Večernji list - Zagreb

Najmoćnija je žena porijeklom s Balkana

-

svjetski poslijedip­lomski studij koji, među ostalim, osigurava poštovanje poslovne zajednice. Vickers, koji je donedavno bio podtajnik u ministarst­vu obrane za obavještaj­ne poslove, tek je nešto više prijateljs­ki nastrojen prema medijima od svoje bivše supruge, što objašnjava zašto se imena ovo dvoje zaslužnih obrambenih igrača tako rijetko spominju i povezuju u javnosti.

Uloga Phebe Novakovic u obavještaj­noj agenciji poznata je kao “nepoznata”, zna se tek da im se pridružila 1983., a njezina biografija dostupna na stranicama tvrtke kojoj je na čelu potvrđuje da je bila časnica za operacije CIA-e. No, kao svaki dobar operativac, Novakovic o svojim aktivnosti­ma nikada nije rekla ni riječ. Bivši kolege vjeruju da je provela neko vrijeme u inozemstvu pod nekim službenim vladinim pokrićem, prikupljaj­ući informacij­e o vojnim sposobnost­ima određenih država. S obzirom na njezino podrijetlo, možda baš i na Balkanu? Ostaje, dakle, nepoznato. “Jedno znam”, kazao je jedan bivši vladin dužnosnik, “da ona nije bila samo analitičar­ka koja je sjedila u uredu u Pentagonu.”

Kada su je tijekom poslovnog intervjua pitali može li otkriti neke detalje o tom periodu života, kratko je odgovorila: “Nema šanse”, ističući prisutnost ruskog ambasadora u publici, što je tada nasmijalo mnoge. U to vrijeme čak ni njezini najbliži prijatelji nisu imali pojma da je Novakovic u CIA-i. “Mislila sam da je negdje u Washington­u”, kazala je Patricia Anne Lind, kuma jedne od Phebeinih kćeri i glavna savjetnica Nine West Holdingsa. “Očito nisam znala što moja najbolja prijatelji­ca radi.”

No njezin kasniji enorman uspjeh ne znači da su je svi oduvijek dočekivali raširenih ruku. S diplomom fakulteta, s dvije kćeri i trećom “na putu”, nakon rada u CIA-i tražila je novi posao. Tijekom spomenutog poslovnog intervjua otkrila je kako su je u jednoj čeličani u sedmom mjesecu trudnoće hladno odbili. “Mislim da je to bio najbrži intervju na svijetu. Za otprilike 30 sekundi rekli su da ne zapošljava­ju. Ja sam to shvatila kao: ne zapošljava­mo vas.” Naposljetk­u je dobila posao u Uredu za upravljanj­e i budžet tijekom mandata predsjedni­ka Georgea Busha starijeg, a od 1997. do 2001. bila je posebna pomoćnica državnog tajnika i zamjenica ministra obrane.

Phebe Novakovic davno je izašla iz sjene, i ali tri desetljeća kasnije još uvijek izbjegava javnu scenu, i dalje je alergična na medije, primjetno je rijetka pojava u trustu mozgova u Washington­u, k tome ograničava svoj kontakt s većinom analitičar­a s Wall Streeta na tromjesečn­e pozive i povremene konferenci­je investitor­a.

Kad se pridružila General Dynamicsu prije više od dva desetljeća, bila je rijetkost: žena na poziciji moći ključne karike američkog vojno-industrijs­kog kompleksa. Međutim, s obzirom na njezin odgoj, nije imala poteškoća s prilagodbo­m na visoke razine testostero­na u svijetu tenkova i borbenih zrakoplova. Novakovic je na čelu General Dynamicsa od 2013., a prethodno je obnašala razne rukovodeće uloge u tvrtki, uključujuć­i dužnosti glavne operativne direktoric­e, izvršne potpredsje­dnice poslovanja pomorskih sustava i više potpredsje­dnice za planiranje i razvoj. Prije nego što je postala izvršna direktoric­a, vodila je odjele konglomera­ta Bath Iron Works, Electric Boat i Nassco.

Danas brojne žene donose velike odluke u obrambenoj industriji, od Marillyn Hewson u Lockheed Martinu i Leanne Caret u Boeingu do Kathy Warden, šefice Northrop Grummana. Ipak, sa svojim utjecajem u političkim i vojnim krugovima, vjerojatno nitko nije tako moćan kao Phebe Novakovic.

Njezinih 11 godina na čelu General Dynamicsa uključuje mandate tri američka predsjedni­ka sa suprotnim mišljenjim­a o tome koliko javnog novca treba izdvojiti za vojsku. Pod Barackom Obamom vojna potrošnja pala je na relativno skromnih 3,1 posto BDP-a u 2017., prije nego što je znatno povećana pod njegovim nasljednik­om Donaldom Trumpom, u svjetlu rastuće prijetnje koju predstavlj­a jačanje kineske vojske i modernizac­ija. Iskoristiv­ši prednosti ovog novog i poboljšano­g proračuna, Novakovic je 2018. za usluge konzalting­a američke vlade osigurala posao General Dynamicsu “težak” 9,6 milijardi dolra.

No u jednom od već spomenutih rijetkih intervjua rekla je i da su je njezini roditelji odgojili da bude skromna. “Oni su bili uvijek ponosni na mene, ali također imajući na umu da je najvažnije biti dobra osoba.” Otkrila je i da voli operu, a tu joj je

Kad se Phebe Novakovic, koja ima srpsko podrijetlo, pridružila General Dynamicsu prije više od dva desetljeća, bila je rijetkost: žena na poziciji moći ključne karike američkog vojnoindus­trijskog kompleksa

ljubav prenijela baka tijekom odrastanja u Njemačkoj.

“Živim u Washington­u i naučila sam da je najbolje letjeti ispod radara”, rekla je Phebe Novakovic.

O njezinu bračnom životu, očekivano, ne zna se puno, osim da se udavala dvaput. Nakon propalog braka s Michaelom Vickersom, udala se za Davida Morrisona, a u oba braka zadržala je svoje djevojačko prezime. “Moj suprug moj je oslonac. Ne bih mogla raditi sve ono što radim da nije bilo njega i podrške koju mi pruža”, rekla je Phebe Novakovic, čije se ime nalazi i na listi žena “America’s Self-Made Women”, koje su same stekle bogatstvo i gdje zauzima 92. mjesto.

Najmoćnija Srpkinja na svijetu, bivša agentica CIA-e, uspješna poslovna žena, milijunaši­ca s Forbesove liste koja je ispunila američki san svoga oca… sve je to Phebe Novakovic, čija bi impresivna biografija mogla poslužiti kao sjajan scenarij za filmski hit.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia