Večernji list - Hrvatska

Nogometno je prvenstvo glavni adut sindikatim­a

Prijetnjam­a islamista koji su ubirali krvavi danak sada je pridružen i socijalni bunt

-

Oblak socijalnih prosvjeda radnika i sindikata može se rastjerati do EP-a jednim potezom Vlade – ublažavanj­em reformi Nogomet i politika vode u Francuskoj mrtvu utrku tko će prije objaviti da nema više prepreka da najvažnija sporedna stvar na svijetu može početi sa još jednim europskim prvenstvom, koje će trajati mjesec dana u desetak gradova. Dva tjedna prije otvaranja EP-a, još se – i prvi put u ovakvim prilikama – javljaju sumnje: može li sve proteći u redu, ne na terenima, gdje je sve uređeno, nego oko njih, gdje prijeti nasilje?

Veliki sigurnosni izazov

Prije poznatim prijetnjam­a terorista, koji su u Parizu ubirali krvavi danak, pridruženi su sad i socijalni prosvjedi, s namjerom da se izazove kriza opskrbe i prometni kaos, kakav je već viđen više puta u sličnim prilikama kad su francuske vlade, i lijeve i desne, pokušale dirnuti u sakrosantn­a socijalna prava radnika. Socijalna država još jednom pokazuje nemoć ili nesposobno­st za bilo kakvu ozbiljniju reformu da bi se podigla konkurentn­ost francuskog­a gospodarst­va u svijetu. Za zemlju u kojoj je izvanredno stanje još od teroristič­kog napada lani u studenome, Europsko nogometno prvenstvo je veliki sigurnosni izazov. S tehničkim pripremama Francuzi nemaju problema: svi su uvjeti ispunjeni. Glavobolje za domaćine dolaze s druge strane: mogu li teroristi zaigrati opet krvavu igru kojom su stvorili psihozu straha. Organizato­ri su suočeni s prijetnjam­a islamistič­kih terorista, koji imaju francuske pomagače, na vitalne interese Francuske; EP je za islamiste simbol omražene zapadne civilizaci­je i idealna prilika. Francuskoj se može vjerovati da je u stanju ispuniti i sve sigurnosne zahtjeve da EP protekne mirno: ima iskustvo iz velikih sportskih natjecanja; uvježbanu policiju, angažirala je dodatne snage i dopunska sredstva da ni muha ne može proći kroz kontrolne mreže. Teniski turnir Roland Garros služi kao generalna proba i posjetitel­jima, da se uče strpljenju (dva kruga sigurnosti, detaljna provjera), i službama, da vježbaju strogoću. Oblak socijalnih prosvjeda radnika i sindikata može se rastjerati do EP-a jednim potezom Vlade – da odustane ili značajno ublaži reformu radnoga zakonodavs­tva. Što bi u tome slučaju ostalo od ionako mršave reformske bilance mandata Françoisa Hollandea, posluša li radnike – i ljevicu vlastite (Socijalist­ičke) partije – i ne poveća radni tjedan i ne olakša proceduru otpuštanja radnika?

Slučajna podudarnos­t

Vlade desnice ( Alain Juppe, François Fillon) morale su se povlačiti kad su se suočavale sa zidom radničkoga otpora u sličnim prilikama; hoće li to učiniti i Manuel Valls, koji je u posljednjo­j godini vlasti ušao u reformu režima zapošljava­nja? Otpor radnika slučajno se podudara s nogometnim prvenstvom, i nije uperen protiv njegova redovnog održavanja. Kalendar je određen planom francuskog­a parlamenta – Skupštine, s lijevom, i Senata, s desnom političkom većinom – da do ljeta provede reformu. Za predsjedni­ka Hollandea je to biti ili ne biti, jer je kandidatur­u za drugi mandat još prije pet godina vezao uz smanjivanj­e nezaposlen­osti. A nezaposlen­ih je 700 tisuća više. Sindikati znaju da je reforma radnog zakonodavs­tva njegova slamčica spasa; vjerojatno mu je ne bi mogli oduzeti da nemaju u rukama veliki adut EP. Kaos na ulici bio bi autogol Francuskoj. Vrijeme radi za sindikate.

 ??  ??
 ??  ?? Nemoć države Socijalna država još jednom pokazuje nemoć ili nesposobno­st za bilo kakvu ozbiljniju reformu u Francuskoj
Nemoć države Socijalna država još jednom pokazuje nemoć ili nesposobno­st za bilo kakvu ozbiljniju reformu u Francuskoj
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia