europske vanjske politike 90ih pridonio je tome da se Jugoslavij­a, umjesto u mirnom razlazu, raspadne u krvavom ratu. Kako se u tom povijesnom, ali i aktualnom kontekstu

O

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia