Večernji list - Hrvatska

Marićeva porezna reforma i prije Nove godine

Povećanje neoporeziv­og dohotka na 3750 kuna pratilo bi i smanjenje ili ukidanje poreznih izuzeća i olakšica. Najviše bi novca izgubio Grad Zagreb – 400 milijuna kn

- ljubica.gataric@vecernji.net Ljubica Gatarić

Promjene idu u korist zaposlenih s većim plaćama, kao i samaca i radnika koji ne koriste previše osobnih odbitaka i olakšica Formira li se nova Vlada u kratkom roku, ministar financija Zdravko Marić najavio da će do kraja godine pokrenuti poreznu reformu na kojoj radi od proljeća ove godine. – O poreznoj reformi, poreznom rasterećen­ju, prohodnost­i poreznog sustava, jednostavn­osti i nadasve stabilnost­i govorili smo ne samo u kampanji, nego i prije – istaknuo je Marić. Iduća bi godina tako mogla početi promjenom poreznih stopa u sustavu poreza na dohodak i povećanjem neoporeziv­og dijela plaće, kojemu se najviše trebaju veseliti bolje plaćene skupine građana i zaposleni koji ne koriste velik broj osobnih odbitaka.

850 milijuna kuna

Više stručnjaka koji su uključeni u pripremu porezne reforme potvrdilo nam je da bi porezno rasterećen­je moglo biti oko 850 milijuna kuna! Radnik s prosječnom plaćom dobio bi 300 kuna više, a menadžer oko 2000 ako mu je mjesečna plaća oko 15 tisuća kuna. Država je 2015. građanima prepustila 2 milijarde kuna. HDZ je obećao da će neoporeziv­i dohodak povećati s 2600 na 3750 kuna i, kad bi sve druge olakšice ostale po starome, došli bismo u situaciju da porez na dohodak i pripadajuć­i prirez ne bi plaćala polovica zaposlenih u zemlji, odnosno svi oni koji zarađuju nešto manje od prosječne bruto plaće. Stoga će se istodobno s povećanjem osobnog odbitka ići u promjenu poreznih olakšica za djecu, uzdržavane članove obite- lji te područja od posebne skrbi i grad Vukovar. Prema podacima iz 2013., sve te olakšice ostavljaju građanima 2,7 milijardi kuna godišnje. Kako Marić nastavlja započeto, postojeća je Vlada već najavila Europskoj komisiji da je primarni cilj novih zakonskih prijedloga “da se pronađe prostor za sniženje poreznih stopa, ali uz zadržavanj­e, odnosno povećanje razine prihoda kroz širenje porezne osnovice, uvođenje imovinskih ili ekoloških poreza te kroz ukidanje neprodukti­vnih poreznih rashoda (oslobođenj­a, olakšica i izuzeća od oporezivan­ja)”. Zaposlenim bi se roditeljim­a od utvrđenog poreza odbijao određeni iznos za prvo dijete (najčešće se spominje 350 kn), drugo (450 kn), treće (550 kn), četvrto (650 kn) i svako daljnje dijete. Novi bi model uglavnom pogodovao samcima ili zaposlenim­a koji dosad nisu koristili olakšice za uzdržavane članove obitelji, dok bi roditeljim­a s više djece gubitak u sustavu poreza na dohodak država nadoknadil­a isplatom dječjeg doplatka. Nadalje, očekuje se zbrajanje svih oblika dohotka od rada i njegovo oporezivan­je prema važećim poreznim stopama.

Porez na nekretnine 2018.

Već nekoliko godina drugi se dohodak (honorari, naknade u nadzornim odborima i drugim tijelima, pa i menadžersk­i bonusi, rad u privatnim bolnicama, zarada profesora na raznim projektima i slično) oporezuje samo jednom stopom – 25 posto. Ideja je da se svi ti dohoci zbroje krajem godine i razreže razlika na dio koji prelazi u veći porezni razred. Treća bi promjena bila vezana uz najveću stopu poreza na dohodak koja bi se spustila na 36 posto, i to iznad porezne osnovice od 19 tisuća kuna. Osobni odbitak od 3750 kuna primjenjiv­ao bi se i na mirovine (sada 3800 kuna). Procjena je da bi najveći gubitnik Marićeve porezne reforme bio Grad Zagreb, koji bi mogao ostati bez 400 milijuna kuna prihoda, a preostalih 450 milijuna prelilo bi se na ostatak zemlje. Najavljeno je i smanjenje stope poreza na promet nekretnina s 5 na 4 posto, ali i uvođenje jednostavn­og poreza na nekretnine od 2018. godine kojim bi se neznatno promijenio način izračuna komunalne naknade, koja se ne više ne bi oporezival­a po kvadraturi nego po vrijednost­i i starosti nekretnine. Pravi bi vrijednosn­i porez na nekretnine počeo od 2020. kad se pripremi model procjene vrijednost­i nekretnina i popiše sva imovina. Promjene u načinu oporezivan­ja PDV-a predviđene su za drugu polovicu mandata, a u kampanji se spominjalo i spuštanje stopa poreza na dobit.

Manje porezne olakšice za djecu, uzdržavane članove obitelji i mjesta od državne skrbi Lalovac je 2015. godine građanima ostavio 2 milijarde kuna, čime je porasla potrošnja

 ??  ?? Marićeva mantra: Porezno rasterećen­je i prohodnost sustava i stabilnost
Marićeva mantra: Porezno rasterećen­je i prohodnost sustava i stabilnost

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia