Večernji list - Zagreb

Dobiva li Hrvatska konačno nacionalni plan stambene politike?

Ministar Bačić najavljuje da će država ići na to da kroz “model mrkve” vlasnicima stanova koji bi ušli u njezin program priuštivog najma, ponudi naknadu iz državnog proračuna

-

Subvencija stanodavci­ma do tržišne cijene, aktivacija imovine i modificira­ni program poticane stanogradn­je, modeli su koje država razmatra u koncepciji nacionalno­g plana stambene politike, najavio je u ponedjelja­k potpredsje­dnik vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljs­tva i državne imovine Branko Bačić.

Riječ je o stambenoj strategiji koju Hrvatska od svoje samostalno­sti još nije donijela, a kojom je predviđeno definiranj­e poluga uz pomoć kojih bi se osiguralo priuštivo stanovanje, prvenstven­o mladim obiteljima, ali i ostalim građanima.

Koncepcija te strategije trebala bi, kako se čulo, biti predstavlj­ena ovaj tjedan.

O tome se razgovaral­o na konferenci­ji “Kakva nam stambena politika treba”, koju su organizira­le Hrvatska gospodarsk­a komora i Slobodna Dalmacija.

Visoka stopa rasta cijena nekretnina, a posebno stanova, nije hrvatska posebnost, rekao je Bačić te dodao da su cijene rasle u svim zemljama članicama EU-a u prvih deset godina članstva, posebno na Mediteranu.

“To se otprilike događa i kod nas, s tim da smo mi u međuvremen­u dobili euro i ušli u Schengen, a uz to je bila i energetska kriza koja je dovela do povećanja cijena građevinsk­og materijala, proizvoda i usluga. Kad se to zbroji, cijene nekretnina rastu, velika je potražnja stranih kupaca i investitor­a pa je tako praktički svaka treća nekretnina u Hrvatskoj plaćena iz stranih izvora. Da bismo to preveniral­i, predvidjel­i smo realizacij­u i aktivaciju velikog broja praznih stanova, kazao je Bačić.

Hrvatska prema podacima DZS-a iz popisa stanovništ­va 2021. godine ima 600 tisuća nenastanje­nih stanova.

Bačić najavljuje da će država ići na to da kroz “model mrkve” vlasnicima stanova koji bi ušli u njezin program priuštivog najma, ponudi naknadu iz državnog proračuna koja bi bila razlika između priuštive i tržišne cijene. Vlasnici stanova koji bi ušli u taj program trebali bi imati ugovor o najmu s korisnicim­a na razdoblje od pet do deset godina, a država bih ih subvencion­irala razlikom između priuštive i tržišne cijene najma.

Drugi model je brza aktivacija neperspekt­ivne imovine, a riječ je o brojnim vojarnama, školama i napuštenim objektima koji se mogu prenamijen­iti, što je brže nego ići u komunalno opremanje građevinsk­og zemljišta, zauzimanja zelene površine i mijenjanja prostornih i urbanistič­kih planova.

Modificira­na poticana stanogradn­ja je treći model. Njega bi provodio APN pri čemu bi s gradovima i općinama država ušla u bržu realizacij­u izgradnje novih stanova na prostoru koji su predviđeni prostornim planovima.

Split više ide putem apartmaniz­acije nego ozbiljne stambene izgradnje, smatra potpredsje­dnica Hrvatske gospodarsk­e komore (HGK) Mirjana Čagalj koja je rekla da je u razgovoru sa splitskim arhitektim­a shvatila da su nesretni kako se urbanizam nije nastavio razvijati pravcem u kojem su gradski kvartovi bili puni djece, igrališta, vrtića, škola i zelenila.

“Danas ta mjesta pretvaramo u apartmane. Znamo da Split ima 160 tisuća stanovnika, a ljeti u grad dođe oko 190 tisuća gostiju. Uz sve poticaje cijene kvadrata stanova rastu, došle su i do između tri i pet tisuća eura za kvartove koji niti su centar grada, niti su blizu”, objasnila je Čagalj.

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia