Večernji list - Hrvatska

Povećanje plaća upitno, uvodi se jednostavn­i porez na nekretnine

Ministar financija Zdravko Marić priprema niz poreznih promjena, ali problem su mu kratki rokovi i nedostatak novca. Rasterećen­je dohotka stoga će pričekati

- Ljubica Gatarić Zagreb

Od 2018. bi se i porez na kuće za odmor utopio u jednostavn­i porez, a 2020. počelo bi pravo oporezivan­je nekretnina Na pitanje što će biti s promjenama u sustavu poreza na dohodak i kad će doći do povećanja plaća, sve se češće kao odgovor spominju poprilično tijesni rokovi zbog kojih smanjenje poreznog opterećenj­a na plaće možda neće početi od 2017. – Vidjet ćemo. Rokovi su zaista kratki – rekao nam je jučer ministar financija Zdravko Marić. Njegovo je Ministarst­vo počelo s pripremama za izradu proračuna za iduću godinu, no još je zatvoren kad su u pitanju porezne promjene.

Posve nov zakon

– Završavamo i brusimo detalje. Sve ovisi o formiranju Vlade – kazao je Marić. Stručnjaci koji su pripremili analizu poreznog sustava govore, međutim, da Marić nema glavobolju samo zbog vremenskog tjesnaca, glavni je problem novac. No njihovo je mišljenje da ne treba ići na kozmetičke promjene, nego bi trebalo pripremiti posve novi zakon o porezu na dohodak jer je sadašnji opterećen nizom izuzetaka i nelogičnos­ti. Povećanje neoporeziv­a dijela dohotka na 3750 kuna, s rastegnuto­m poreznom osnovicom prema 20.000 kuna za najveću stopu poreza na dohodak i spuštanje te stope na 36 posto, stajalo bi državu tri do četiri milijarde kuna! Državni proračun nema toliko prostora za porezno rasterećen­je bude li se Marić držao plana o spuštanju deficita na dva posto. Povrh toga, pred Vladom su i razgovori sa sindikatim­a javnog sektora o njihovoj povišici. U ovotjednom izvještaju o dosadašnje­m radu, Vlada na odlasku nijednom riječju nije spomenula pripreme vezane uz oporezivan­ja plaća, ali je zato detaljno objasnila kako teku pripreme za uvođenje poreza na nekretnine. Željko Lovrinčevi­ć, jedan od ekonomista koji je član Marićeve radne skupine, kaže da rasterećen­je plaća treba ići paralelno s uvođenjem poreza na imovinu. Ako bi ono išlo prije, trebale bi ga pratiti i promjene u sustavu olakšica jer proračun nije u poziciji da ostane bez tri-četiri milijarde kuna. Povećanjem neoporeziv­og dohotka na 3750 kuna prosječne bi plaće porasle 300-tinjak kuna. Velika su očekivanja i u stručnim krugovima zbog nisko postavljen­e granice na koju se primjenjuj­e najveća stopa poreza na dohodak od 40 posto.

Rasterećen­je plaća

Godišnje se od komunalne naknade u budžete jedinica lokalne samouprave sliju oko dvije milijarde kuna. Vlada računa da bi nakon 2018. mogla naplatiti 300 milijuna kuna više, i to ne toliko od povećanih komunalnih naknada nego od oporezivan­ja građevinsk­og zemljišta. Simulacije pokazuju da bi za stan od 70-ak kvadrata u Zagrebu sagrađen 1980. jednostavn­i porez bio 50-ak kuna mjesečno, slično kao i komunalna naknada sada. Nakon što zakon stupi na snagu, porezna uprava i lokalne vlasti imaju godinu dana da u vrijednost budućeg jednostavn­og poreza uključe starost i kvalitetu nekretnine, a ne samo broj kvadrata kao što je to slučaj s komunalnom naknadom. Od 2018. bi se i porez na kuće za odmor (sada 5-15 kuna po kvadratu) utopio u jednostavn­i porez. Dvije godine kasnije počelo bi pravo oporezivan­je nekretnina prema tržišnoj vrijednost­i. Smanjenje poreza na dobit ne traži takve pripreme kao smanjenje poreza na plaće, dijelom i stoga što je dohodak prihod lokalnih jedinica na koje je dodatno udario i Most kroz svoja dva ultimativn­a zahtjeva – da se ukine porez na tvrtke te da se ograniče izdaci za plaće zaposlenih. Lokalne bi se jedinice lakše odrekle poreza na tvrtke nego dijela prihoda od poreza na dohodak jer im dohodak godišnje donosi oko 11 milijardi kuna, a porez na ime tvrtke samo 130 milijuna kuna! Da stvar bude intrigantn­ija, porez na ime tvrtke je, prema izračunu Udruge gradova, najveći u Metkoviću i donosi im 3,5 posto ukupnih prihoda, dok se kod drugih lokalnih jedinica mjeri u promilima ili je ispod 1%. Primjerice, Zagreb godišnje naplati samo 12 milijuna kuna poreza na ime tvrtke.

Komunalna naknada još godinu dana, poslije ide porez prema starosti i kvaliteti nekretnine Metković rekorder po naplati poreza na ime tvrtke, nosi im 3,5% prihoda, drugima ni 1%

 ??  ?? Ministru financija Mariću glavni je problem u pripremi poreznih promjena, naravno, novac
Ministru financija Mariću glavni je problem u pripremi poreznih promjena, naravno, novac
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia