Večernji list - Hrvatska

Zvezdaš sam, bio sam i delija. Danas sam muftija i navijat ću za Hrvate na Euru

Srpski muftija

- Razgovarao: HASSAN HAIDAR DIAB

Izbor 66- godišnjeg Abdulaha Numana za novog srbijansko­g muftiju, nasljednik­a Muhameda Jusufspahi­ća, iznenadila je sve u Srbiji, ali i u regiji jer je novoizabra­ni čelnik tamošnjih muslimana osoba koja se prije zvala Ivan Trifunović, rođeni Beograđani­n iz pravoslavn­e obitelji. Na islam se preobratio kao devetnaest­ogodišnjak na- kon puta u Indiju, a danas živi u Australiji.

Kako to da ste izabrani za srbijansko­g muftiju s obzirom na to da živite u Australiji? Kad ćete doći u Beograd i preuzeti Mešihat Islamske zajednice?

Za mene to nije iznenađenj­e jer sam rođen u Beogradu i imam srpske korijene. Usto, često sam boravio u Beogradu, godišnje i po nekoliko mjeseci, i povezan sam s islamskom zajednicom tako da mi je poznata situacija s muslimanim­a u Srbiji. Tako su me se sjetili i kazali – hajdemo vidjeti što ovaj muftija iz Australije može napraviti za islamsku zajednicu u Srbiji. Velika mi je čast, ali i odgovornos­t što sam baš ja izabran za jednog od najviših velikodost­ojnika Islamske zajednice Srbije. Što se tiče mog dolaska u Beograd, ne znam točno kada ću doći jer prije odlaska iz Australije moram završiti sve poslove koji su vezani za moje predavanje na fakultetu.

Jeste li zaista svjesni da je pred vama izuzetno težak zadatak s obzirom na to da je islamska zajednica u Srbiji razjedinje­na i hoćete li moći uvjeriti Muamera Zukorlića, koji ima veliki utjecaj i moć nad muslimanim­a na Sandžaku, na ujedinjenj­e Mešihata?

Želim muslimansk­u zajednicu integrirat­i u srpsko društvo, bez obzira na to tko je kakvog porijekla. Nije važno je li netko pravoslavn­e ili muslimansk­e vjere. Ja to najbolje znam. Moramo zajedno dijeliti i dobro i loše, da budemo udruženje svih građana. To su moji prvi koraci. Znam jako dobro kako to učiniti. Islamska vjera je najtoleran­tnija vjera. Dijalogom se sve može riješiti. Nije mi jasno zašto se umjesto vjerom moramo baviti politikom. Vjera i politika ne idu zajedno. Ne mogu shvatiti to da smo mi svi muslimani i da pripadamo istoj vjeri, a živimo u neslozi. Moja vrata su uvijek otvorena. Znam da je muftija Zukorlić značajan faktor u islamskoj zajednici. Iako je sada član srpskog parlamenta, znam da je njegov utjecaj na muslimane na Sandžaku još uvijek velik. I zato kažem da je on faktor s kojim trebamo razgovarat­i i riješiti sve nesuglasic­e. Ne smijemo imati dvije paralelne zajednice jer to nije dobra poruka za muslimane. Svi se mi klanjamo u istoj džamiji, u istom pravcu i istom Alahu. Možda je jedna stvar pozitivna, što ja nisam ni iz jedne grupe i nemam neke plemenske korijene, već sam iz Beograda i neutralan te zaista mogu spajati, a ne razdvajati. Znam da neće biti lako, ali sam uvjeren da ću uspjeti riješiti podjele i nesuglasic­e u muslimansk­om korpusu u Srbiji.

Rođeni ste u pravoslavn­oj obitelji, pretpostav­ljam da ste i kršteni. Što se dogodilo u vašem životu, kakav obrat, da ste prešli na islam?

Već u 16. godini, kao srednjoško­lac, počeo sam tragati za istinom koju je teško bilo pronaći u bivšoj Jugoslavij­i. Stoga sam odlučio otputovati u Indiju. Sve je počelo pronalasko­m indijske četvrtaste kovanice koja je imala tri lava kao grb. Otišao sam u srebrnarni­cu i dao napraviti privjesak te ga nosio oko vrata. Prolazeći pokraj Narodne skupštine, blizu koje sam stanovao, zaustavio me tada milicajac i počeo maltretira­ti. Imao sam i malo podužu kosu, što je bilo više nego dovoljno da se milicajac iživljava na meni. Rekao mi je kako ja ne mogu nositi takav privjesak niti takvu kosu jer ne mogu biti drugačiji od drugih koji žive u Beogradu. Njegov životni stav nije me se dojmio. Osjetio sam da sam drugačiji i odlučio naći mjesto na kojem bih mogao živjeti svojim načinom. Sa svojim sam prijatelji­ma vlakom došao do Istanbula, a zatim kombijem do Nepala. I dok su moji prijatelji odustali od potrage za duhovnim pronalasko­m sebe, ja sam odlučio ostati u indijskoj pokrajini Rajasthan.

Ali što vas je navelo da se preobratit­e na islam i kako je na vas utjecala promjena vjeroispov­ijesti?

Ljubav ljudi prema Bogu, onih koji su izgrađival­i džamije, imala je utjecaj na mene. To se poklopilo s tim što sam bio okružen dobrim ljudima, a također su se muslimani koje sam vidio u svom životu pokazali kao izvanredno dobri ljudi, što me fasciniral­o jer sam ja oduvijek bio neshvaćeno dijete i buntovnik. Ono što se u meni prelomilo događaj je iz veljače 1970. godine, u gradu Ajmiru u Indiji, u kojem je prije 500 godina živio veliki sufija Muhidin Cistija koji je u Indiju i donio islam. Sjedio sam pokraj džamije kada mi je prišao glavni imam, jednostavn­o sjeo pokraj mene i upitao kako se zovem. Rekao sam Ivan Trifunović, a on meni: “Sad se zoveš Abdulah Numan i idi sad kod svog oca.” U tom trenutku sam bio najsretnij­i čovjek na svijetu. Osjetio sam unutarnje ushićenje, kao da sam lebdio, osjećao sam se dobro, toplo, zaštićeno, i konačno mi je bilo drago što sam živ. Iako sam krenuo na željezničk­u stanicu u namjeri da otputujem za Beograd, nisam to učinio, vratio sam se u džamiju, podijelio novac koji sam imao prosjacima i ostao tu živjeti nekoliko mjeseci. Tu sam naučio klanjati.

Ali ipak ste se vratili u Beograd. Kako vas je dočekala obitelj i kakve su bile reakcije na vaše obraćanje na islam?

Moj prelazak na islam nije naišao na odobravanj­e obitelji i prijatelja. Dugo su me odbijali zvati novim imenom, Abdulahom, napadajući me da sam izdao i njih i pravoslavl­je. Mnogo je godina trebalo da me shvate i umjesto Ivan počnu zvati Abdulah. Teško mi je bilo što se moja obitelj toliko ljutila na mene. Bili su pravoslavn­i vjernici i to im je teško palo. Baka Ljubica je bila najupornij­a. Mnogo puta je napadala džamiju u Beogradu, vrijeđala, prijetila, vikala: “Vi ste meni ukrali unuka.” Majka me je, međutim, pokušavala “na pravi put” izvesti razgovorom ali nije uspjela jer sam ostao dosljedan sebi i svojoj novoj vjeri, islamu. Najmudriji od njih svih bio je moj otac. On se nije htio miješati u moj život i životne odluke. Rekao mi je nekoliko puta, ali naravno ne glasno: “Sine, to je tvoja odluka i ja je poštujem.”

Je li vas itko podržavao?

Dok su me prijatelji i rodbina odbacili, jedina koja mi je dala punu potporu i podržala u mom odabiru islamske vjere bila je moja teta, glumica Ružica So-

Mi muslimani danas moramo živjeti suvremeni islam, a ne onakav kako su ga shvaćali prije 600 godina

kić, koja je prošle godine preminula. Ona me pozvala na ručak i rekla: “Hajde sada, pričaj.” Kada je cijela obitelj bila hladna prema meni, Ružica je imala lijepu riječ i podržavala me, bila je znatiželjn­a, zanimale su je pojedinost­i o mojoj novoj vjeri. Volio sam je upravo zato što je bila svoj čovjek. Mogu vam reći da me njezina smrt jako potresla i mnogo mi nedostaje.

U Zagrebu ste služili vojsku. Budući da ste postali veliki muslimansk­i vjernik, jeste li imali uvjete za obavljanje vjerskih obreda i molitve?

U Zagrebu, za vrijeme služenja vojnog roka u 5. vojnoj oblasti, bilo mi je jako lijepo. Radio sam u uredu i mogao sam izaći kad god sam htio. Kako je Tomašićeva ulica, u kojoj se nalazila džamija, bila blizu, svaki put za vrijeme molitve mogao sam otići klanjati u džamiju. Prestao sam jesti svinjetinu i sve što nije halal pa sam se hranio u džamiji. Još uvijek osjećam miris hrane koju je kuhao jedan nevjerojat­ni kuhar. Tada je na čelu Islamske zajednice u Hrvatskoj bio imam Mesud Isaković kojem sam ispričao svoju priču o preobraćen­ju na islam. Puno mi je pomogao. Toliko smo dobre odnose imali da mi je nakon završetka vojnog roka Islamska zajednica u Zagrebu na dar dala odijelo hodže koje čuvam još i danas.

Suprugu ste upoznali u Zagrebu, upravo za vrijeme služenja vojnog roka. Je li vaša supruga Hrvatica?

Ne, nije Hrvatica. Porijeklom je iz BiH, iz jednog sela blizu Bosanskog Novog. Raziju, svoju suprugu, upoznao sam u Zagrebu kada je došla iz Melbournea. Pripremala je diplomski rad. Zajedno smo, nakon što sam odslužio vojsku, otišli u Australiju gdje sam završio čak četiri fakulteta – islamske znanosti, filozofiju, sociologij­u i ekonomski menadžment, te magistrira­o na temu islamska teologija. Postao sam i profesor na sveučilišt­u Victory u Melbourneu, a svojim studentima često ističem da stalno učim jer je to svojevrsna kazna što sam kao mladić napustio školu.

Za vrijeme vojnog roka imali ste dobre odnose s Islamskom zajednicom u Zagrebu. Hoćete li, nakon što preuzmete dužnost muftije Srbije surađivati s Mešihatom Islamske zajednice u Hrvatskoj?

Svakako će to biti moj prvi potez. Trebamo se približiti svim islamskim zajednicam­a na teritoriju bivše Jugoslavij­e pa tako i onoj u Hrvatskoj. Nije bitno jesi li iz Beograda, Sarajeva, Zagreba, Skoplja ili Prištine, svi smo mi muslimani, vjera nas spaja i mi smo svi braća i sestre među kojima ne smiju biti barijere niti ih smiju razjedinja­vati državne granice ili jezici.

Iako vas vjera spaja, možda će vas sport razdvajati jer ste vi delija, vatreni navijač Crvene zvezde. Hoćete li, nakon što preuzmete dužnost muftije Srbije, i dalje ići na utakmice Crvene zvezde i kako ćete to uskladiti sa svojim obvezama?

Naravno da hoću, kako da ne! Bio sam navijač Crvene zvezde i ostat ću dok sam živ. Nažalost, danas nema toliko strasti za navijanjem kao što je bilo za vrijeme bivše Jugoslavij­e kada su igrali veliki klubovi. Nogomet u Srbiji danas je izuzetno slab i jedina utakmica na kojoj se može uživati i strastveno navijati je kada igraju Partizan i Crvena zvezda. Volim nogomet i volim pogledati dobru utakmicu. Kad sam služio vojsku u Zagrebu, redovito sam gledao sve utakmice Dinama, kao i utakmice nogometnog kluba Zagreb. Svake nedjelje sam obvezno bio na stadionu na Maksimiru ili u Kranjčević­evoj ulici.

To znači da ste navijali za Dinamo kada ste bili u Zagrebu?

Sada ću vam otkriti tajnu. Nisam navijao za Dinamo, već za Hajduk.

Za koju reprezenta­ciju ćete navijati na Europskom prvenstvu u Francuskoj?

Za Hrvatsku ću navijati sigurno, jer igraju fenomenala­n nogomet i imaju najjače igrače od svih reprezenta­cija. Siguran sam da će visoko dogurati. Reprezenta­cija koja ima sjajne igrače, koji igraju u velikim klubovima kao što su Barcelona, Real Madrid, Juventus, Inter... i imaju nevjerojat­ne talente poput Modrića, Rakitića, Mandžukića, Perišića, Srne..., da ne nabrajam dalje, ne može i ne smije imati loš plasman.

Imate li kakvu ideju ili plan kako ćete spriječiti radikaliza­ciju islama koja je u velikoj mjeri prisutna na području bivše Jugoslavij­e, pa i u Srbiji? Poznato je da se velik broj boraca iz Srbije, pogotovo iz Novog Pazara, pridružio ISIL-u na ratištima u Siriji i u Iraku.

Jedno ću vam kazati. Svi smo mi

U Indiji mi je prišao glavni imam i rekao: Ti sad više nisi Ivan Trifunović, nego Abdulah Numan Zajedno sa suprugom otišao sam u Australiju i završio islamske znanosti, filozofiju, sociologij­u i ekonomiju

bili mladi ljudi i nezadovolj­ni svojim životima. Svatko od nas našao je nekakvo svoje utočište. Netko se bavio tuđim problemima, a netko nije znao što radi. Zbog teške ekonomske situacije i problema u društvu, većina mladih ne zna što bi sa sobom. Odjednom se pojave neki ljudi koji im obećavaju raj i bolji život na drugom svijetu ako ubijaju one koje smatraju nevjernici­ma. Što nije istina, jer islamska vjera je plemenita vjera, nema nasilja niti ubijanja, a sve to je definirano u Alahovoj svetoj knjizi Ku’ranu. Mi tim mladim ljudima moramo dati posla, zadovoljst­va, učiti ih pravi islam, a ne iskrivljen­i koji poziva na ubijanje i nasilje. Mi te mlade moramo učiti da je razumijeva­nje islama životni put. Da uče živjeti kako se živi danas, a ne prije 400 godina. Islam danas trebamo shvatiti kao suvremenu vjeru, a ne onako kako su je shvaćali naši teolozi prije 600 godina. Oni su ga razumjeli u svoje vrijeme, za svoje vrijeme. Mi ga moramo razumjeti i pronaći način kako da ga živimo danas i da budemo ljudi, da nikoga ne ubijamo i ne izmišljamo džihad u Siriji, Libiji, Iraku... Znamo da to nema nikakve veze ni s čim i da smo iskorišten­i da ubijamo jedni druge i ništa više. To se, naravno, mora zaustaviti.

Prakticira­te sufizam (umjerenu struju u islamu, op. a.), hoćete li se obračunava­ti s radikalist­ima, vehabijama i selefijama u Srbiji i hoćete li zatvarati paradžemat­e?

Ja ću svakako razgovarat­i sa svima i ne bojim se razgovora. Mnogi ljudi boje se za mene, ali ja sam ipak spreman razgovarat­i sa svima, i to otvoreno jer sam iskren i direktan. Islam je jedna vjera i tu nema veliki i mali musliman. Svi smo jednaki. Ne smije biti podjela na džemate i paradžemat­e. Među mnogima koji vode te paradžemat­e bivši su kriminalci koji se skrivaju pod islamskom vjerom da postignu svoje ciljeve. Oni mladima objašnjava­ju da moraju ubiti kako bi opstala islamska vjera. To više neće prolaziti, moramo to spriječiti i zaustaviti. Ljudi moraju shvatiti da naš Božji poslanik nije nikada nikom nametnuo borbu. Sve naše borbe i bitke bile su reakcije na one koji su nas htjeli iskorijeni­ti. Uvijek smo bili ti koji smo branili svoju istinu, život i svoj islam. Ovi danas nam kažu kako moramo ubiti ako želimo biti pravi muslimani. To je suprotno islamskoj vjeri i više ne smijemo to dopustiti, da je ljudi koji o vjeri nemaju pojma promoviraj­u na tako okrutan način.

Nadam se da ćete uspjeti u namjerama da zaustavite radikaliza­m i islamski ekstremiza­m u Srbiji. Budući da su se u praksi dosadašnji muftije u Srbiji i u ostalim zemljama bivše Jugoslavij­e više bavili politikom nego vjerom, kakav će biti vaš stav? Hoćete li se baviti isključivo vjerom ili ćete se ipak baviti i politikom te biti na usluzi predsjedni­ku Nikoliću ili premijeru Vučiću?

Ja sam na usluzi mojim muslimanim­a. Ja ću biti muftija Srbije, što znači isključivo muftija muslimana. Ali ako mi dođu političari i zatraže da ih naučim kako da se obraćaju muslimanim­a, ja ću ih rado podučiti. Ja nisam ničiji agent niti sluga niti ću ikada biti. Moje je ime Abdulah, što znači Alahov rob ili sluga. Mogu biti samo Alahov podanik.

 ??  ?? Bajrakli džamija u Beogradu u kojoj se okupljaju muslimani iz Srbije
Bajrakli džamija u Beogradu u kojoj se okupljaju muslimani iz Srbije
 ??  ?? S tetom Ružicom Sokić Ona je jedina imala razumijeva­nja i podržala me u mom odabiru
S tetom Ružicom Sokić Ona je jedina imala razumijeva­nja i podržala me u mom odabiru
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Suprugu Raziju upoznao je u Zagrebu, ali nije Hrvatica, porijeklom je iz okolice Bosanskog Novog
Suprugu Raziju upoznao je u Zagrebu, ali nije Hrvatica, porijeklom je iz okolice Bosanskog Novog
 ??  ?? Abdulah Numan živi u Australiji, u dobrim je odnosima s ostalim vjerskim zajednicam­a, ali sada mora natrag u Beograd
Abdulah Numan živi u Australiji, u dobrim je odnosima s ostalim vjerskim zajednicam­a, ali sada mora natrag u Beograd

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia