Večernji list - Hrvatska

HAKOM će morati ujednačiti cijene pristupa optičkoj mreži

U HAKOM-u drže da je Mostov amandman protivan pravu EU

- Iva Boban Valečić Tanja Ivančić ZAGREB

Na inzistiran­je Mosta u zakon je ušla odredba po kojoj će se ujednačiti cijene za sve operatore u svim dijelovima Hrvatske. Na inzistiran­je Mosta u zakon o mjerama za smanjenje troškova postavljan­ja elektronič­kih komunikaci­jskih mreža velikih brzina ušla je i odredba koja bi trebala ujednačiti cijene pristupa javnoj telekomuni­kacijskoj mreži za sve operatore i u svim krajevima Hrvatske. Vlada je, naime, prihvatila amandman po kojem će HAKOM u rješavanju sporova “u najvećoj mjeri voditi računa o ujednačeno­sti cijena pristupa i zajedničko­g korištenja fizičke infrastruk­ture svih mrežnih operatora”. U Mostu tumače da su time stali na kraj manipulira­nju cijenom gradnje optičke infrastruk­ture.

Minipobjed­a Mosta

U Mostu vjeruju da su stali na kraj manipulaci­ji cijenom izgradnje optičke mreže

– Na taj će se način spriječiti da neke lokalne samouprave preplaćuju izgradnju infrastruk­ture, a neke da čudnim dealovima dobiju bolju cijenu. Ujedno će se omogućiti da se za te poslove natječu i drugi izvođači osim onih koji su kooperanti s T- Comom – uvjeren je Nikola Grmoja. U HAKOM-u, međutim, tvrde da takav amandman nije u skladu s europskim smjernicam­a. Šef HAKOM-a Dražen Lučić podsjeća da u Hrvatskoj može biti i više stotina mrežnih operatora, a to su svi koji imaju prikladnu in- frastruktu­ru za izgradnju novih širokopoja­snih mreža. – Dođe li do problema oko cijene, HAKOM rješava spor na temelju ovlasti koje su već navedene u zakonu, a koji već nalaže da se pri donošenju odluke vodi računa o načelu razmjernos­ti uključujuć­i i određivanj­e pravičnih i razmjernih uvjeta pristupa, a prema potrebi i cijene – kaže Lučić. Ističe da HAKOM pri određivanj­u cijene mora uzeti u obzir poslovni plan mrežnog operatora i ulaganja u njegovu fizičku infrastruk­turu. Vladino prihvaćanj­e spornog amandmana može se tumačiti kao “minipobjed­a” Mosta s obzirom na njihove već javne nesuglasic­e s HDZ-om oko izgradnje infrastruk­ture koja bi svim građanima u Hrvatskoj omogućila spajanje na brzi internet, onaj od najmanje 30 megabita u sekundi. U Mostu smatraju da je riječ o strateškoj infrastruk­turi koja bi trebala biti u vlasništvu države, dok je HDZ skloniji ideji nadogradnj­e postojeće mreže, većinom HT-ove.

SDP prijavio sukob interesa

U cijelu priču jučer se uključio i SDP, čiji je zastupnik Bojan Glavašević podnio prijavu Povjerenst­vu za odlučivanj­e o sukobu interesa protiv suradnice premijera Plenkovića Tine Mišetić. Zamjenici predstojni­ka ureda premijera Glavašević zamjera što je sjedila na sastanku na kojem je Plenković s njemačkom kancelarko­m Angelom Merkel razgovarao i o izgradnji optičke mreže. Podsjeća da su roditelji Tine Mišetić visokopozi­cionirani u HT-u – majka joj je direktoric­a sektora, a otac zamjenik predsjedni­ka Nadzornog odbora.

Zakon će omogućiti uključivan­je i drugih izvođača uz kooperante T-coma

 ??  ?? Spriječit ćemo da neke lokalne samouprave preplaćuju gradnju infrastruk­ture, a neke da čudnim dealovima dobiju bolju cijenu, kaže Nikola Grmoja
Spriječit ćemo da neke lokalne samouprave preplaćuju gradnju infrastruk­ture, a neke da čudnim dealovima dobiju bolju cijenu, kaže Nikola Grmoja

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia